Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Cihazlar Bölümü / Treasure Hunting Devices > Dünya Markaları-Metal Dedektörler > Minelab Metal Dedektörleri / Minelab Metal Detectors & Models

Beğeni şeması23Beğeniler
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 24-07-2014
eonafis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Ani karar vermeyi sevmiyorum arkadaşlar... Zaten karar verecek bir yanımda kalmadı, sabah arkadaşla konuştum bu işlerde eski, boş ver minelab'ın e-truc'ını falan diyor, kaliteli cihazlardır, süslü-püslüdür ama yaramaz diyor... O da "deus" al diyor bana... Kafam çorbaya döndü... Ben bir kısmın "iyi", bir kısmın "kötü" dediği makina almak istemiyorum, başarısı hakkında ittifak edilmiş bir makina almak istiyorum... en azından bu forumda anladığım "gmaxx2 ve gmaxx power"'a çamur atanı pek görmedim... "Deus"un aynı çamursuz jenerasyonun bir uzantısı olma ihtimali nedir acaba... Ticari yeteneklere sahip değilim, aldım mı bir kere alırım gibi geliyor, bazı pro abiler gibi 4-5 cihaz elden geçirme şansım olacağını sanmıyorum... aslında 2 kişi ortak alacağız... Bu yüzdende seçimimi iyi yapmak istiyorum, ihtiyaçlarımı karşılayacak, 40 cm den tek parayı rahat yakalayacak, topluda derine rahat inecek, arazide beni maymuna çevirmeyecek bir cihaz....
Okunmamış 24-07-2014
ctrl+F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Cihazı hangi bölgede kullanacaksın
Arazide atık yada bizans çivisi çokmu
Mineralli madenlimi arazi
Bölgenin tarihini araştırdınmı .o tarihe göre nümizmatik
Konusunu araştırdınmı.
Bu soruların cevabına göre cihaz al.
Ayrıca deus ne iyidir ne kötü.40 cm den biraz zor para alır
Aldığı yer olur alamadığıda.4-5 saatte şarj biter.pahalıdır.
Mineralde derinlik kaybı çok .vesair

Parayı cihaz bulmaz.bilgi ve bilek gücü bulur.
Tek cihazla tüm arazi çözümlenmez.
Okunmamış 24-07-2014
vatan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıvrak Üye

etrakı bırak deusa bak diyen o eski arkadaşınız birazdaha kendini eskitmesi gerekli sallamış gibi deusun etraktan tasarım hariç perfonmans bakımından artısı yok eksisi var neyse siz yinede araştırın

40 cm den tek parayı rahat yakalayacak bi marka kendini kanıtlamış cihaz şahsen ben bilmediyim için fazlada yoruma gerek kalmamış
eonafis kişi bunu beğendi.
Okunmamış 25-07-2014
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator

Ctrl+f den alıntı
Parayı cihaz bulmaz.bilgi ve bilek gücü bulur.
Tek cihazla tüm arazi çözümlenmez.[/QUOTE]

Sen iyisimi vazgeç.Bak tek cihazda yetmicek.
Okunmamış 25-07-2014
Gelişmiş Üye

.[/QUOTE]

Sen iyisimi vazgeç.Bak tek cihazda yetmicek. [/QUOTE] caponali

Alıntı:
eonafis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ani karar vermeyi sevmiyorum arkadaşlar... Bu yüzdende seçimimi iyi yapmak istiyorum, ihtiyaçlarımı karşılayacak, 40 cm den tek parayı rahat yakalayacak, topluda derine rahat inecek, arazide beni maymuna çevirmeyecek bir cihaz....
beklenti yüksek usta ne yapalım.her bölge için elverişli cihaz farklı zaten.ama her türlü arazide
tek ve toplu aynı anda performans .mineral maden sorunu olmayacak fiyatı makul .aklıma sadece
minelab gp 3500 geliyor .onuda bulabilirsen tabi temiz.yoksa ben şahsen vlf olayını x2 ile bitirdim kafamda.
Okunmamış 25-07-2014
Yeni Üye

