Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Kategorisiz Bölüm > Öz Tarihimiz

Öz Tarihimiz Bu bölümde, Osmanlı ve daha önceki ecdadımız ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşabilirsiniz.

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 28-07-2012
Sadi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart truva

arkadaşlar truvalıların türk olduguna dair bilgi edindim sizce bunun dogruluk payı nedir.
Okunmamış 29-07-2012
Yeni Üye

üstadım yunanlılar truva sehrıne gırdıgınde truvalılar iki koladan sehırden kacmıstır...bunların bır kısmı avrupaya bir kısmı ise anadoluya... avrupaya kacanlar roma imparatorlugunu kurmus ispatı fatıh sultan mehmedın vatıkana gonderdıgı mektupta HEKTOR un ıntıkamını almak benım oldugu kadar sızınde hakkınızdır dıyerek... HEm. hatta bir örnekte ATATURKTEN vereyim yunanlıları denize döktugunde HEKTORUN intikamını aldık vs...

Konu Sadi_ tarafından (29-07-2012 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 29-07-2012
Yeni Üye

üstadım bana göre anadolunun buyuk bır kısmı turktu ALPASLAN anadolunun kapılarını 1071 acınca komutanlarına dagın emirini verdi...ve oralarda oranın yerlı turklerıyle karsılastılar siz ne zmn geldiniz sorusuna ise biz hep buradaydık cevabını aldılar.
Okunmamış 29-07-2012
strabon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
sadi_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
üstadım yunanlılar truva sehrıne gırdıgınde truvalılar iki koladan sehırden kacmıstır...bunların bır kısmı avrupaya bir kısmı ise anadoluya... avrupaya kacanlar roma imparatorlugunu kurmus ispatı fatıh sultan mehmedın vatıkana gonderdıgı mektupta HEKTOR un ıntıkamını almak benım oldugu kadar sızınde hakkınızdır dıyerek... HEm. hatta bir örnekte ATATURKTEN vereyim yunanlıları denize döktugunde HEKTORUN intikamını aldık vs...
bunlar varsayım.gerçekliği tartışmalı bilgilerdir.günümüzde bazı bilim adamları Homeros'un İlyada eserinin gerçek olup olmadığından bile emin değiller. Sadece böyle bir savaşın olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.Peki bu yakıştırmalar neden yapılır? İlyada destanında Truva kentinin akibeti ve Hektor'un haksız ölümü duygusal yapıya sahip türklerde sahiplenme hissi uyandırır.Gerek Fatih Sultan Mehmet, gerekse Mustafa Kemal Atatürk genel kültürü yüksek, okuma alışkanlıkları üst seviyede şahsiyetlerdi.Her ikisi de İlyada adlı eseri okumuş, bir ihtimal etkilenmişde olabilirler.
Okunmamış 29-07-2012
Gelişmiş Üye

Alıntı:
üstadım bana göre anadolunun buyuk bır kısmı turktu ALPASLAN anadolunun kapılarını 1071 acınca komutanlarına dagın emirini verdi...ve oralarda oranın yerlı turklerıyle karsılastılar siz ne zmn geldiniz sorusuna ise biz hep buradaydık cevabını aldılar.
Türkler Orta Asya'dan çıkınca koşa koşa Anadolu kapılarına gelmediler.Genelde böyle bilinir ama yanlışdır. Türkler 250 yıla yakın bir zaman boyunca Altaylar- Horasan civarında dolaşmış, kollara bölünmüşlerdir. Bu kolların içinden bazıları müslümanlığı, bazıları yahudiliği bazıları hrıstiyanlığı seçmiş, hiçbirini benimsemeyen kollar ise Orta-Asya inancı olan Gök Tanrı Tengri inancına devam etmişlerdir.Örneğin Hazar Türkleri Yahudidir.
Malazgirt savaşından önce Anadolu’ya Türk akınlarının sürekli şekilde yapıldığını, Tekke ve Tasavvuf şeyhlerinin fetihten önce anadoluya gelip yerleştiklerini biliyoruz. Bu olaylar fetihten önce olduğuna göre Anadolu’da Malazgirt zaferinden önce yaşayan çok sayıda Türk vardı diyebiliriz. Hatta çoğu tarihçiye göre bunlar bir bakıma Malazgirt zaferinin ve anadolunun fethinin hazırlayıcıları olmuştur.
Okunmamış 29-07-2012
Yeni Üye

peki anadolu tarıhı hıtıtler hakkında 100 öncesine kadar kim ne bılıyordu ihtimal veriyormuydunuz...
Okunmamış 29-07-2012
BigBang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Truvalıların Türk olabilme ihtimaline dair hiçbir yazıya denk gelmedim . Ancak yaşayışlarının , kültürlerinin ve inançlarının Yunan kültürüne çok benzediğini biliyoruz . Bir yazıda da çok eski Midilli göçmenleri olduğuna dair küçük bir bilgiye raslamıştım . İşin gerçeği Truvalıların soylarının nereden geldiği halen kesin olarak bilinmiyor Atatürk veya Fatih döneminde de kesin olarak bilinebileceğini tahmin etmiyorum
Okunmamış 29-07-2012
Gelişmiş Üye

