Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Yönetimden > Kanun & Yönetmelikler

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 30-09-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Bulunduğu yer: Izmir - Turkiye
Mesajlar: 4.872
Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Lightbulb Asılsız İhbar ve İftira:

Sevgili üyelerimiz, çizgisini ve tarzını çok beğendiğimiz Mahmut Bey'in sahibi olduğu definem.org sitesinde yazmış olduğu yazısından alıntıladığımız aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyunuz. Sizi herhangi bir sebepten(genelde tarihi eser kaçakçısı vb) dolayı yalan ihbar edenler hakkında, kendi haklarınızı öğreniniz:

Bilgi Edinme Denetleme Kurulu (BEDK), asılsız ihbarda bulunan ‘yalancı muhbir’lerin kimliklerini, mağdur olan kişiye başvurusu halinde bildiriyor. Kurul, ihbarı asılsız çıkan kişilerin artık ‘muhbir’ kabul edilemeyeceği ve hukuken korunamayacağı sonucuna vardı. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilgiç başkanlığında, yargıç ve Anayasa hukukçuları ile bürokratlardan oluşan kurul, kararları uygulamayan kamu görevlileri için uyarıdan, meslekten ihraca kadar disiplin yaptırımlarına hükmedebiliyor.


DEVLET, tarihi bir karara imza atarak, asılsız ihbarda bulunarak mağduriyete yol açan ‘yalancı muhbir’in dokunulmazlık zırhını kaldırdı. Bu önemli kararı Bilgi Edinme Denetleme Kurulu (BEDK) aldı. “İzinsiz şarap üretimi” ve “kaçak elektrik kullanımı”na ilişkin iki asılsız ihbar mağdurunun başvurusunu değerlendiren kurul, ihbarı asılsız çıkan kişilerin artık “muhbir kabul edilemeyeceği ve hukuken korunamayacağı” sonucuna vararak, bunların kimlikleri ile ihbar dilekçelerinin onaylı suretlerinin mağdur başvuru sahibine verilmesi kararını aldı. Başkanlığını, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilgiç’in yaptığı, üyelerini ise yargıçların yanı sıra ceza ve Anayasa hukukçuları ile bürokratların oluşturduğu kurulun, 4 yıl önce aldığı ancak kamuoyu ile yeni paylaşılan bu çarpıcı kararları şöyle:

Şarap üretimi ihbarı

Denizlili İ.K.’nin evi, izinsiz şarap ürettiğine ilişkin bir ihbar üzerine, Tarım Müdürlüğü görevlilerince arandı. Arama sonucunda ihbarın asılsız olduğu saptandı. İ.K. de bilgi edinme yasası kapsamında Denizli Valiliği’ne başvurarak, “Evindeki aramayı komşuları ve ilçe ahalisinin de seyrettiğini, bu olay nedeniyle itibarının zedelendiğini” belirterek, ihbarcıların kimliklerinin kendisine bildirilmesini istedi. Valilik, bu bilginin ancak mahkeme kararı ile verilebileceğini söyleyince, İ.K. BEDK’ya başvurdu. Kurul da asılsız çıkan ihbarla özel yaşama haksız bir müdahaleye yol açıldığına dikkat çekerek, ihbarda bulunan kişinin artık başvuru sahibine karşı “muhbir” kabul edilemeyeceği ve hukuken korunamayacağına hükmetti. Kurul, Denizli Valiliği’nden, ihbarcının kimliğine ilişkin bilginin mağdur başvuru sahibine iletilmesini istedi.

Kaçak elektrik ihbarı

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye başvuran Y.E., kendisi için asılsız kaçak elektrik kullandığı ihbarında bulunanları savcılığa şikayet edeceğini belirterek, ihbar mektubunun bir örneğini istedi. Şirket ise kurula, “Vatandaşlardan gelen yazılı ve sözlü ihbarların kaçak elektrik kullanımının tespitinde önemli rol oynayıcı faktör olduğu, isimlerin açıklanması halinde ihbarların sayısında önemli azalma olacağı, ayrıca ihbarı yapanlarla ihbar olunan kişiler arasında husumet oluşacağı” itirazında bulundu.

