Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Yönetimden > Kanun & Yönetmelikler

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 18-12-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74

Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Question Resmi kazıda çıkan eserler:

Sevgili üyelerimiz, resmi arama izninizi aldınız, kazı izninizi de alıp kazıyı başlattınız. Belli bir süre sonra kazdığınız yerden büyük bir lahit çıktı. Bu durumda size verilecek olan para nedir? Buyrun yorumlayalım.

Hoşçakalın
Okunmamış 18-12-2010
Akcakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

eğer lahit 1839 yılından önce ise bir bardak soğuk su ikram ediyorlar

ben müze ile görüşmem de bulunan her ne olursa olsun 1839 yılından önceye aitse hiç bir şey vermiyorlar

bu bilgileri müzeden edindim
Okunmamış 18-12-2010
Gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

İşte ben buna sinir oluyorum.Tarihi eseri yurt dışına çıkarmayı vatan hainliği ile yorumlarken,buna sebep ve teşvik edecek yasaları ve kuralları koyanlarda daha çok sorumludur.
Bunuda nedense kimse yazmıyor.Bu işle uğraşanlar bu şikayetini gereken mercilere iletmeli ve kanunlar değişmelidir.Bizim burda tanıdığım biri tarlasında 11 çeşit malzeme buluyor.Bunu erzurma götüyor eline bir fiş veriyorlar.Aradan 1 yıl geçmesine rağmen arkadaş diyorki verdiğim malzemelerin hiç biri müzede yok.Fişi verende gitmiş.Şimdi bu nedir söylermisiniz?
Okunmamış 18-12-2010
Gelişmiş Üye

Alıntı:
Gold Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte ben buna sinir oluyorum.Tarihi eseri yurt dışına çıkarmayı vatan hainliği ile yorumlarken,buna sebep ve teşvik edecek yasaları ve kuralları koyanlarda daha çok sorumludur.
Bunuda nedense kimse yazmıyor.Bu işle uğraşanlar bu şikayetini gereken mercilere iletmeli ve kanunlar değişmelidir.Bizim burda tanıdığım biri tarlasında 11 çeşit malzeme buluyor.Bunu erzurma götüyor eline bir fiş veriyorlar.Aradan 1 yıl geçmesine rağmen arkadaş diyorki verdiğim malzemelerin hiç biri müzede yok.Fişi verende gitmiş.Şimdi bu nedir söylermisiniz?

Aynen katılıyorum

ayrıca müze bana bir cvp verdi definenin tanımı yokmuş
Okunmamış 18-12-2010
Gelişmiş Üye

Bunu avrupa insan haklarına götürmelisiniz..
Okunmamış 18-12-2010
Ercan_Usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators / FARMET Yönetimi

Alıntı:
Akcakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
eğer lahit 1839 yılından önce ise bir bardak soğuk su ikram ediyorlar

ben müze ile görüşmem de bulunan her ne olursa olsun 1839 yılından önceye aitse hiç bir şey vermiyorlar

bu bilgileri müzeden edindim
Valla soğuk su ikram etseler gene iyidir.Tarlasında bulduğu lahdi traktörünün römorkuna yükleyip müzeye götüren ve lahit zarar görmesin diye altına serdiği toprak müze bahçesine dökülünce,ödül yerine müze çalışanlarından azar işiten köylü dayının haberini (3-4 yıl önceydi sanırım) tv de izleyeniniz olmuştur..
Okunmamış 18-12-2010
Gelişmiş Üye

türkiyede şu işi bir açıklığa kavuştursalar imf borç ister bizden
Okunmamış 18-12-2010
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

ustatlar, define işaretleri ile ilgli yorum yapan bazı arkadaşlar çeşitli sitelerde her cümlelerinin sonuna "resmi yap işini" yazıyor.. Tümülüs görüyor, mezar işareti görüyor, resmi izin al aç diyor... Bu ne kadar da masum bir istek gibi değil mi?? Ama işi bilmezlerin insanları yanlış yöneltmesinden başka birşey değil.. Bir şekilde varsayalım ki tümülüse izin aldın ve bir sürü masraf ettin.. Çıkacak olan nedir? Yerinde korunması gerekli kültür varlığı... Ne alacaksın?? Havanı ve cıvanı.. Yani nedir?? Bu boş sözü yani "resmi izin al tümülüsü aç" saçmalığından vazgeçilsin... Tümülüs, nekropol alanı vs'den uzak durulsun denmeli.. Denmiyorsa da susulmalı.. Adama resmi kazı izni al diyerek bir sürü masraf yaptırmanın affedilir yanı yok...