Cihazı batı marmara'da kullanacağım, Arazide atık çivi yada bizans çivisi çokmu demişsin, tek bir alan içerisinde arama yapmayacağız, o yüzden nalda vardır, atıkta vardır... Tabi biz daha çok günümüz insanının piknik yeri haline getirmediği suya yakın, hakim alanlar da yoğunlaşacağız...Bizim bakacağımız yerlerde toprak zengin (yani mineralli), Bölgenin tarihini elbetteki araştırdım, yakın bizans ve osmanlı tarihi olmasıyla birlikte, daha çok eski rum köyleri çevresini merceğe aldık... tarihleri mübadele sonrasına kadar devam etmiş rum köyleri... Bölgede bulunan göller, ırmaklar, su kaynakları, hakim tepe ve alanlar... köylerin bu alanlarda dağılımı, şehre yakınlıkları vs.... her türlü etmeni masaya yatırıyoruz.... nümizmatik olayına gelince, dediğim gibi osmanlı ve bizans dönemi... çeşitli sikkeler işte, tabi bizim bulmak istediklerimiz altın olanlar..... Zaten ortalama her makinanın şarj süreleri 4-5 saat değilmiydi arkadaşlar, parayı cihazın bulmayacağının bende farkındayım, arazide geçen zamanın fazlasını düşünmeye ayıracağız zaten, hoppala araziye atlamayacağız... şimdi arkadaşlar fiyat makul derken, "etrac" ya da "deus" ya da benzeri işte 4000 tl gibi bir bütçe, çok ta düşük değil... yine bu cihazlar piyasaya yeni de sürülmüş değil... Yani yeterli kanaatin oluşmuş olması lazım bu zamana kadar... dün "deus" ile ilgili yabancı bir forumdaki rewiev lere baktım, yaklaşık 40 civarı oylamada, 4 ün altında yıldız almamış... Büyük bir eleştiriyle karşılaşmamış cihaz... Tabi bunlar cihazı kullananlar, bizdeki gibi kullanmadan yazanlar değil... ama "e-trac" ile ilgilide bilgiye ihtiyacım var, yada muadilleriyle ilgili... Kimileri çoklu frekans avantaj değildir diyor, tam bir bilgi ile mi söyleniyor yoksa nedir onada emin olamadım... Banada diğer bazı firmaların bu teknolojiyi kullanmamasının tek sebebi patent engeliymiş gibi geliyor...
Okunmamış 25-07-2014
Alim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Tüm üyeler selamlar, saygılar ...

Forumu uzun zamandır takip ediyorum ama yazmak şimdi kısmet oldu. Ben uzun zamandır Deus kullanıyorum. Şimdiye kadar dördü kendime ait, üçü emanet olmak üzere yedi farklı Vlf cihazı arazide yeteri kadar tanıyacak kadar süre kullandım. Yedinci ve son cihazım Deus oldu. Onu da arazide devlete kaptırdım. Yerine aynısı tekrar aldım. İlkini 3500 TL'ya, ikincisini bir yıl sonra 4000 TL'ya aldım. Onu da kaptırırsam yine tekrar Deus alırım.

Deus konusunda kendime göre uzman sayılırım. Cihaz fabrika ayarlarında on adet hazır program ve sekiz adet kullanıcının yazabileceği boş program hafızası ile geliyor. Kullanıcı yeteri kadar tecrübeli değilse, bu ve diğer cihazları yeteri kadar tanımadıysa yeni program yazamaz, yazsa da hazır programların üstüne çıkamaz. Deus üzerindeki hazır programları ile yeteri kadar performanslı değil. Kullanıcı ne yapmak istediğini bilirse, araştıracağı araziyi iyi tanırsa, genel olarak bu tür cihazların çalışma mantığını kavramışsa yeni program yazar ve cihazın performansını en üst düzeye taşır. İlk defa araziye çıkacak ve ilk defa bu tür bir cihaz kullanacak bir acemi bu şartları sağlayamaz ve Deus konusunda büyük hayal kırıklığına uğrar.

