Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Profesyonel Defineci Sorumlulukları

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 15-01-2011
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci

Sevgili dostum elbetteki hangi uygarlıklar nerelerde yaşadı konusunda internette bilgi bulabilirsiniz.. Ancak okuyacaklarınızla yaşantıda karşılaşacaklarınızı bir birine oturtabilirmisiniz bilmem.. Yani örneğin arkaik dönemin hangi tarihten hangi tarihe kadar olduğunu ağırlık olarak zengin arkaik yaşantıların hangi bölgelerde olduğunu belki internetten bulabilirsiniz ama bir arkaik yaşantıya gittiğinizde araziye bakarak evet burası arkaik diyebilirmisiniz bilmem.. Bazı şeyler okuyarak olmuyor.. Uzun zamandır yapmayı istediğim bir şey var en kısa zamanda yapıcam... Arkaik bir yaşantıyı fotoğraflıycam ve daha sonra yunan roma ve bizans dönemlerine ait kiremitleri toplayıp sınıflandırıp hangi kiremit hangi döneme aittir onlarıda fotoğraflarla anlatıcam sanırım internette bulabileceğiniz en ayrıntılı bilgiler olucak... Saygılar..
Okunmamış 15-01-2011
kadir1129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banned

Farmet üyelerine yapmadığınız bir bu iyilik kalmıştı. Onu da yapında, tam olsun. Gerçekten çok faydalı bir referans olacağı kanaatindeyim. Sabırsızlıkla bekliyoruz...

SAYGILAR...
Okunmamış 15-01-2011
halil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

güzel bir bilgilendirme konusuna değinmişsiniz arkadaşlar,teşekkür ederim..

Alıntı:
APICTEA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Uzun zamandır yapmayı istediğim bir şey var en kısa zamanda yapıcam... Arkaik bir yaşantıyı fotoğraflıycam ve daha sonra yunan roma ve bizans dönemlerine ait kiremitleri toplayıp sınıflandırıp hangi kiremit hangi döneme aittir onlarıda fotoğraflarla anlatıcam sanırım internette bulabileceğiniz en ayrıntılı bilgiler olucak... Saygılar..
sayın APICTEA foruma böyle bir konu açılması muhteşem olacak.sabırsızlıkla bekliyorum..saygılar...
Okunmamış 09-06-2011
kadir1129 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banned

Alıntı:
kadir1129 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Üstat bu konular hakikatende önemli konular. Hangi uygarlığın nerelerde, ne zaman yaşadığı ve yaşam gelenekleri ile baraktıkları hakkında bilgi alabileceğimiz bir kitap veya bir internet sitesi önerebilirmisiniz? Gerekirse özelden masaj atınız.
Sorum hala güncel... Epeyce bir zaman geçmesine rağmen...

SAYGILAR...
Okunmamış 10-06-2011
BEYAZENCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

Ustanın yapmış olduğu listeye bir kategori daha eklemek gerektiği düşüncesiyim ki ilgi alanım budur;
Savaş ve Mübadele gömüleri;

Osmanlı İmparatorluğunun son 200 yılında özellikle eğlence ve ticaret hayatına diğer azınlıklarla (Ermeni ve Yahudiler) büyük ölçüde sahip olan Rumlar Mübadele ile birlikte çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkeyi terketmek zorunda kalmışlardır,ben şahsen bu insanların paralarının çok büyük bir kısmını Yunanistana götüremeyip,Türkiyede bıraktıkları kanaatindeyim.

Özellikle 2. Balkan savaşından sonra bozguna uğrayan Bulgarların Türk halkından soygun ve yağma yolu ile elde ettiği paraları ve ziynet eşyalarını Zamanla kaybolması mümkün olmayan doğal işaretlere (Nehir,Köprü vb.) Tarihi eserlere ibadet yerlerine yakın yerlere ve mümkünse o alanların içine (Cami bahçelerine,mezarlıklarına) konulduğunu, zaman sıkıntısı,telaş ve korku nedenleri ile çokta derin gömülmediklerini biliyorum.(Özellikle trakyada bu derinliklerin 30 cm ile 1 metre arasında olduğunu düşünüyorum.
Mübadele dönemi gömülerine ait ne yazıkki kapsamlı ve gerçekçi bir bilgi kaynağı çok azdır yada hiç yoktur.Bu dönem yakın dönem tarihi olmasına rağmen ne hikmetse kapsamlı bir çalışmaya ben pek rastlayamadım,mübadele ile birlikte özellikle Trakya topraklarında 1912-13 Bulgar istilası sonrası döneme ait gömülerde vardır,bunlarda çok fazla etüd edilmemiştir.