Asılsız ihbarcı korunmaz

Bu itirazı değerlendiren kurul, “Vatandaşlardan gelen ihbarların kaçak elektrik kullanımını azaltmadaki önemini kurulumuz da teyit etmekle beraber, asılsız ihbarların kaçak elektrik kullanımını azaltıcı etkisinin olmayacağı da açık” dedi. Elektrik Piyasasi Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) hazırladığı 25 Eylül 2002’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği kaçak elektrik kullananları ihbar edenlerle ilgili kayıtların gizli tutulmasını öngörüyor. Buna rağmen kurul kararında, asılsız ihbar sahiplerinin, “kaçak ve usulsüz elektrik kullanımına ilişkin ihbarları yapan kişilerin kimlikleri gizli tutulur” hükmünden yararlanamayacağı da belirtilerek, “Bu hüküm sadece doğru çıkan ihbar dilekçelerinin sahipleri için bir hukuki koruma sağlayabilir” denildi.

Yaptırım gücü var

Bütün kamu kurumları için ortak uygulama içtihadı niteliğinde kararlar alan BEDK, bu kararları uygulamayan kamu görevlileri için uyarıdan, meslekten ihraca kadar çeşitli disiplin yaptırımlarına hükmedebiliyor.

Mağdurun şikayet hakkı doğuyor

Yalancı muhbirin kimliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte fiilin unsurlarına göre yalancı muhbir hakkında adliyeye karşı işlenmiş suçlardan olan “iftira” ya da “suç uydurma” suçlarını işlemiş olması nedeniyle suç duyurusunda bulunma hakkı doğacaktır.

TCK ‘nun 267. maddesine göre (iftira suçu), yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası alabileceği kamu davası açılabilecektir.

TCK’nun 271. maddesine göre (suç uydurma suçu) işlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimse hakkında üç yıla kadar hapis cezası alabileceği kamu davası açılabilecektir.

Mağdurun tazminat hakkı doğuyor

Yapılan asılsız ihbarla aynı zamanda haksız fiile uğramış olan mağdurun, yaptığı şikayetle birlikte varsa maddi ve manevi zararlarını tazmin etmek için tazminat davası açma hakkı da doğacaktır.

Toplumsal barışı tehdit eden, adli ve idari mercileri boş yere meşgul eden, insanları kendini savunmak zorunda bırakan asılsız ihbarları yapanların kimliklerinin koruma kapsamından çıkarılarak, mağdurlara şikâyette bulunma ve tazminat davası açma olanağı sağlaması, aynı yolla asılsız ihbarda bulunacakları caydıracak olması nedeniyle BEDK kararını tarihi bir karar olarak değerlendiriyorum.


Kaynak :
http://www.samildemir.av.tr/2009/09/yal ... iklaniyor/
__________________
Farmet Forum; Farmet Teknolojinin Resmi Forumudur. Ticari kaygıdan ziyade, müşterilerine makinaları ile ilgili doğru bilgi ve paylaşımlar için açılmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 14-11-2010
solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2010
Mesajlar: 117
Standart

İddia eden iddiasını ısbat etmek zorundadır.Hukukta usul ve esastan iddia edilen konu delile dayanmak zorundadır. şüphe sanıgın lehinedir, Asılsız ihbarları önlemek için alınmış bir karardır. yasalara ne kadar uygun olup olmadıgı tartışma irdeleme konusudur.Burada zaman birimi ayrı bir faktördür yer ve zamanın önemi delillerin karartılıp yok edilmeside sonucu etkiliyen bir faktördür.Yasal müeyidelere uygun yapılan ihbar ve şikayetler sonucunda nihai kesin kararlar adli ve idari mercilerce gerekli deliller degerlendirilip karar verilir.
Son yasal düzenlemelerde bunun yerini ihbar eden kişinin suçtan zarar görüp görmedigi, ihbar ve şikayet edenin tanıkmı, şikayetcimi yoksa ihbarcımı oldugu yasal tartışma konusudur bir boşlık dogurmuştur.Soruşturmanın selameti bakımından zaman kaybı delillerin karartılp yok edilmesi sonucu şikayetci aleyhine etkilemektedir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 16-11-2010
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Devlet ispiyonculuk muhbirlik yapabilecek kapasitedeki 5. sınıf insan süliyetlerine yakalattığı ve başarılı olan operasyonlar için 600 tl para verir ve hatta cep telefonu dahi verir bu 5. sınıf insan süliyetlerini teşvik ederse asılsız ihbarda olur iftirada...