Kullanım amacıma göre bu cihaz için üç adet ayrımlı ve iki adet ayrımsız modda olmak üzere toplam beş adet program yazdım. Sadece kendi yazdığım programları kullanıyorum. Fabrikanın yazdığı programlarla işim olmaz. Araziye göre ve amacıma göre kullandığım programlar hep değişiyor. Örneğin yüzeyde elektron bulmak için ayrı, orta derinlikte gümüş ve bronz için ayrı, derinde grup malzeme aramak için ayrı ayrı yazdığım programları kullanıyorum. Sadece amacın türü yetmez, ayrıca arazinin yapısına göre (az yada çok mineralli, yoğun yada az çöp içermesi, hava almış yada hava almamış toprak) yazdığım programlarda geçici değişiklik yapıp kullanırım. Bütün bunları yapabilmek için çok şey bilmek gerekir. Gerekli bilgiyi öğrenmek de insanın uzun yıllarını alıyor. Yani bu yada diğer cihazlar sihirli değnek değil. Keramet, kullanıcıda başlar kullanıcıda biter. İlk tecrübesi ve ilk cihazı Deus olan kişi menülerin ne anlama geldiğini bile anlayamaz. Çünkü kullanıcı kılavuzu yeterince açıklayıcı değil, sıfır bilgi ile kullanıcı kılavuzunu tekrar tekrar okusanız bile okuduklarınız size fazla bir anlam ifade etmez.

Deus hakkında yorum yapanlar genelde kullanım pratikliğinden başka avantajı yok demiş. Gerçek avantajlarını sayayım :
1. Amaca göre frekans seçimi (4 adet)
2. Mineral düzeyine ölçüp ekrana getirmesi ve buna göre manuel yada otomatik olarak toprak ayarı yapabilmesi. (3 farklı mod)
3. Aranan malzemeye göre derinlik ayarı yapabilmesi (6 kademe)
4. Sarı malzemenin çıkardığı özel sesleri (cızırtı) ayarlayabilme (6 kademe)
5. Pulse cihaz olarak ayarlayabilme (gold nugget aramak için)
6. Demir sinyallerini hem sinyal bazında (82 kademe) hemde demir sesi volümü (6 kademe) olarak perdeleme imkanı.
7. Sadece toprak üzerinde değil, kerpiç yada taş duvarlarda arama yapabilmek için özel geliştirilmiş programları kullanabilme.
8. Cihazı yöneten programları internet üzerinden kolayca güncelleyebilme.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Cihaz menüleri ve ayarlaması biraz karmaşık olabilir. Ama üretilen en karmaşık cihaz değil. Mesela uzun süre White's Spectra V3 kullanmıştım. Herhalde şimdiye kadar üretilen en kapsamlı, en karmaşık ayarlamaları olan maden mühendislerine hitap eden profesyonel cihaz odur. Tam bilgisayarlı olup, en ince ayarlara bile kullanıcının müdahele etmesine izin veren bir cihazdır. Bu cihazı tam olarak çözdükten sonra Deus'a geçtim ve bana zor gelmedi.

Derinlik konusuna gelince, tek parada hiçbir şekilde bu cihaz 25 sm.i geçemez.(bir lira büyüklüğü için) Grup malzemede 40-50 sm. de olabilir, mineral ve malzeme türüne göre değişir, bilemem. Grup malzeme ile fazla işim olmaz. Çünkü tektekçilik üzerine uzmanlaşmış bir cihaz. Mutlaka 40 sm. aşağısına insin diye ısrar ederseniz, standart olarak verilen 9" başlığı bırakıp 11" olanını almanız gerekir. Bunu yaptığınızda ise bit para ve elektronlara karşı sağırlaşır.

