Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Cihazlar Bölümü / Treasure Hunting Devices > Dünya Markaları-Metal Dedektörler > Minelab Metal Dedektörleri / Minelab Metal Detectors & Models

Beğeni şeması23Beğeniler
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 26-07-2014
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator

Alim arkadaşım çalıştığımız bölgeye göre başlık seçilebilir doğrudur.Bizim bölgede elektron nötron yada proton yok o yüzden büyük başlık tercih sebebidir.En küçük çıkacak mobol falandır.onuda 32 lik başlık görüyor zaten.Toprağa düşmüş yada kalmış metalleri arıyoruz buda doğrudur.Ama o yerlerde 1-2 metre inildiği zaman yaşantının kiremitli taşlı duvarlı izleri çıkıyor.Yani zamanla biçok sebepten derinde kalmışlar.Elbette 25-30 cm den daha aşağılarda tek yada top falan vardır.Yani derinlik istememiz normal ve bir avantajdır.Bu avantajın farkınıda x1 pro ile yaşadım.Sürekli işlenen tarla 20 ilaa 40 cm arası sürülür.Toprak döndükce malzemelerde yer değiştirir.Ama yerine göre 30- 40 cmnin altındaki malzeme sabittir.Pulluk oraya ulaşamamıştır.x1pro ile işlenen toprağın altındaki işlenmemiş topraktanda (bu toprak renk ve yapı olarak farklıdır zaten) bazen maden alınmıştır.22 başlığın gördüğünüde 32 lik zaten görmektedir.Bence yerine göre derinlik avantajı budur.
Okunmamış 27-07-2014
Phanes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Genel Yönetici

Alıntı:
ctrl+F Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben artık yorum yazmıcam.çünki bu sitede yüzlerce bilgili tecrübeli
Kullanıcılar var.hiç bişe paylaşılmıyor.birkaç kişi haricinde.
En az bilen ben niye soytarı gibi yorum yapayım
Yıllardır aynı şeyleri yazmaktan bıktık,okumadan aynı şeyler sorulunca haliyle yazmak istemiyor insanlar.
Bunu bir bayrak yarışı gibi düşün usta,şu anda bayrak senin gibi arkadaşlarda yılmak yok...
egeli kişi bunu beğendi.
Okunmamış 27-07-2014
Alim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Birçok antik kenti gezdim. Yerleşim yapıları sadece deniz kenarı olanlarda 2-3 metre toprak altında. Denize uzak düz arazilerde ise en fazla 1 metre derinde yerleşim yapıları olduğunu gözlemledim. Höyük kapsamına giren yerleşim alanı ise bunun dışında, aynı alana üst üste birkaç kat yerleşim kurulduğu için. Bu tür istisnaları saymazsak, normal bir antik yerleşim alanının yapıları tamamen parçalanıp toprağa karıştığında, normal toprak yüzeyinin üzerine en fazla 30-40 sm. ek katman oluşturur, sel yada erozyona maruz kalmadıysa. Bu nedenle antik döneme ait objeler en fazla 30-40 sm. derinliktedir. Verdiğim rakamlar azamidir. Bu da demektir ki, 40 sm.nin altında obje aramak beyhude çabadır. Antik yerleşimden kastım köy ve kasaba gibi küçük yerleşim alanlarıdır. Yapılarda kesme taş ve mermer kullanılmamıştır. Bu tür yerleşim alanları eğimli arazide kurulmuşsa, aradığınız malzeme en fazla 30 sm. derinliktedir. Kısaca, bu tür alanlarda derin dedektör kullanmak gerekmez. Antik yerleşim şehir boyutundaysa, gelişmiş bir medeniyetse, büyük taş ve mermer kullanıldıysa aradıklarınz en az bir metre derindedir ve zaten keşfedilmiş olduğundan koruma altındadır, giremezsiniz. Anlatmak istediğim, antik yerleşim alanlarının çoğunda derin dedektör kullanmak gereksizdir.
Okunmamış 27-07-2014
eonafis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Sayın değerli Alim arkadaşım... belliki nickinle uyumlu bir karaktere sahipsin... ya da öyle sanıyorsun... Evet iyi analiz etmişsin beni... yaşım bayağı küçük... 3 yıl sonra 40 olacak... Dediğin gibi çok bilgisizim... Tarihi bir arkeolog kadar çok sevdim... araştırdım ve okudum... Defineciliğe ilgim bundan... Müslümanmısın bilmiyorum ama ben her şeyin nasip olduğuna inanırım... Nasibin varsa istemesende rızkın seni bulur... İnsanlara heleki azmedip etmeyeceğini bilmediğin insanlara.... vazgeç... bırak... DEME!!! İnsanların kader ve nasipleri sana bildiriliyorsa o başka tabi... Herkesin bir uzmanlığı... bir bilgisi vardır... Bilgini insanların yüzüne çarpa çarpa verme... bu sana bir tavsiye... yine bilgisiz sandığın insanlarada bu fikrini daha nazik ilet... Ben profesyonel bir tasarımcıyım.... Bu konuda da çok kişiye bu mesleği öğrettim... Forumlar bilgi paylaşım alanlarıdır... amacı budur... Bunca zamandır forumda ilk kez fikrini beyan etmiş.... bilgi vermişsin... Onuda "sen alim... ben cahil..." modunda yapmasaydın çok bilgili arkadaşım.... Ben tecrübenden dolayı sana gayet saygılı bir şekilde yazdım... Ama senin cevap üslübunu fark edince daha sonra verdiğin bilgileri okumaya bile gerek görmedim... ihtiyacımda yok... herkese saygılar...
birdal65 and ramazan34 like this.
Okunmamış 27-07-2014
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator

Alıntı:
Alim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Birçok antik kenti gezdim. Yerleşim yapıları sadece deniz kenarı olanlarda 2-3 metre toprak altında. Denize uzak düz arazilerde ise en fazla 1 metre derinde yerleşim yapıları olduğunu gözlemledim. Höyük kapsamına giren yerleşim alanı ise bunun dışında, aynı alana üst üste birkaç kat yerleşim kurulduğu için. Bu tür istisnaları saymazsak, normal bir antik yerleşim alanının yapıları tamamen parçalanıp toprağa karıştığında, normal toprak yüzeyinin üzerine en fazla 30-40 sm. ek katman oluşturur, sel yada erozyona maruz kalmadıysa. Bu nedenle antik döneme ait objeler en fazla 30-40 sm. derinliktedir. Verdiğim rakamlar azamidir. Bu da demektir ki, 40 sm.nin altında obje aramak beyhude çabadır. Antik yerleşimden kastım köy ve kasaba gibi küçük yerleşim alanlarıdır. Yapılarda kesme taş ve mermer kullanılmamıştır. Bu tür yerleşim alanları eğimli arazide kurulmuşsa, aradığınız malzeme en fazla 30 sm. derinliktedir. Kısaca, bu tür alanlarda derin dedektör kullanmak gerekmez. Antik yerleşim şehir boyutundaysa, gelişmiş bir medeniyetse, büyük taş ve mermer kullanıldıysa aradıklarınz en az bir metre derindedir ve zaten keşfedilmiş olduğundan koruma altındadır, giremezsiniz. Anlatmak istediğim, antik yerleşim alanlarının çoğunda derin dedektör kullanmak gereksizdir.
Deniz kenarını bilmem ama buralarda adana çukurova düzlüklerinde tarlalarda bazı yerde 1 m bazı yerde 2 m aşağısı yaşantının zemini çıkmaktadır.Tarla olan höyükler tarıma elverişsiz olduğundan 2 metrelik yükseklik zaman zaman tesviye edilip düz hale getirilmektedir ve haaala zemine ulaşılamamıştır doğrudur.Çok küçük 3-5 evlik yaşantılar yüzeye daha yakındır.Dağlık ormanlık taşlı kayalı işlenmemiş arazilerde ise yaşantı zemini yerine göre yarım metre ile bir metre arasında değişmektedir.Bizim buralarda yaşantılar hep derinde kalmış.Bilmiyorum bitki örtüsündenmi nedir.Bu derinde kalma olayı ile ilgili ALTIN TOPRAKTA DERİNE GİDERMİ başlıklı bir konuyu işlemiştik.
Okunmamış 27-07-2014
Alim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Eonafis'e...

