Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular

Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular Bu bölümde, Müzelerde, kataloglarda, çeşitli sitelerde gördüğünüz ve anlamını merak ettiğiniz eserler ile ilgili uzmanlarımıza resimleri ile sorular sorabilirsiniz.

Beğeni şeması1Beğeniler
  • 1 Post By dost2011
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 12-05-2015
paralel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart ustatlarim acil cevap lutfen

Ustatlarim eskiden mezarlık alanı olarak bildiğimiz bir bölgede farklı kayalar a oyulmus birisinde bir büyük bir küçük digerindede sadece büyük olan oymaları var bunların biraz yuksegindede hafif bir tumseklik var define olma ihtimali varmıdır. Saygılarımla.
Eklenmiş Resmin önizlemesi
20150508_164815-jpg   20150508_164627-jpg  
Okunmamış 12-05-2015
Yeni Üye

Ustatlar bunlardan anlayan yokmu acil yardım lütfen
Okunmamış 12-05-2015
Yeni Üye

Siyah olan kaya resminde ki görülen direğin biraz altında tumseklik var.yaklasik 5 e 4 civarında yorum yapabilecek arkadaşlar acil Yardımınızi bekliyorum.saygilarimla
Eklenmiş Resmin önizlemesi
20150512_131633-jpg   20150512_131559-jpg  
Okunmamış 13-05-2015
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart ....

Değerli arkadaşım.Diğer bazı yazılarımda da belirttiğim gibi çoğu zaman tek başına resim yeterli olmaz.Öncelikle antik yerleşim alanının içindemi yoksa hemen kenarında yada dışındamıı?Öncelikle bunun tesbiti gereklidir.Çoğunlukla yerleşim içi,nde ise oturma alanları için direk ve benzeri amaçlqarlada oyulabiliyor bu oyuklar.Diğer ikinci konu yakında bir yerleşim yoksa antik dönemde o zamanda mezar olma ihtimali düşük olur.Olsada çok fazla bir önem arz etmez.Çünki yerleşim demek zenginlik demek.Ölen kişilerin varlıklı olması demektir.Roma döneminde bu tür oymalar batı anadoluda oymanın yer aldığı ana kaya kütlesi içine oyularaqk yapılmış oda mezarı belirtir.Hangi bölge hangi il belirtmemişsin.Yerleşim içindemi dışındamı belirtmemişsin.Bu oymanın yer aldığı noktada etrafındaki kısımlarda toprak yüzeyinde tuğla çömlek kırıkları varmı belirtmemişsin.Bunlar sağlıklı bir analizde hep gerekli bilgilerdir.Ancak şunu göz ardı etmemek gerekir.Bu oymalar bir oda mezarın varlığını belirtse dahi,hiçbir zaman yön mesafe derinlik gibi bilgilr vermez.Hemen çevresinde yakınında önceden açılmış olanlar varsa fikir verebilir.Bu oymalar ya mezar gömüsü esnasında ki ayinler için yapıldığı gibi bazende bizim adetlerimizde yer aldığı gibibir toprak kap koymak içinde açılabiliyor.Özellikle roma döneminde ticari amphoralar sivri dipli iken gündelik hayatta bizim testinin yerini tutan amphoraların taban kısmı yuvarlaktır ve altta bir kaide üzerine oturtulması gerekir.Bu nedenle bu yuvarlak dipli amphoranın dik durabilmesi için bu tür oyuklar açılır.Ancak bu oyuklar hiç bir zamaqn başka bir bilgi vermez.Vermiş olsaydı o dönemin mezar soyguncularına gel arkadaşım ben eşyamı bu işaretin filanca taraqfına şu kadar mesafede şu kadaqrderinlikte babamı atamı eşyalarıyla gömdüm.İhtiyacın varsa gel al denmiş olunurdu.Saygılarımla.
Phanes kişi bunu beğendi.
Okunmamış 13-05-2015
Yeni Üye

Ustadim öncelikle teferruatli aciklamalariniz için size minnetar kaldım.Bu oyuklar bende merak uyandirdigi için konuyu araştırmak istedim.siz gibi bu konunun uzmanlarinin bilgilerinin beni aydinlatacagina suphem yok.musadenizle bu konuyu biraz teferruatli anlatayım. Bu alma öncelikle S.urfa siverek ilçesine bağlı büyükçe bir köyün dışında. Resimde görülen alanın eski bir mezarlık alanı hemen üst tarafında bulunan mera alanında önceden bir yerleşim merkezi olduğu bizim eski dedeler tarafından bilinmekte.buradaki arazide çanak küp kirintilari v.s ye denk gelmedik.ancak mezar yerleri neredeyse aleni olarak gozukmekte.ayrica bu bölgenin yaklaşık 300 mt altında bir derede mevcut.yoredeki tek dere yatağı diyebilirim. Eğer benden herhangi bir resim veya arti bilgi isteğiniz olursa yollayabilirim.vereceginiz yeni bilgiler için şimdiden teşekürlerimi arz ediyor saygılarımı sunuyorum
Okunmamış 14-05-2015
okikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

Aslında pek bilinmeyen yada önemsenmeyen bu oymaların birçoğu zamanın da kapalı olmasıdır..Siyah kaya resmin yanındaki resimde olan büyük oyma açılmış kasa, diğerleri hoşgeldin fani al ve git payı diyeyim .Mezarları istisnalar dışın da tarifi bıraktım dere yatağın da köprü olacak gibi sıralı üç kaya varsa iki yakada ve ortada gallabi olacak ama, dikkatli incele ya da üç yığma .Öncelikle akademik bilgileri değerlendir sonra benim farazileri.Selametle.

Etiketler
acil, cevap, lütfen, ustatlarim

Seçenekler
Stil