Yukarıda açıkladığım kriterlere uyan kullanıcılara bu cihazı tavsiye ederim. Sıfır tecrübe ile ilk defa cihaz alacaklara değil. Sorularınız olursa cevaplarım.
eonafis and KOTYARALI like this.
Okunmamış 25-07-2014
Yeni Üye

Alıntı:
Alim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tüm üyeler selamlar, saygılar ...
Deus hakkında yorum yapanlar genelde kullanım pratikliğinden başka avantajı yok demiş. Gerçek avantajlarını sayayım :
1. Amaca göre frekans seçimi (4 adet)
2. Mineral düzeyine ölçüp ekrana getirmesi ve buna göre manuel yada otomatik olarak toprak ayarı yapabilmesi. (3 farklı mod)
3. Aranan malzemeye göre derinlik ayarı yapabilmesi (6 kademe)
4. Sarı malzemenin çıkardığı özel sesleri (cızırtı) ayarlayabilme (6 kademe)
5. Pulse cihaz olarak ayarlayabilme (gold nugget aramak için)
6. Demir sinyallerini hem sinyal bazında (82 kademe) hemde demir sesi volümü (6 kademe) olarak perdeleme imkanı.
7. Sadece toprak üzerinde değil, kerpiç yada taş duvarlarda arama yapabilmek için özel geliştirilmiş programları kullanabilme.
8. Cihazı yöneten programları internet üzerinden kolayca güncelleyebilme.
Alim arkadaşım, çok teşekkürler yazıların için, üşenmemiş yazmışsın, daha sonra pek çok okuyucuya referans olacaktır bu yazdıkların, buna eminim... Ben 3 boyutlu modelleme ve tasarım alanında pek çok programı kullanıyorum, bir programda uzmanlaşmak 7-8 seneyi alıyor... Dolayısıyla öğrenme konusunda azimli, araştırarak ya da deneme-yanılmayla bir işin üzerinde çabalamaya çok yabancı değilim... Şimdi müsadenle bazı sorularım olacak, onları da açıklarsan hem ben, hem benden sonra merak edenler için aydınlatıcı olacaktır...
" tek parada hiçbir şekilde bu cihaz 25 sm.i geçemez.(bir lira büyüklüğü için) Grup malzemede 40-50 sm. de olabilir.." demişsin. Mesela toprak altında (bir lira büyüklüğünde) 20 adet altın ya da gümüş sikke var bir arada... bu kütle için (biliyorum toprak vs... şartlar etkilesede) senin öngörün nedir... hangi derinliklerde yakalar bu kütleyi...
"Şimdiye kadar dördü kendime ait, üçü emanet olmak üzere yedi farklı Vlf cihazı arazide yeteri kadar tanıyacak kadar süre kullandım. " diğer cihazlara nisbepet temelde hangi alanlarda daha başarılı buluyorsun deus'u ve önceki kullandığın 7 cihaz arasında "minelab explorer SE PRO ya da e-trac" varmı... Ben istanbulda ikamet ediyorum... Son olarak senin için sakıncası yoksa müsait bir zamanında seninle telden de olsa konuşmak isterim... cep numaramı size pm atacağım... Sende paylaşırsan memlun olurum... Özellikle makinanın devlet tarafından alınmasını senden dinlemek, tecrübe edinmek isterim...
Okunmamış 25-07-2014
Gelişmiş Üye

Cihazı kullanmadan yorum yapmışız öylemi.
Artık yorum yazmicam bu sitede.genel bi bölgeye göre
Cihaz seçimi iyi olur dedik suç.bişe bilmiyom ben

Konu ctrl+F tarafından (25-07-2014 Saat 02:38 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 25-07-2014
Yeni Üye

Alıntı:
ctrl+F Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cihazı kullanmadan yorum yapmışız öylemi.
Artık yorum yazmicam bu sitede.genel bi bölgeye göre
Cihaz seçimi iyi olur dedik suç.bişe bilmiyom ben
Arkadaşım ben seni kastetmedim, niye üzerine alındın, geçmiş iletilerde "kullanmadım ama" ile başlayan, "bence" gibi ibareler var... O arkadaş ya da arkadaşları kötülemek içinde söylemedim... Şimdi onun tartışmasına girmeyelim lütfen...
Okunmamış 25-07-2014
Gelişmiş Üye

