Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Yönetimden > Kanun & Yönetmelikler

Beğeni şeması10Beğeniler
  • 2 Post By karan musti
  • 2 Post By caponali
  • 1 Post By dost2011
  • 5 Post By Phanes
Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 19-03-2013
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Bulunduğu yer: Izmir - Turkiye
Mesajlar: 4.872
Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Exclamation Yeni İhbar Kanunu

Yaptığı ihbarla 100 bin liraya kadar eser yakalatanlara miktarın yüzde 20'si, üstünde ise yüzde 15'i ikramiye olarak verilecek. Ödemeler için Yargıtay kararı beklenmeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, açık müze olarak tanımladığı Türkiye'deki tarihi eser kaçakçılığına neşter vuracak bir kanun tasarısı hazırladı. 1905 sayılı Kanunun 4. maddesinde düzenlenen
ikramiye oranları cazip hale getirilecek. Tasarı ile kaçak kazılar sonucu çıkartılan tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

MOTİVASYONU ARTIRACAK


Kamu davası açıldığında
tarihi eser yakalatan ihbarcı (muhbir) ile kolluk görevlilerine ikramiyenin yarısı ödenecek. Yaptığı ihbarla 100 bin liraya kadar eser yakalatan muhbire yüzde 20, 100 bin lira üstünde eser yakalatana ise yüzde 15 oranda ikramiye ödenecek. Tasarıda ikramiye oranlarının yükseltilmesinin hem muhbir mekanizmasının etkin kullanımı hem de kolluk görevlilerinin suçla mücadeledeki motivasyonunu artıracağı değerlendirildi.

YARGI SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR


EGM'ce hazırlanan
tarihi eser kaçakçılığı raporunda çarpıcı tespitlerde bulunuldu. Uygulamada ikramiye dosyalarının kabul edilmesi için Yargıtay kararının beklendiği bunun da suçla mücadeleyi olumsuz etkilediği belirtildi. Raporda şu saptamalar yapıldı: "Yargılama sürecinin uzun sürmesi, ikramiye dosyasının yeterince takip edilememesi gibi bir takım sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden yakalanan eserlerle ilgili ikramiye olgusunun yaygınlaşmıyor. Tarihi eser kaçakçılığını ihbar edecek muhbirlerin bu suç türündeki ikramiye sürecinin sürüncemede kalması gibi olumsuz durumları göz önünde tutmaları, bu suçları ihbar etmeleri halinde sanki ikramiye alamayacaklarmış gibi bir düşünceye kapılmaları suçla mücadelede muhbir mekanizmasının etkin olarak kullanılmamasına sebep oluyor."

EGM'nin hazırladığı tasarı yasalaşırsa 7 yıllık bir uğraş sonucu geçtiğimiz günlerde Almanya'dan getirilen Kanatlı Denizatı Broşu gibi paha biçilemeyen eserler ülke içinde kalacak.

KAMİL ELİBOL - BUGÜN GAZETESİ

__________________
Farmet Forum; Farmet Teknolojinin Resmi Forumudur. Ticari kaygıdan ziyade, müşterilerine makinaları ile ilgili doğru bilgi ve paylaşımlar için açılmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 20-03-2013
aksoylar1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2012
Mesajlar: 29
Standart slm

bu işlerle uğraşanların işleri dahada güç hale gelecek bu kanunla.ALLAH yardımcısı olsun tüm defn avcılarının.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 20-03-2013
karan musti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 131
Standart

bana göre çok saçma olmuş bu kanun bunu yapacaklarına eserlerin dışarıya çıkmasını engellemek için somut adımlar atıp adam gibi yasa çıkarsınlar (örnek, bulunan objenin değerinin belirlenmesi için işi bilen arkeologlar , zamanında ödeme vs )yok ihbarcı yok kolluk kuvvetleri bunlar bi yere kadar.
araşTIRmacı and quentus like this.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 20-03-2013
peneplen66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
Mesajlar: 16
Standart

Ozaman dağ daş boşalır Herkez Muhbir olur VaLLa Bi TelefonLa o iş Tamam Sende Tepelen durki Bişey Bulacam diye Allah Yardımcımız olsun...
__________________
!!! Temiz Bir Vicdandan,Daha Yumuşak Bir Yastık Yoktur !!!
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 20-03-2013
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2011
Mesajlar: 973
Standart

Defineyle uğraşanları ve aralarındaki ilişkileri bozacak bir kanun.İyi gibi görünsede kavga döğüş cinayet gibi kötü sonuçların doğmasına sebep olabilir.Bence Devletin önce bulanı kollaması ve cazip şartlarda ödüllendirmesi lazımki bu sadece definecilerin bulduğu bişey değil herkese hatta bir çocuğa bile denk gelebilir.Alakasız birisi mesela bir çoban buldu diyelim.Ne yapacağını bilemedi.Komşusu ihbar edecek ödülü kapmak için.Sonuç toplumsal bir yara ve aileler arası kavgaya dönüşecek.Oysa devlet bulan getirsin şu kadar ödül var diyerek tüm açıklığı ile yazılı görüntülü bir kanun çıkarsa çobanın götüreceği yer müze olurdu.
krezus35 and araşTIRmacı like this.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 20-03-2013
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
Mesajlar: 1.097
Standart ....