Saygılar...

Konu Ronin tarafından (18-12-2010 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 19-12-2010
bereket_yusuf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Alıntı:
Gold Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu avrupa insan haklarına götürmelisiniz..
avrupa insan haklarına götürsek nolacak resmi yaptıgımız yerden çıkan mezar vs vs bu avrupa insan haklarındaki yargıcların avukatların ataları deilmi veya malzemeleri sana adam atasının malzemesini verdirirmi
Okunmamış 19-12-2010
Gelişmiş Üye

Alıntı:
bereket_yusuf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
avrupa insan haklarına götürsek nolacak resmi yaptıgımız yerden çıkan mezar vs vs bu avrupa insan haklarındaki yargıcların avukatların ataları deilmi veya malzemeleri sana adam atasının malzemesini verdirirmi
TR'nin önünü kapatan zaten avrupa
Okunmamış 19-12-2010
strabon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Kültür Bakanlığı bu ülkedeki Bakanlıklar içerisinde yıllık bütçeden en az pay alan bakanlıktır arkadaşlar.Kendi kazılarını bile ödenek yokluğundan yapamıyor.Kaldı ki bulunan bir esere ödül versin.Yapılan kazıların tamamı sponsor firmalar tarafından gerçekleştiriliyor dikkat ederseniz.
Okunmamış 19-12-2010
Gelişmiş Üye

Kendine düşen pay az yada çok.Bir ülkede çıkarılmış tarihi eseri devlet sahiplenmiyorsa bunu burda bizmi dert edeceğiz.Kültür bakanlığı bu konuda hiç konuşmuyor.Bu sorunu onlar çözecek.Çözeceklerinide hiç sanmıyorum.

Vatandaş tarafından bulunup teslim edilen tarihi eserlerin ödülleri neden verilmiyor.Bu anlamda birçok mağdur var.

Para yok öyle mi?
O zaman kusura bakmayın vatanına sahip çıkılamıyor demektir.
Kültür bakanlığının icraat bakımından savunulacak bir tarafı yoktur.Onlar gitsin camilerde defile düzenlesinler.
Okunmamış 19-12-2010
strabon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Ben bir tanesini yazayım mesela: Gider gösterip vergiden düşüyorlar.Hem öyle böyle değil bayağı bir meblağ tutuyor düşülen vergi.
Okunmamış 05-06-2015
boran38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

bildiğim kadarıyla 2008 e kadar dedektörle arazide gezmek sabah 8 den akşam 5 e kadar mesayi sati içinde serbestti, akp nin çıkardığı bi yasayla bu da yasaklandı, ülkemizde başı büyükler ...ismini vermeyim kralımız dahi bu işle uğraşıyor, malı hamuduyla götürüyorlar , biri kireç fabrikası zinciri kuruyorum deyip nerde tümülüs var oraya yerleşiyor, biri demir fabrikası işletiyor nerde define var hoop orasını satın alıyor tel örgüyle çeviriyor malı kamyona yükleyip götürüyor ....bisürü gerçek örnekleri çoğaltabilirim . 10 senedir tarihi eser kaçakçılığı haberleri pek gelmez ancak bizim gibi garibanlarla göstermelik uğraşırlar. çıkan büyük mallarda 2 yahudinin eliden geçiyor diye duymuştum, lakin şimdi kralı hükmediyor bu işlere , sonuçta araplarıda yeterince sevindiriyorlar.

diyelimki marmaray kazısından 200 ton altın ve 51,000 parça tarihi eser çıkmış olsaydı ve ve iç edilmese Türkiye nasıl bir duruma gelirdi soruyorum size .

Etiketler
çıkan, define, eserler, gömü, iskender, kazı, kazıda, lahit, mezar, müze, resmi

Seçenekler
Stil