O sayılan özelliklerin hepsini biliyorum.yüzeysel ve güzel bi cihaz
Ama 40 cm tek para için hepsi yeşillik.ben son olarak şunu önrreyim
Rahat çalışıp zamanın yeterliyse minelab gp 3500 temiz buldunmu al
Tek ve toplu farketmez affetmez.belki elektron grup bile bulabilirsin.
Ben artık yorum yazmıcam.çünki bu sitede yüzlerce bilgili tecrübeli
Kullanıcılar var.hiç bişe paylaşılmıyor.birkaç kişi haricinde.
En az bilen ben niye soytarı gibi yorum yapayım
eonafis kişi bunu beğendi.
Okunmamış 25-07-2014
Kıvrak Üye

Alim deusun piratikliyinden başka avantajı yok diyen sadece benim benden başka söyleyen yok ve sözümdeyim ne deusun ustasıyım ne etrakın ustasıyım buna rağmen ben yine sözümdeyim bilgi babında anlattıklarınız deusun son versiyonunda program olarak olabilir ve iyibi kullanıcıyada avantaj sağlayabilir amenna ama ben yine ülkemiz şartlarında perfonmans ve kullanım amacına bakarak etrak ı deusa göre tercih ederim Spectra V3 üde iyi kötü bildiyim hatta programlarına menülerine hayran olduğum cihaz program ve menü olarak mükemmel bi cihaz olmasına rağmen bazı konularda ülkemiz kullanıcıları için ne yazıkki mükemmel olmuyor herkesin beklentisi düşüncesi farklı ama kullanımamacı ve perfonsada bakmalı bazen menü ve seçenekler avantaj bazen perfonmans bazen tasarım bazende deyişik avantajlar kullanıcı bölge ve beklentiye göre deyişir
Okunmamış 25-07-2014
Kıvrak Üye

ctrl+F çok alıngan davranmaya başladın insanların tecrübelerini paylaşması bilgilerini paylaşması fikirleri ni söylemesi doğal bence bukadar alıngan laşmaya gerek yok herkes kendi bilgisi tecrübesi ve bakış açısına göre fikirni yazması kadar doğal ne olabilirki ben senin alınmana bi anlam veremedim
Okunmamış 25-07-2014
Kıvrak Üye

eonafis bu işe yeni başlayan birisi gibi görülsende yazılarınız baya profosynel araştırmanızda baya zekice ve hiçte öyle yeni başlayan birine benzemiyorsunuz ilginç ve güzel bi örnek keşke her yeni başlayan cihaz almadan sizin gibi böyle mantıksal araştırsa piyasaya bi kalite gelirdi
Okunmamış 25-07-2014
Super Moderator

Alıntı:
vatan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
eonafis bu işe yeni başlayan birisi gibi görülsende yazılarınız baya profosynel araştırmanızda baya zekice ve hiçte öyle yeni başlayan birine benzemiyorsunuz ilginç ve güzel bi örnek keşke her yeni başlayan cihaz almadan sizin gibi böyle mantıksal araştırsa piyasaya bi kalite gelirdi
Vatan61 ne yalan söyliyim ben cihaz almadan yaklaşık 5-6 ay araştırdım internetten kullanıcılardan.Cihazları elime almadan kullanmış gibi olmuştum nerdeyse.
Okunmamış 25-07-2014
Super Moderator