Bu milletlere ait paraların nerelere gömüldüğüne ait,sadece anlatımına kendim şahit olduğum ve 90 yaşında bir Rum'un anlattığı bir gömü mevzu ile bilgi sahibi olduğum 3 yer biliyorum.

Aranılan yer çok zengin bir Ruma ait ev yada konak diyebiliriz,bölge Trakya gömü hakkında bilgi sahibi olan Rum'un verdiği bilgi;

1-"Konağın çıkış kapısından merdivenlerden iniyorsun,en son merdivenden sonra sol ayağının bastığı yerin takriben 1 metre altında...

2-"İşyerinin güneşin doğduğu yerden içeriye girilen küçük bir kapısı var kapı içeriye doğru açılır,kapıyı açıyorsun ilk adımın bastığı yer,takriben 80 cm de...

3-Rum'a ait bir evde ocağın altındaki mermer taşın altında...

Mübadele dönemi gömüleri ile yakından ilgilendiğim için genellikle forumlardan ve bu işlerle ilgilenen arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler ışığındada şunları söyleyebilirim;

Defineciler arasında bu tür gömülere ait klasik bir söylem vardır.

"Ermeni parasının üzerinde oturur,Rum parasına bakar."

Bunların haricinde bu kişilerin kendi şahsi mülklerine gömdükleri paralarınında tekrar geriye dönüp alacakları hissiyatı ve düşüncesi ile çok derin zeminlerde gömülü olmadığı düşüncesindeyim.

Bu yerleride;

Ev içerisinde,Yemek pişirdikleri OCAK'lar,BACALAR,GÖMME BANYOLAR,MERDİVENLER,KAPI EŞİKLERİ(İçi ve dışı) varsa MAHSENLER

Ev dışında,yine avlu içerisinde bulunan FIRINLAR,UZUN ÖMÜRLÜ AĞAÇLARIN DİPLERİ,AHIRLAR VE KİLERLER,KUYULAR,ÇEŞMELER,ÇEŞME YALAKLARI
olarak öngörülebilir

Yinede bu işin genel herkes tarafından bilinen bir mantığı ve sistemi yoktur.Bütün usta definecilerin ifade ettiği gibi "BEN OLSAYDIM NEREYE GÖMERDİM?" sorusunuda bu tür gömüleri araştırırken muhakkak kendimize sormalıyız.Saygılarımla
Okunmamış 02-10-2013
ByMobmanTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Tebrikler Aydnlatıcı Bir Konu.
Okunmamış 05-04-2015
yldrmbnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel

ya ustalar konu bayağı eskiymiş ama bi katagori ben ekleyim
a) çar çöp toplama ..... benim alanımda bu
Okunmamış 06-04-2015
zek1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel Üye

Ben hepsiyle uğraştım en iyisinin tektekcilik olduğuna karar verdim .ve sadece tek tekcilikten sonuç aldım
Okunmamış 06-04-2015
zek1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel Üye

Üstelik tek tek yaparken orta derinliklerdeki toplu gömülerede raslama şansın var.ama mezarcılık çok zor iş
Okunmamış 06-04-2015
yldrmbnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel

valla usta tek tek le başladım ama istanbula yakın tek tek yapacak yer bulmak sorun her yer sit alanı anasını satayım eee tabi bide bu işlerde yeniyim bilgi kıtlığımda var arayacak yer kıtlığımda var bu sebebten okumaya ve araştırmaya devam bakalım ne olacak...

Etiketler
aranır, aranırprofesyonel, define, define nerede, defineci, eşkiya, eşkıya, gömü, hazine, höyük, için, nerede, tümülüs

Seçenekler
Stil