Gerçek adımın osmanlıcadaki anlamı alim olduğundan ve ecdadıma saygımdan dolayı bu nicki kullandım. Başka bir gerekçesi yok. Fakat "eonafis"in ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikrim yok. Daha çok bir yunan ismine benziyor...

Yazdıklarından yaş ve olgunluk düzeyi bakımından benden çok geride olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Anladım ki, sana sunduğum tavsiye ve eleştirilerimin herbirini "hakaret" olarak algılamışsın.

Sana özet olarak söylediğim; yanında her zaman olacak tecrübeli bir usta yoksa bu işlere girme, vazgeç şeklinde idi. Vazgeç dememin neresi hakaret ?

Biz bu işlere bir değil birkaç ustanın yanında doğrudan arazide uygulamalı eğitim alarak başladık. Ustam, sadece çapa sallama şeklimi beğenmeyip beni ağır şekilde azarlamıştı. Bunu asla gurur-kibir meselesi yapmadım, olay yerini terketmedim, ustama küsmedim, darılmadım. Şimdiki nesil ise anlıyorum ki en ufak bir eleştiriyi hakaret kabul ediyor...

Yazılarından anladığım kadarıyla, yanına bir usta almadan, sana tamamen yabancı bir bölgede arama yapmak istiyorsun. Yanında götüreceğin kişinin tecrübesi azsa, bölgeyi yeteri kadar tanımıyorsa, kendini yalnız gitmiş olarak düşünebilirsin. İster gündüz ister gece tanımadığın bir bölgede uzun süre arama yapmak jandarmaya davet çıkarmak demektir. Allah korusun jandarmaya yakalanıp hakim karşısına çıktığında, seni bu işe teşvik eden herkese beddua edersin. Ben seni teşvik edenlerden olmadığım için o bedduadan benim nasibim olmayacak.

Şimdiye kadar yüzlerce kez araziye "işe" çıktım. Çoğu gece azı gündüz. Gündüz işe çıktığım günlerin belki yüzde doksanında köylüye yada çobana yakalandım. Gece çıktıklarımın ise en fazla yüzde onunda. Fakat gezdiğim bölge kendi bölgem olduğu için, ayrıca yanımda yine o yörenin insanını götürdüğüm için sorun yaşamadım. Bize "suçüstü" yapan vatandaşla biraz sohbet edip sevgi ve saygıyla ayrıldık o kadar.

Fakat kendi bölgemin dışına çıkıp o yörenin vatandaşıyla ilk kez konuştuğumda hemen beni jandarmaya ihbar etti. Sende yabancı bir bölgeye gidip yanına o yöreden bir rehber ve usta almazsan başına gelecek aynen bu. O yüzden sana vazgeç bırak dedim. Bu lafımın neresi hakaret?

Bir gece kendi bölgemde işe çıkmadan önce gündüzden o bölgede keşif yaptım. O bölgeyi önceden kabaca bilmeme rağmen bu sefer ayrıntılı olarak gezdim. Geliş-gidiş yollarını, olağanüstü durumda kaçış yollarını analiz ettim. Ayrıca o bölgeden sağlam bir rehberi ayarladım. Bölgeye yakın tavuk çiftliğini yakından gözetledim. Tavukhanenin bekçi köpeğinin bağlı olduğu zinciri bile inceledim. Zincirinden kurtulursa tavukhanenin tel örgüsünden atlayamayacığını bile hesapladım. Gece rehberimle tavukhaneye ikiyüz metre civarında arama yapıyorum. O köpek zifiri karanlıkta bizi kesinlikle görmediği halde hissetmiş olduğundan sürekli havlıyordu. Biz tabi köpek zincirli olduğu olduğu için önemsemedik. Fakat tavukhanenin bekçisi havlamaya uyanmış. Köpeğin havladığı istikamete bakarak yerimizin koordinatlarını aynen tespit etmiş. Sessizce ve aniden yanımıza nokta atışı yapar gibi bekçi geldi. Neyse ki yanımdaki rehberle tanıştıkları için sorun yaşamadım. Aynı durumda sen rehbersiz olsaydın ne yapardın ? Düşünmesi bile korkunç değilmi? O yüzden sana vazgeç dedim. Azimli olmak böyle zorlukları aşmanda sana yardımcı olmaz.