Balık her zaman baştan kokar..
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 23-11-2010
Gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 430
Standart

Güzel bir karar,düşünsenize bir insanın şahsiyeti ve itibarını zedelemek mi istiyorsun?Uydurma bir ihbar yap!!! adamın evine polis gelmesi olayın seslenmesi ve halk arasında dillenmesi kadar adice birşey olabilir mi?
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 29-11-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Bulunduğu yer: Izmir - Turkiye
Mesajlar: 4.872
Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Uyarı!

Sevgili üyelerimiz ticareti engellemeye yönelik son günlerde asılsız ihbarlar yüzünden maalesef boşu boşuna uğraştırılıyoruz. Mahkemeye verdiğimiz bir vatandaş tarafından sürekli taciz edilmeye başlandık. Bugün de yine Maliye'den denetim için gelindi. Şikayet eden kişi ise malum site sahibi vatandaş. Sonuç itibariyle, belgelerimizde hiçbir usulsüzlük ve kanunsuzluk ile karşılaşılmadan, asılsız ihbarı yapan vatandaşa da yönelik güzel bir tutanak tutularak gidildi.

Bu vatandaşı buradan uyarıyoruz. Asılsız ihbarlarınıza devam ettiğiniz müddetçe sizi birkez daha savcılığa vereceğimizi ilan ediyoruz!

"Kurul, ihbarı asılsız çıkan kişilerin artık “muhbir kabul edilemeyeceği ve hukuken korunamayacağı” sonucuna vararak, bunların kimlikleri ile ihbar dilekçelerinin onaylı suretlerinin mağdur başvuru sahibine verilmesi kararını aldı"
__________________
Farmet Forum; Farmet Teknolojinin Resmi Forumudur. Ticari kaygıdan ziyade, müşterilerine makinaları ile ilgili doğru bilgi ve paylaşımlar için açılmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 29-11-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Bulunduğu yer: Izmir - Turkiye
Mesajlar: 4.872
Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

TCK’nun 271. maddesine göre (suç uydurma suçu) işlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimse hakkında üç yıla kadar hapis cezası alabileceği kamu davası açılabilecektir.

__________________
Farmet Forum; Farmet Teknolojinin Resmi Forumudur. Ticari kaygıdan ziyade, müşterilerine makinaları ile ilgili doğru bilgi ve paylaşımlar için açılmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 04-12-2010
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 1.360
Standart

İtibar zedelemeye yönelik asılsız ihbar olduğuna dair tutanak da tutulduysa sizin birşey yapmanıza gerek yok, sanıyorum kamu davası bile açılabilecek bir durum oluşuyor... Sonra da siz tazminat davası açarsınız..

Saygılar...
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 25-10-2011
solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2010
Mesajlar: 117
Standart

1-----Dünyada ve ülkemizde kaç tane definecilik üzerine bilgi paylaşılan site vardır. Kaç tane defineci vardır Kaç tane bulunan define vardır. Kaç tane defiinecilik hobisi yüzünden canını kaybeden vardır. Kaç tane definecilik üzerine olumsuzluk yaşayan vardır.Kaç tane medeniyet yaşamıştır. Kaç tane define bırakılmış kaç tanesi bulunmuş kaç tanesi henüz bulunamamıştır.Kaç tane hüyük tümülüs ören yeri tapınak sunak kilise vardır. Dünyada günümüze kadar kaç anıt kaç mezar vardır.Sorulara yeni sorullar eklemek mümkündür.

