Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular

Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular Bu bölümde, Müzelerde, kataloglarda, çeşitli sitelerde gördüğünüz ve anlamını merak ettiğiniz eserler ile ilgili uzmanlarımıza resimleri ile sorular sorabilirsiniz.

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 22-11-2011
makinistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart Tarih meraklısı

10 cm. civarındaki büyüklükteki çekiçin anlamını bilen var mı ?Altın ya da gümüş değil.bronz olabilir.Bir de üzerinde C rakamı olduğunu tahmin ettiğim bir simge olan bronz para hangi döneme ait olabilir.Bir de uzun süre toprak altında kalmış altın eşyanın kararma ihtimali var mıdır?
Okunmamış 22-11-2011
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
makinistanbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
10 cm. civarındaki büyüklükteki çekiçin anlamını bilen var mı ?Altın ya da gümüş değil.bronz olabilir.Bir de üzerinde C rakamı olduğunu tahmin ettiğim bir simge olan bronz para hangi döneme ait olabilir.Bir de uzun süre toprak altında kalmış altın eşyanın kararma ihtimali var mıdır?
1. mezar steli üzerindeyse meftanın ustalığı konusunda bilgi veriyor olabilir
2. resmini görebilirsek numizmatikten anlayan arkadaşlar yardımcı olur
3. altın kararmaz, paslanmaz, küflenmez... zaten bu yüzden değerlidir.... kararan gümüştür....

saygılar............
Okunmamış 21-12-2011
malikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

sikkenin üzerinde C harfi varsa büyük ihtimalle roma dönemine ait olabilir...
Okunmamış 21-12-2011
coskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators

Parada bi tek C harfimi var yoksa silik olma ihitmali varmı...Eğer silikse Roma SC lerden olabilir.Örnek resim koyuyorum...
Eklenmiş Resmin önizlemesi
image00301-jpg  
Okunmamış 21-12-2011
Kepenekli Çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

SELAMLAR ,,
10 cm lik roma sc tedavül edilmedi arkadaşlar büyük ihtimalle romanın ilk dönemlerine ait sikke ya brons kolye yada brons mezar idolü arka tarafınıda tarif edermisiniz ,,

ilk basılan roma sikkeleri denarius olarak bilinir ve ağırlıkları ve filigramları değişken tarzda imal edilmiştir örnekleme verecek olursak alttaki resimdeki sikkelere benzer tahmini 80 gr ve üzeri olabilirler
Eklenmiş Resmin önizlemesi
vecchi_051-jpg  

Konu Kepenekli Çoban tarafından (21-12-2011 Saat 04:59 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 21-12-2011
Administrators

Alıntı:
mustafa marzi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
SELAMLAR ,,
10 cm lik roma sc tedavül edilmedi arkadaşlar büyük ihtimalle romanın ilk dönemlerine ait sikke ya brons kolye yada brons mezar idolü arka tarafınıda tarif edermisiniz ,,
Arkadaş sorusunda 3 ayrı soruya yer vermiş.Ronin usta cevaplamış şıklar halinde ben sadece para konusunda belki olabilir dedim..Sadece C olan para görmedim ben belki silinmiştir görememiştir diye SC lerden dir dedim....Siz nerden cıkardınız 10 cm lik roma sc diye anlamadım.Ayrıca öylke karısık yazmışsınız ki anlaşılır değil usta..

Konu coskun tarafından (21-12-2011 Saat 05:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: Siz yerine sen yazmışım pardon
Okunmamış 21-12-2011
Kepenekli Çoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Alıntı:
coskun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaş sorusunda 3 ayrı soruya yer vermiş.Ronin usta cevaplamış şıklar halinde ben sadece para konusunda belki olabilir dedim..Sadece C olan para görmedim ben belki silinmiştir görememiştir diye SC lerden dir dedim....Sen nerden cıkardın 10 cm lik roma sc diye anlamadım.Ayrıca öylke karısık yazmışsın ki anlaşılır değil usta yazdıgın.
selamlar ,,
dikkat ettiyseniz konuyu açan arkadaş tahmini boyunu 10 cm diyor ,,benim bıranşım ve uzmanlık alanım antik ve arkaik sikkelerdir ve emekli arkeoloğum konuya yardım mahiyetinde cevapladım ,,ayrıca arkadaşın açtığı konuda 10 cm civarlarında deyince direk 10 cantim sikke olarak algıladım iki ayrı objeden bahs ettiğini tekrar okuyunca anladım
saygılarımla ,,

Konu Kepenekli Çoban tarafından (21-12-2011 Saat 05:09 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 21-12-2011
Administrators

Konuya ben dikkat ettim buna göre cevapladım ama siz bi an dikkatsiz okuyup böyle deyince bende cevap verme gereginde bulundum...Neden derseniz çünkü sanki ben 10 cm lik SC var demişim gibi bi acıklık getirmişsiniz olaya..10 cm lik sikke olmadıgını bilmeyen yoktur heralde..10 cm dedigi işaret görmüş adam.Neyse saygı bizden hocam.

Etiketler
meraklısı, tarih

Seçenekler
Stil