Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Kategorisiz Bölüm > Değerli Madenler

Beğeni şeması6Beğeniler
  • 2 Post By passion1907
  • 1 Post By Ercan_Usta
  • 1 Post By caponali
  • 1 Post By passion1907
  • 1 Post By zek1907
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 11-10-2015
passion1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart altın maddesi ve dedektörler

Slm arkadaşlar bu güne kadar araştırdığım , gözlemlediğim ve test ettiğim bir konuyu buraya taşıyorum. sonuna kadar okuyup ta bilgi ve deneyimlerini paylaşıp yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim

Altın maddesinin bazı özelliklerini yazıyorum. altın oksit yapmaz dimanyetiktir (manyetik alan oluşturmaz) etrafa iyon saçmaz mıknatıslanma özelliği yoktur tek başına tepkimeye girmez manyetik alandan çok ama çok az etkilenmektedir.
dedektörler ise iki sistemdir
pulse sistem''Metal Dedektörlerin en yalın hallerine verilen addır ve bir osilatörün alternatif akım üretip, bunun başlıktan geçmesi ve manyetik alan oluşturması prensibine dayanır.

Eğer elektriksel olarak iletken olan metal başlığıa yakın ise, eddy akımları metale çarpacak ve ikincil bir manyetik alan oluşturacaktır. Eğer ikinci bir başlık bu manyetik alanı ölçmek için kullanılırsa (magnetometre gibi hareket ediyor) metalden kaynaklanan manyetik alandaki değişimi tespit edilir.
Yani yansıyan pulse-darbenin tespitini yapmaktadırlar.
vlf sistem
1- Devre elemanları verici bobin üzerinde bir elektrik akımı oluşturur.
2- Bu akım bobin etrafında manyetik alan oluşturur.
3- Bu manyetik alan metaller üze
rinde Eddy Akımları dediğimiz vericiye ters yönde akımlar oluşturur.
4- Alıcı bobin bu akımları algılar
5- Alıcı bobinden gelen sinyaller alıcı devrede katbekat büyütülür ve sese veya görüntüye dönüştürülür.
arkadaşlar hangi dedektör firması olursa olsun hiç bir şekilde altını 70 80 santimin altına koyupta test videosu paylaşmamıştır. 1 ile 2,5 metre arası hep manyetik alandan etkilenen demir aleminyum ve bu tarz metaller ile dedetör testi yapılmıştır. bende aşağı yukarı değişik değişik 10 adet cihaz kullandım ve gözlemledim 30 40 cm nin altındaki altın maddesini dedektörlerle bulmak hayal.benim tezimi yıkacak çürütecek bi arkadaş varsa buraya yazarsa sevinirim
napolyon59 and FOTOGRAFCI like this.
Okunmamış 11-10-2015
Ercan_Usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators / FARMET Yönetimi

Eddy(girdap) akımları altında diğer metallere göre çok daha çabuk sönümlendiği için detektörler diğer metaller kadar derinden algılayamaz altını.hatta bazen bazı altınları hiç algılamaya bilirler.çoğu zaman da ezkaza denk gelen altın objelerde, ayrım takıntısına mı diyim yanılgısına mı diyim?? feda edilir. ama metallerin ebatı büyüdükçe eddy akımlarının sönüm süresi de nispeten uzadığından alıcıda ki etkisi de daha büyük oluyor.Bu yüzden büyük altın objeler 30-40 santimden daha derinden algılanabilir diye düşünüyorum.
passion1907 kişi bunu beğendi.

Adres:Tandoğan Mahallesi,Billur Sokak,Özer İş Hanı No:12/8
Sincan/ANKARA

TLF:0312 2687887
Okunmamış 11-10-2015
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator

Hayal değil diğer metallere göre biraz daha zordur diyelimde umutlarımız sönmesin
passion1907 kişi bunu beğendi.
Okunmamış 11-10-2015
ctrl+F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Söyledikleriniz doğrudur inanıyorum. Fakat gpx serisinde mono
Başlıklarda ve gpz 7000 de bu sorun olmiyacağini düşünüyorum
Okunmamış 11-10-2015
passion1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

merhabalar ercan ustam doğru diyorsun ayrım ve demir kapalı seçenekleri çokça altını geçmemize neden oluyor. hangi makine olursa olsun ayrım için makineden kısıtlama yapmamak lazım. hele tek tek çilikte asla makineyi kısıtlama malıyız. makineler altına ve gümüşe bozuk demir sesi verdiğini bizzat kendim gördüm yaşadım. Tek tek çiliğin kaderi şu dur ki ; ne olursa olsun makine öttüğü zaman kazmak lazım..! isterse bozuk ses versin. tek tek te üşenmeden kazmalıyız .
caponali ustam kimsenin umutlarını söndürmek istemiyorum. tek tek makineleri 30 40 cm arası altında başarılı makineler. altının dimanyetik oluşu sebeb ile söledim bunları. altın bobine nekadar yakınsa okadar başarı oranı artıyor. bunları bilmeme rağmen bende derin ve tek tek dedektör kullanıcısıyım. kısmet bilemeyiz derinlerde bi yerde karışık metallere denk geliriz belki ) takdir ALLAH tan. sizlere teşekürlerimi sunuyorum
Ercan_Usta kişi bunu beğendi.
Okunmamış 11-10-2015
zek1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel Üye

Sevgili arkadaşım şimdiye kadar öğrendiklerimiz kısaca özetlemiştir tbr ederim.ama definecilikte metal bulmak kadar boşluk bulmasında önemlidir .altının ayrım konusunda da haklısın değersiz veren cihaz çok .ama derinlikte biraz yanılmışsın minelab gibi cihazlar bu işte usta 70 80 cm gibi derinlikten minelabın yaklaşık 10 x10 gibi altını aldığıni gördük 10x10 da yanılıyorda olabilirim biraz daha büyük olabilir
ayhan58 kişi bunu beğendi.

Etiketler
altın, dedektörler, maddesi

Seçenekler
Stil