Tüm sorulara cevap gününüz bilgisayar teknolojisinde internet ortamında dahi cevap bulmak mümkünmü.? Buldugumuz cevapların ne kadarı gerçegi dogruyu tam olarak yansıtıyor.Bunca sorulara cevap arayıp bulmak bunları karşılıklı olarak sevgi saygı hoşgörü içinde dogru cevaplar arayıp en azında dogruya yakın olanı duyum rivayet tahmin hayalcilik benzeri şeylerden arındırarak asgari müştereklerde birleşip definecilik üzerine bilgi paylaşmak varken kim neyi nerde arıyor neden nasıl niçin bunca sorulara cevaplar dururken kişisel kırgınlıklar kişisel çekişmeler NEDEN,??????????????????

2-----Günümüz bilgi sayar çagında definecinin kullandıgı aletler nelerdir kullandıgı teknoloji nelerdir tamamıda definecinin faydalanacagı yardımcı alet ve teknolojji DEYİLMİ.? Dünyada ve ülkemizde kaç kazma kürek maniya çubuk vardır kaç tane dedektör imalatı yapan vardır İmal edilen dedektörleri başta ticari amaçlı olmak üzere kaç tane SATICI VARDIR..?????? Özelliklede definecinin define aradıgı mevsimleriin ayları günleri hatta saatların genel agırlıgıda bellidir. DEFİNECİ gereksinim duyup kullandıgı alet ve teknolojiyi nerede nasıl alacagınıda bilir. Elbetteki pazarda kavun karpuz biber domatis alırken kalitelisini arıyorsa nasıl günlük ihtiyacında kalite arıyorsa günlük yaşamında kalite arıyorsa kullandıgı dedektör olsun bir başka alet olsun onunda kaliteklisini arıyacak bulacak ALACAKTIR.

Kaliteyi kim belirer kalitenin şartları nedir. gerek sanayi ve ticaret bakanlıgı gerekse bu konuda kültür bakanlıgı olmak üzere bir çok kişi ve kurumlar görevlidir.Bunlar yasa ile bellidir. Ticaretin kuralı yasalarla bellidir. Bunun karşılıgı tüketici koruma kanunu gayet açık ve nettir.Kişinin dogrudan zarar görmesi karşısında yasal müeyideler elbetteki uygulanır. ANCAKKKKKK sapla samanı akla karayıı ayırmak sözü boşa söylenmemiş. dünyada ve ülkemizde bunca dedekrör imalatı yapan pazarlıyan ithal eden ihraç eden tek FARMET mi??????????????????* Evet bazen sapla saman bazende akla kara karışıyor bazende elinde oyuncagı alınmış çocuklar gibi aglayıp sızlamayınca dedektörle dedektör satıcısını kariştırıyoruz. Farmet pazarladıgı ithal ettigi ihraç ettigi hangi dedektörde 8 metre 16 merte derinlik gösterir reklamı var.???? hangi dedektörü test etmeden pazarlıyor hangi alıcıya 25 metre derinlik ayarı gösterir diyor. Bakın gazetelere çarşaf gibi dedektör reklamları bakın sayısız satıcı hepsi bir kenara Vurun kahbeye filimi çevrilir gibi vurun FARMETE öylemi.????? Neden farmet niçin farmet nasıl farmet. ALICIYA 80 CM DERİNLİK GÖSTERİR DEDİGİ İÇİNMİ.yoksa test yaparak pazarladıgı içinmi..????? hadi canım sende. saygılar.

Konu solmaz tarafından (25-10-2011 Saat 09:31 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
asılsız, asılsız ihbar, dava, devlet, hakaret, iftira, kanun, mahkeme, yalan haber, İftira, İhbar, şikayet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.farmet.net/forum/kanun-yonetmelikler-87/asilsiz-ihbar-ve-iftira-1078/
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 16-11-2012 04:22
Untitled document This thread Refback 16-11-2012 04:21

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yeni İhbar Kanunu Farmet Teknoloji Kanun & Yönetmelikler 9 22-03-2013 01:55

Farmet Teknoloji Sistem Bilgisi Site Bilgileri (Alexa)
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 RC 2
www.farmet.net - Tüm Hakları Saklıdır.
kiralık dedektor | Farmet

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Farmet Forumları 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Farmet hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Farmet yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
!-- Yandex.Metrika counter -->