Alim arkadaşın deus açıklaması çok güzel cihazı düşünenler için yeterli bir açıklama olmuş.Başta cihazın özelliklerini okurken ne güzel alınabilir diyoruz ama sonda derinlik verilerini okuyunca hadi yaaa dedittiriyor.Derinlik olmayan cihazla artık zor bu işler.Şu anda iş yapacak cihaz derin cihazlar.
Okunmamış 26-07-2014
Kıvrak Üye

buarkadaşı takdir ettim sadece önerilere göre hareket etmek zaten yanlış biraz da ön araştırma yaparak önerileride göz önüne alarak verilen karar daha faydalı ve daha doğru oluyor buda başkalarına örnek olur

deus un derinliyi bana göre çok vasat deyil hatta biçok cihazın derinlikleriyle aynı her cihazda olduğu gibi deus tada artılar eksiler var önemli olan kullanıcıya hitap eden özelliklerin en fazla hangi cihazda olduğu bazen çok iyi dediyimiz özellikler bi noktada birilerinin işine yaramazken bazen önemsemediyimiz özellikler veya detaylar birileri için vazgeçilmez olabiliyor cihaz işi özellik işi kişiye göre deyişir bölge ve şartlara göre deyişir bu yüzden kişi son kararı kendi vermeli bize düşen sadece kişiye fikirde yardımcı olmak olmalı
Okunmamış 26-07-2014
Yeni Üye

eonafis arkadaşım...

Sorularından hiçbir arazi tecrüben olmadığı, bütün bildiklerinin forumlardan derleme az bir bilgi olduğu, yaşının küçük olduğu anlaşılıyor. Yazdıklarından, sorduklarından yaptığın hataları yaşının küçüklüğüne bağlıyorum...

Bir defa, madem bu işlere sıfırdan başlıyorsun, yanında bu işlerde çok tecrübeli usta biri olmalı. Demek ki sende bu yok. Çırak-kalfa türü adamlarla bir yere varamazsın. Klavye ve ekran başında yetişip ustalaşamazsın. Ama sen forumlarda yada webde her türlü bilgiye ulaşabileceğini zannediyorsun. Kafandaki projeyi uygulamaya koymak istiyorsan, mutlaka güvenilir bir ustayı yanına alıp öyle başla. Benim o tür bir çevrem yok, o tür bir usta bulamam diyorsan, daha başlamadan bu projeden vazgeç.

Tekrar söylüyorum; internetden derme-çatma bilgi toplayarak, çırak-kalfa türü adamlarla yola çıkarak, orta kalitede bir dedektör alarak, uzmanı olmadığın bu konuda yatırım yapamazsın. Yaparsan zarar edersin. Herkes uzmanı olduğu konuda yatırım yapsın. Uzman değilse, uzman kişilerin yanında birebir eğitim alıp yetişsin. Ama kişi hayalleri ile mutlu olur, ne zaman ki ayağı yere sağlam basmadan hayallerini uygulamaya koyar; mutsuzluk ve hayal kırıklığı peşini bırakmaz. Demek istediğim bu işler çevre ile olur. Ustalardan oluşan, sana her zaman yakın bir çevren yoksa, klavye başında ustalaşamazsın. Forumlarda her türlü bilgi paylaşılmaz. Bazı bilgiler sadece uygulayarak öğrenilir. Uygulama yapmak için yanında usta bir öğretici olması şart. Bir de yeteri kadar sermayen olacak. Sermayem kıt diyorsan, sermayem kadar yatırım yapayım diyorsan, hiç başlama. Defineciliğin zengin sporu olduğunda herkes müttefik, ama ben yaptığımız tektekçiliğin de artık biraz zengin sporu haline gelmeye başladığını düşünüyorum.

Sorularına gelince; yukarıda anlattığım bilgi ve tecrübeden tamamen yoksun oluşun nedeniyle tamamen saçma sorular sormuşsun. Önemi yok, kızmadım. Sırasıyla açıklamaya çalışayım :

1. " gold nugget" ve altın para ilişkisine dair soru... Altın para ile gold nugget arasındaki derin farkı bu işlere yeni başlayanlar bile az-çok bilir. Bilmiyorsan bu ve diğer forumlarda bu konuda bilgi var. Senden ricam bu işlerin alfabesini oluşturan böyle basit bilgileri sorma, derin sorular sor. Yine de açıklayayım; gold nugget doğada serbest olarak bulanan, insan eli değmemiş çok küçük doğal saf altın külçeleridir. Saf altın, dedektörlerin en zor algıladığı metaldir. Küçük ve şekilsiz olması da ayrıca bu zorluğu katlamalı yapar. Vlf dedektörler bu konuda çok zorlanır, pulse cihazlar ise daha az zorlanır. Bu yüzden gold nugget bulmak için özel programlar, özel dedektörler geliştirilmiştir. Altın para ise öyle değildir. Hem insan eli değmiştir, hemde saf altın değildir. Ayrıca düz ve daire şeklinde oluşu da tespitini kolaylaştırır.Bu nedenle cihazlar tespit etmekte fazla zorlanmazlar.