Alıntı:
peki anadolu tarıhı hıtıtler hakkında 100 öncesine kadar kim ne bılıyordu ihtimal veriyormuydunuz...
Türkiye Türkleri, Hititler gibi diğer Anadolu medeniyetlerini sahiplenmişlerdir.
Batının 19. yüzyıldaki kazı çalışmalarından sonra Hititler gibi medeniyetleri Avrupa kökenli kabul etmesi üzerine Hititlerin Türk olduğu tezinin Batı merkezli tarihe karşı bir başkaldırış olduğu bilinmektedir. Tarihçi Doç. Dr. Tufan Gündüz ise Hititlerin Türklerle alakası olmadığını ve buharlaşmış bir kavim olduğunu söylemiştir.
Okunmamış 29-07-2012
Ercan_Usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators / FARMET Yönetimi

Turuvalar,Hititler,Sümerler,Amerikan yerlileri ve hatta Anlastisliler Türk müdür değil midir bilmem ama Dünyanın en ücra köşesinde bile bir Türke rastlamanız işten bile değil.Bence antik çağdada şimdi olduğu gibi Türkler çalışmak için Dünyanın bilinen her köşesine gitmişlerdi.Tabi kaçınılmaz olarakta gittikleri yerlerdeki kavimlerle kültür alış vrişinde bulundular.işte bu eski kavimlerin dillerindeki Türkçeye benzeyen sözcüklerin ve kültürel benzerliklerin kökeninde bu olgu yatmaktadır

Adres:Tandoğan Mahallesi,Billur Sokak,Özer İş Hanı No:12/8
Sincan/ANKARA

TLF:0312 2687887
Okunmamış 30-07-2012
kaan5557 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

Truva şehri işgal edildikten sonra Truvalı general, asilzade ve komutanların çoğu Asya’ya (Türkistan’a) gittiler. Avrupalı tarihçilere göre Orta Asya (Türkistan’a) giden general Turkus’un ve emrindekilerin nesilleri binlerce yıl sonra Troya acısını, öç ve intikamını almak için geri döndüler. Ünlü tarihçi Gibbon’un Roma ile ilgili eserinde cengaver manasına gelen Teucri kelimesi Latince (Turci) ve İtalyanca (Turchi) kelimelerinden gelmektedir. Virgil’in “Aenid” adlı eserinde Troyalı Aenas ve mahiyeti Roma’ya yerleştiler. Virgil’e göre Roma imparatorluğunu kuran ve yönetenlerin kökleri Troyalıdır.
James Harper’in (Rome-İstanbul Competing Claims and the Moral Value of Trojan Heritage) adlı eserinde Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u kuşatınca kardinal İsodore’nin papaya yazdığı mektupta Fatih için Troyalıların prensi demektedir. Monterigne ise eserinde Fatih’in papa ikinci Pius’a yazdığı mektupta “İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibi Hektor’un öcünü almamız hakkımız olduğu halde; İtalyanların bize düşmanca davranmalarına ve Rumları korumalarına şaşıyorum” ifadesinden bahseder. Antik çağda İtalya’da Etrüskler hakim olmuş ve Roma şehrini Etrüskler kurmuştur. Zaten Etrüskler’in Türk kavmi olduğu bilim adamlarının görüşüdür.
Okunmamış 30-07-2012
Yeni Üye

üstadım benim demek istedıgımı yanlıs anladın ben hititliler hakkında turktur demedim... yuz yıl öncesine kadar böyle buyuk bir imparatorlugun oldugu bilinmiyordu sans eseri bır coban bazı seyler buluyor ve turkıye cumhurıyetı devleti bile bunların ne oldugunu bilmiyor sadece ibrani kayıtlarında HATTİ denilen bır devletten bahsediiyor ve sonrası corap sökugu gıbı geliyor...
Okunmamış 30-07-2012
Yeni Üye

İskender OHRİ ANADOLUNUN ÖYKÜSÜ tavsiye ederim butun anadolu medenıyetlerine acık ve kpsamlı bir sekilde yer vermiştir.

Etiketler
truva

Seçenekler
Stil