Arkadaşlar bu sonuçta bir tasarı.Ancak kabul edilecek diye bir şey yok.Bir çok sürecten geçmesi gerekmekte.Kabul edilir yada edilmez buda ayrı bir konu.Her tasarının gecmesi yada oldugu gibi kabul edilmesi
diye bir şey söz konusu degildir.İsteyen herkez yada birkaç kişi bir araya gelir ve kanun tasarısı hazırkayabilir.Gerekli mercilere sunabilir.Egm nin yaptığıda bundan farklı bir şey degil.Bekleyelim ve sonucu hep beraber görelim.
krezus35 kişi bunu beğendi.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 21-03-2013
birdal65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Mesajlar: 195
Standart ...

burdan anlaşılıyoki kolluk güçleri definecileri öcü gibi görüyo bu işleri yapanlar nedense devlet tarafından kazanılıp bulunan eserlerin müzelere teslim edilmesi cazip hale getirlmesi gerekirken tam tersi definecileri yakalamayı vede yakalatmayı cazip hale getiriyorlar bununda sebebi yakalanan eserden ihbarcı yakalayan ve değer tespitinde bulunanların prim alması böyle bir sistemde elbetteki bazıları eserlerin müzelere teslim edilmesinden çok yakalanmasını isteyecektir olan herzamanki gibi garibana olacaktır.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 21-03-2013
Phanes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
Mesajlar: 949
Standart

Birşey bulsan satmak suç ve dert, müzeye götürsen nerden buldum bilmemne buda yetmezmiş gibi sen para beklerken alırsın üçün birini, yani üçün birini derken, verirsin üç tane belki bir sene sonra alırsın birini
Yok yok ben birgün bişey bulursam kendimi ihbar ederim en azından %15 garanti.

Şimdi diyeceksiniz ceza alırsın ne anladın bu işten.
Öncelikle kendimi ihbar etmeden birkaç gazeteyede haber vericem gazeteci ordusu gelecek bu sayede PAHA BİÇİLEMEZ olacak, bana bu biçilemeyen PAHA nın %5 ini verseler yeter, cezaya da razıyım.
Artık hem zenginim, hem ihbarcı olduğum için örnek vatandaşım.
__________________
Kendine yapılmasını istemediğin şeyi, başkasına yapma!
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 21-03-2013
araşTIRmacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2011
Mesajlar: 223
Standart

merhabalar....

işte yurdum insanının yasalarla nereye gittiğinin somut bir örneği daha..

sen tut, onlarca dedektör firmalarının kapısını aç, ülkeme getir cihazları binlerce liraya sat, vergini tam olarak al..sonra tut aramak kazmak bulmak yasak de..e tamam buraya kadar sıkıntı yok dedik..iyi de , ben bu dedektörü duvara mı asacağım?

ülkemde milyon kişi dedektör sahibi, buna karşın herkes arazi dağ bayır koşup bir şeyler arıyor..bunu devlet zaten biliyor..her gün yüzlerce paha biçilmez eser bulunuyor ve bunların % 1 ancak müzeye gidiyor..geri kalanı nerde diye sormuyorlar mı? % 60 ı ihbarlar sayesinde (anlaşmazlık vs.) yakalanıyor, peki bu eserler nerede sergileniyor diye çıkıpta sade bir vatandaş sora biliyor mu?
binlerce koleksiyoner var ülkemde..2863 nolu kanun gereğince bulunan eserler 3 gün içerisinde müze yada koleksiyonerlere satılmalıdır'' diyen kanuna, bu gereksiz ekleme biraz tezat düşmüyor mu?

adam almış dedektörü eline çıkıp bi kaç sikke bulmuş doğru müzeye, müzede gerekli işlemler yapılıyor neticede para ödemekte yok..iyi de bu adam arazide çift sürerken bulmadı ki bunu..!!
siz tutup bu kişiye hak ettiği mükafatı (para) vermezseniz ne olucak? ne olacağı belli, bir daha bulduğunu koleksiyonere satacak..bu koleksiyoner müzeye kaydını yaptırmak yerine yabancı ülkeye çıkışını yapacak..

suçla mücadele böyle olmasını gerektirmez ki..!! suçla mücadele teşvikle olur..!! aç kanunu değiştir biraz de ki; bulduğun materyali incelet değerini biç, ben bu değerin % 10 unu sana vereyim de..!! bak bu ülkemin müzeleri bulunan objeleri kaldırabiliyor mu..!!

neyse hayırlısı olsun diyelim...

saygılarımla...
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 22-03-2013
AlpTigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2011
Mesajlar: 254
Standart

bu tasarıdan bişey çıkmaz
dağılın
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
define kanunu, ihbarcı, kanunu, muhbir, tarihi eser, yeni, İhbar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dedektör Kanunu humhum Kanun & Yönetmelikler 10 31-10-2011 12:34
Asılsız İhbar ve İftira: Farmet Teknoloji Kanun & Yönetmelikler 7 25-10-2011 07:49
Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu (1) solmaz Kanun & Yönetmelikler 8 15-11-2010 11:02

Farmet Teknoloji Sistem Bilgisi Site Bilgileri (Alexa)
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 RC 2
www.farmet.net - Tüm Hakları Saklıdır.
kiralık dedektor | Farmet

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Farmet Forumları 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Farmet hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Farmet yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
!-- Yandex.Metrika counter -->