2. 20 tane altın yada gümüş sikke... Ben grup malzemeden bahsediyorum. Sen ise grup malzemenin farkına varmadan tanımını yapıyorsun, sonra da bana aradaki farkı soruyorsun. Saçma olmamış mı ? Daha "grup", "sarı", "beyaz" tanımlarını bile öğrenmemişsin.

3. Önceki uzun yazımın senin açından özeti tek bir cümleden ibaret : "Sen acemisin, DEUS kullanamazsın o yüzden DEUS ALMA"
Buna rağmen bana DEUS'u diğer cihazlarla karşılaştırmamı istiyorsun. Saçma olmamış mı ? Senin sorularına cevap veren diğer ustalar hangi makineyi kullanabileceğini sana yazmışlar. Anladığım kadarıyla, bu tavsiyeleri hiç dikkate almıyorsun. Senin yanılgın şu : "piyasada ideal ve mükemmel anlamına gelecek bir cihaz var ve çoğu kişi bunun farkında değil. Senin amacın araştırarak bu bilinmeyeni ortaya çıkarmak"

Tamamen yanlış bir düşünce. Piyasada mükemmel ve ideal bir cihaz yok. Biribirine ciddi anlamda kalite farkı ortaya koyan yabancı menşeli VLF cihaz yok. Cihazların kalitesi birbirine yakın. Kalite farkı birbirine uzak olanlar ise pulse cihazlar.

4. Makineme nasıl devletin el koyduğunun hikayesini tam olarak öğrenmek istemişsin. Saçma olmamış mı? Öğrenip de eline ne geçeçek ? Benim yakın çevrem bile bunu sormadı, bu işlerde usta oldukları için. Senin gibi acemiler için bu olağanüstü bir durum olabilir, ama benim için değil. Her işin bir riski vardır, riski göze almam diyorsan, hiç bu işlere bulaşma. Eğer amacın kendine bir ders çıkarmaksa o dersi tek bir cümlede özetleyebilirim "Gündüz vakti kendi bölgenin dışında tarama yapıyorsan; yanına yaklaşan, seninle konuşan, seni uzaktan gözetleyen herkesten çekin ve böyle bir şey olduğunda hemen o bölgeyi terket"

5. Daha önce kullanığım cihazlar arasında "minelab explorer SE PRO ya da e-trac" yok. Bu forum ustaları zaten bu cihazları sana tavsiye etmeyip başka cihazlar önermişler. Neden bu önerileri dikkate almıyorsun?

Her genç kızın hayalinde "beyaz atlı bir prens" olduğu gibi, sen de hayalinde ideal ve mükemmel bir VLF cihazın var olduğunu varsaymışsın ve o ideal peşindesin. Öyle bir cihaz yok. Sana tavsiye edilenlerden birini seç o kadar.