O yöreden rehber temin etmedikçe, yanında bir usta olmadıkça, o yabancı bölge ha yalnız gezmişin ha birkaç kişi gezmişin farketmez, yakalanırsın. O yüzden vazgeç diyorum. Sen yanlış anladıysan o senin sorunun.

Benim benden daha tecrübeli arkadaş çevrem var. Birçoğu kendi bölgesinin dışına çıktığında yakalandı. Yakalanmak demek makinesini devlete hibe etmek anlamına gelir. Ayrıca sabıkalı olmak da sözkonusu.

Ama sen diyorsun benim nasibimin olup olmadığını nerden bileceksin. Ben nasipten değil beladan bahsediyorum. Allah tedbirli hareket eden kulunu sever. Anladım ki senin tedbirden haberin yok. Tedbir alamazsan vazgeç şeklinde seni uyardım, sen nasıl anladın. Azimli olman belayı defetmez. Tedbirli olman belayı engelleyebilir. Ama sen nasibim varsa bela gelmez tedbire de gerek yok gibi bir anlayışa sahipsin.

Müslümanmısın bilmiyorum ama Cenabı Hak bir hadisi kudside "ilmi isteyene, malı istediğime veririm" demiş. Yani nasibin varsa az yada çok az bir çabayla o nasip seni bulur. Ama ilim için mutlaka çabalamak, ilim sahiplerinin kapısını aşındırmak gerekir. Azimden bahsediyosun. Azmin dünya malı elde etmek üzerine. Dünya malına azimle meyleden ahiret hayatındaki nasibinden vazgeçmiş olur. Bunca zamandır bu işin içindeyim, hiçbir zaman azimli olmadım. Çünkü dünya malı, faniye meyletmek, Baki olandan uzaklaşmak demek. Öğrenmeye daha çok ağırlık verdim.

Şunu iyi bilki sana karşı eleştiri ve tavsiyelerim kesinlikle aşağılama içermiyor. Ama senin özgüvenin eksik oluşu, olgunlaşmamış olman, gurur ve enaniyetin sana başka türlü söylüyor. Ne demek istediğimi ancak yirmi yaş daha büyüdüğünde anlarsın. Ama benim tavsiye ve eleştirilerime karşı senin gösterdiğin tepki aşağılama içeriyor. O yüzden ben sana hakkımı helal etmiyorum. Dinden imandan biraz olsun nasibin varsa ne demek istediğimi anlarsın.

Konu Alim tarafından (27-07-2014 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 27-07-2014
Yeni Üye

Aradaşım senin yazılarını artık okumuyorum... okumamda... notunu verdim bir kere... benimle diyaloğa girmeye çalışma... kendi kendine monolog takıl... Beni forumdanda atacak olsalar, kusura bakma seninle bir daha muhatap olmam ben... tartışmam... Ama istersen her yazından sonra sana bir önceki yazdıklarımı oku... o hep sana yeter... anlayan anladı... bir daha beni anma mümkünse...... ben öyle yapacağım...
Okunmamış 29-07-2014
birdal65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart ...