DEUS'un derinliğini yetersiz bulanlara gelince; hem VLF sistemi, hemde 9" başlık kullanan bir cihazdan ne derinlik bekleyebilirsiniz? VLF'lerin derinliği başlığın büyüklüğü ile ölçülür. Derinlik istiyorsanız başlığı büyüteceksiniz. DEUS'ta o imkan mevcut. Yetmezse, VLF'den vazgeçip PULSE cihazlara dönüş yapacaksınız. Bu derinlik tutkusunu anlayamıyorum. Biz tektekçiler cepten toprağa düşmüş küçük metal parçalarını arıyoruz. Toprak yüzeyine düşmüş birkaç gramlık bir metal parçası, aradan ikibin yıl geçse de ne kadar derine inebilir sanıyorsunuz? Cevabı belli; en fazla 20-25 sm. Üzerine erozyonla toprak birikimi olduysa o başka. Yada işlenen bir tarım arazisidir, üzerine sürekli kemre eklenmiştir, o durumda 40 sm derinde kalabilir. Bunlar istisnai durumlar. Bu istisnai durumların haricinde, birkaç gramlık metal bir kütle, kendi ağırlığı ile, ikibin yıl içinde en fazla 20 sm derine inebilir diye düşünüyorum. Benim gözlemlerim, tecrübelerim bu yönde. Ama insan eliyle çukur açılarak gömülmüş grup malzeme 50-60 sm derinde olabilir. O tamamen ayrı bir konu.

Benim fikirlerim acizane, hepsi doğrudur diye bir iddiam yok. Yanlışım varsa düzeltin.

Konu Alim tarafından (26-07-2014 Saat 07:23 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 26-07-2014
Kıvrak Üye

yanlış doğru bakış açısıyla yaşanan deneyim ve tecrübelere göre deyişebilir bu konudaki bilgiler güzel anlaşılır ve doyurucu devamında bekleriz

sadece anlaşılmayan hem mükemmel cihaz var hem yok gibi bi konu geçmiş birazdaha o bölümü açarsanız daha faydalı olur

bi cihazda 9 başlık kullanılabiliyor derken neyi kastettiniz deusta bildiyim 2 başlık kullanılıyor sonradan deusa başlık ilave edildimi

vlf lerin derinliyi büyük başlıkla ölçülür demişsiniz büyük başlık bazı konularda derinlik olarak kütleye göre avantaj olurken aynı büyük başlıklar tekte daha az derinlik olabiliyor başlık konusu kişisel deneyim ve tercihe göre deyişir tamamen kullanıcı bilgi ve tecrübesiyle ilişkili

bilgilerinizi azarlar giibi deyilde daha sade halk dilinde yaparsanız memnun oluruz
Okunmamış 26-07-2014
Yeni Üye

Sayın vatan61 usta...

Birincisi ben mükemmel cihaz var demedim. İkincisi deus 9 başlık kullanıyor diye yazmadım. Yazım aynen duruyor, düzeltmedim. Yazı uzun olduğundan herhalde siz hızlı şekilde okuyup ne yazdığımı anlayamadınız. Dikkatli bir şekilde okursanız hata yaptığınızı farkedeceksiniz.

Başlık konusunda yaptığınız yoruma gelince; büyük başlık kullanmanın derinliği arttırdığını, buna karşılık küçük metallere karşı hassasiyeti azalttığını herhalde ben de biliyorum. Siz üstü kapalı bu gerçeği ima etmişsiniz. Açıkça yazsaydınız daha iyi olurdu. Ben ne demek istediğinizi anladım ama herkes anlayamaz. "Büyük başlıklar tekte daha az derinlik olabiliyor" ifadesi yeni başlayanlar için muğlak bir anlama karşılık gelebilir. Açıklamasını yazdım, herhalde sorun yok.

Büyük başlık küçük objeleri göremediği için kullanmıyorum. 9" (Dokuz inç) başlık hem yeterli hassasiyet hemde makul bir derinlik sunduğundan tercih sebebim. Çünkü amacımız büyük kütle bulmak değil. Deusda ise iki değil üç ayrı başlık seceneği var. Ben en küçük, dolayısıyla derinliği en az olanını tercih ettim. Çünkü büyük başlıkla elektron bulamazsınız. Büyük başlık kullandığınızda frekansın da düşük olması gerekir. Bu durumda tek sarıya karşı hassasiyet iyice azalır. Demek istediğim, bunlar kişisel tercih, bilgi ve tecrübeye göre değişmeyen gerçekler. Saygılarımla...

Etiketler
bilgi, explorer, minelab, pro, safari, ustalarım

Seçenekler
Stil