s.a arkadaş dedektörle ilgili bir soru sormuş konu farklı yerlere kaymış bence site iyice araştırılıp okunursa cihazlar hakkında yetrince bilgi var minelabın vlf.leri oldukça pahalı aynı işi yapabilen bir çok cihaz var xp serisinde ise deus almaktansa gmaxx 2 yada godmaxx tercih edilebilir farmetin cihazlarınıda yabana atmamak lazım x2 bence iyi bir vlf yeni başlayan için ideal bir cihaz kısacası size xp deus lazım değil bence tartışmayada gerek yok zaten bu site böyle gereksiz tartışma yapılcak bir yer değil burda paylaşım önemli iyi forumlar
Okunmamış 30-07-2014
korsan 33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
birdal65 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
s.a arkadaş dedektörle ilgili bir soru sormuş konu farklı yerlere kaymış bence site iyice araştırılıp okunursa cihazlar hakkında yetrince bilgi var minelabın vlf.leri oldukça pahalı aynı işi yapabilen bir çok cihaz var xp serisinde ise deus almaktansa gmaxx 2 yada godmaxx tercih edilebilir farmetin cihazlarınıda yabana atmamak lazım x2 bence iyi bir vlf yeni başlayan için ideal bir cihaz kısacası size xp deus lazım değil bence tartışmayada gerek yok zaten bu site böyle gereksiz tartışma yapılcak bir yer değil burda paylaşım önemli iyi forumlar
sayın eonafis arkadaşım çok açıklayıcı olmuş bence de tek bir cihaza takılma al orta yollu bir analog cihaz iş yapar emin ol
eonafis kişi bunu beğendi.
Okunmamış 31-07-2014
Yeni Üye

Alıntı:
birdal65 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam... Forumda okuduklarımdan "gmaxx2 ve goldmaxx power" bu iki cihazın herkesin kalitesi konusunda hem fikir olduğu cihazlar olduğu izlenimini edindim... Ben sadece gerek xp'nin deus ve minelabın explorer S PRO'su ya da e-trac cihazları'nın "gmaxx2" ye nispeten ne gibi artıları yada fazlalıkları var, bunu öğrenmek istemiştim... Bu konuda da iyi-kötü bir fikir edindim... herkese teşekkürler...

Konu eonafis tarafından (31-07-2014 Saat 02:10 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 02-11-2014
GarrettAtPro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Arkadaşlar öncelikle merhaba.Forumda yeniyim ama forumu takip eden biriyim.Bana göre öncellikle cihaz alırken hangi amaç ve ihtiyaç için alınacak ona bakmak lazım. tek para ve orta derinlik beklentisi olan kişiler fazla para vermeden gönül rahatlığı ile garrett at pro,euro ace alsınlar.tek parada hava testinde 40 cm i gören cihazlardır.Toprak altında 30 35 cm görür.bit paralari bile toprak altı 25 cmden yakalar.20 cm çapinda olan bir kaseyi toprak alti 1.20 den rahat tespit etti At Pro.DD başlığı bizim topraklarda harika iş yapıyo minerallerden etkilenme olmuyo.ayrımıda oldukça iyidir At Pro nun.Ben çok çeşit cihaz kullandım whites dfx,xlt,eagle,minelab explorer 2,explorer se pro,fisher,bunlarla gezdiğim sahada artik yok kalmadı dediğim paralardan At Pro ile tam 28 tane daha buldum.Ben At Pro derim tabiki karar yine sizlerindir.
eonafis kişi bunu beğendi.
Okunmamış 04-11-2014
vatan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıvrak Üye

bu günekadar kendimce yaptığım araştırma ve denemelere göre türkiyede kullanıcı memnuniyeti iyi ve yüksek olan cihazlar türkiye şartlarında mantıklı beklentilere cevap verecek cihazlar kişiye göre yaşantıya göre bütçeye göre bazı deyişkenlikler göstersede aklıma gelen firma ve cihazları gönül rahatlığıyla alına bilir kullanılabilir fikrindeyim garretin at gold u garret at pro su whitesin mxt al prusu garretace 350 si farmet x1 farmet x2 si fışher in cz 3d si minelabın espavır se modelleri minelab etrak tesoronun tejon modeli akanın mft 72727 modeli xp firmasının xp deusu gold max poveri gemax 2 si aklıma gelen marka model ve cihazlar kullanıcısı fazla memnuniyet ve referansı yüksek olan aklıma gelen genel olarak tercih edilebilecek vlf ler bunlar başka varsada aklıma gelmedi ama genel olarak türkiye şartlarında biçok kullanıcısı olan ve memnuniyeti olan alınacak aklıma gelen en mantıklı marka ve model cihazlar bunlar şahsi fikrimdir
Okunmamış 03-02-2015
casus8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

Adam sizden makinalar Arasında ki farklarını soruyor artısını eksisini eleştirmenizi istiyor biriniz ordan gpx diyor biriniz X1 x2 diyorsunuz arkadaşlar ben gpx. 5000 kullandım bizim arazilere göre değil bu makina biz ham altın aramıyoruz tarih arıyoruZ bizim araziler atıklı ben Başıma gelen bir durumu sizinle paylaşacağım arazide gezerken bir sinyal Aldı makina ama sesden derin oldugunu anladım neyse başladık kazmaya yarım metre kazdık makina sinyali kırdı ve Demir dedi hadi bakalım nasıl iyi bu makina sana önce diyorki sinyal değerli kaz yarım metre kazdıktan sonra makina sana diyorki ben yanılmışım buradaki sinyal degersizmiş ne kıymeti kaldı bu işin bence o kadar paralar verilip te gpx serileri alınmaz nice vlf Ler var gpx in ağzını kırar karar sizin saygılar
Okunmamış 04-02-2015
vatan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıvrak Üye

casus8 makineler arasındaki farklar artılar eksiler yıllardır yazılıyor meraklı arkadaşlar biraz emek vererek araştırsalar artılarıda eksileride form içerisinde bulabilirler cihazların artı ve eksileri kişi ve kullanıcıya göre deyişir buna kullanıcı kendi karar vermeli
Okunmamış 04-02-2015
ctrl+F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
casus8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Adam sizden makinalar Arasında ki farklarını soruyor artısını eksisini eleştirmenizi istiyor biriniz ordan gpx diyor biriniz X1 x2 diyorsunuz arkadaşlar ben gpx. 5000 kullandım bizim arazilere göre değil bu makina biz ham altın aramıyoruz tarih arıyoruZ bizim araziler atıklı ben Başıma gelen bir durumu sizinle paylaşacağım arazide gezerken bir sinyal Aldı makina ama sesden derin oldugunu anladım neyse başladık kazmaya yarım metre kazdık makina sinyali kırdı ve Demir dedi hadi bakalım nasıl iyi bu makina sana önce diyorki sinyal değerli kaz yarım metre kazdıktan sonra makina sana diyorki ben yanılmışım buradaki sinyal degersizmiş ne kıymeti kaldı bu işin bence o kadar paralar verilip te gpx serileri alınmaz nice vlf Ler var gpx in ağzını kırar karar sizin saygılar
Siz gpx lerin ağzını kırmaya devam edin
Ama birkaç şey hatırlatim
Birincisi gpx kullananların bir kısmı sinyal kırması yani demirle
Sinyal boğulması olayını karıştırıyor.
İkincisi yarım mt kazıp devam eden sinyale değersizde olsa bakmamak hata
Üçüncüsü bu kadar anlatılmasına rağmen metal d.lerin ayrımının
Teknik olarak biyere kadar olmasına rağmen beklentiniz yüksek
Hayal alemindesiniz.
Dördüncüsü masa başı denemesinde stantta vlf ler döver
Gerçek arazide gpx ve lorenz döver
Beşincisi kabul edin yada etmeyin minelab ve lorenz daha
İyisini yapana kadar en iyisi bunlar
Altıncısı satıcı ve satıcı yandaşı değilim.distrübütör ve istanbul daki
Hemen bütün firmalara kılım.
yavuz kişi bunu beğendi.
Okunmamış 23-04-2015
ordu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

farmet x2 derinlik konusunda harika bir makine. minelap pro s ve farmet x2 var minelap pro s de derinlik yok. ama ayrımına bişi diyemem yüzeysel para toplaması güzel.
Okunmamış 23-04-2015
ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

nasıl x2 ile derinlere inebiliyormusun.

Etiketler
bilgi, explorer, minelab, pro, safari, ustalarım

Seçenekler
Stil