Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular

Anlamını Öğrenmek istediğiniz Obje ve Buluntular Bu bölümde, Müzelerde, kataloglarda, çeşitli sitelerde gördüğünüz ve anlamını merak ettiğiniz eserler ile ilgili uzmanlarımıza resimleri ile sorular sorabilirsiniz.

Beğeni şeması2Beğeniler
  • 2 Post By serhadlı
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 15-06-2012
serhadlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart ilginç bir işçilik

Farmet Teknoloji and APICTEA like this.
Doğru söz insana, batar demişler..
Okunmamış 15-06-2012
serhadlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

eski bir mahallede yolun boyunda gördüm.ilgimi çekti, ne olduğu ile alakalı bir fikrim yok.
Doğru söz insana, batar demişler..
Okunmamış 15-06-2012
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74

Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Muhtemelen Istavroz kalıbı olarak kullanılmış bir taş
Okunmamış 15-06-2012
oflu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
Farmet Teknoloji Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhtemelen Istavroz kalıbı olarak kullanılmış bir taş
SA.çok doğru hemde tırpanlı istavroz kalıbı olarak kullanılmış.
Bu Sayfalar Tanır Beni Habu Kitaplar Tanır.
ŞANLI TARİH DİLE GELSE ..
BÜTÜN DÜNYA UTANIR...
Okunmamış 16-06-2012
Phanes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Genel Yönetici

ilk akla gelen eriğik metalin döküldüğü kalıbı akla getiriyor,ancak ortadaki delik bunun dikey veya yatay olarak döndüğüne işaret ediyor sanki,en kenardaki çizgilerde öğütmek amaçlı yapılmış bir sıkma veya kırma aracı oldunu gösteriyor gibi, kanal dediğimiz de taşın boşta dönmemesi için kama gibi bir aparatın yuvası sanki.

Zeytin ezme tekerleği işte yaa
Okunmamış 16-06-2012
coskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators

Alıntı:
Phanes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ilk akla gelen eriğik metalin döküldüğü kalıbı akla getiriyor,ancak ortadaki delik bunun dikey veya yatay olarak döndüğüne işaret ediyor sanki,en kenardaki çizgilerde öğütmek amaçlı yapılmış bir sıkma veya kırma aracı oldunu gösteriyor gibi, kanal dediğimiz de taşın boşta dönmemesi için kama gibi bir aparatın yuvası sanki.

Zeytin ezme tekerleği işte yaa
Kesinlikle doğru...Yani kullanım amacı degirmen taşı mantıgı be ezme ögütme sistemi kullanmak amaclı yapılan taş....Not:Tırpanlı ıstavroz diye bi ıstavroz yoktur.
Okunmamış 16-06-2012
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74

Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Arkadaşlar ben bu şekilde zeytin ve şarap işliği hiç görmedim. O yüzden kalıp olduğunu düşünüyorum. Çünkü oliveoil mill şekli olması için o delikli yerin arkadan devamı olması ve sap gibi birşeye geçmeli olması gerek. Alt taban olarak kullanılmış olsaydı da akarının olması gerekiyordu. Tabi bilgi bilgiden üstündür, dediğiniz gibi de olabilir.
Eklenmiş Resmin önizlemesi
imagescams5k2f-jpg   4578959_f260-jpg   zeytin_ezme1-jpg   zeytin_ezme2-jpg  
Okunmamış 16-06-2012
tugujir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

ades usta olsaydı, daha geniş çevre ve detaylı fotoğraflar isterdi, yorum yapmak için..

ben de ades ustanın bu muhtemel muhayyel yorumuna katılıyorum..

mesela; teker benzeri şekilli yapının kayası, çevresindeki karo taşlara çok benziyor.. ikisi de aynı ellerden mi çıkmışlar..

aynı kayadan ve aynı sistemin birbirini tamamlayan parçaları ise, o zaman ne olabilir?

bildiğimden değil, zihin cimnastiği olsun diye, diyorum ki o yapının ortasındaki şekil, bir çeşit kilit yuvasıdır, harici o kalıba uyan bir büyük metal aparatta bir çeşit anahtardır..

yaptığım bu yoruma pek inanamasam da, defineci düşünce hazinesine bir katkı sağlayabilir diye yazdım..
Okunmamış 16-06-2012
Phanes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Genel Yönetici

siz benim zeytin ezme tekerleği dediğime filan bakmayın ben gülücük() koyarak öyle bişey işte yaa anlamında yazdım
Beyin fırtınasına devam.

Aslında bizim buralarda tekerlek çok hiç deliklerine dikkat etmemiştim bundan sonra dikkat edicem
Okunmamış 16-06-2012
AdeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Alıntı:
tugujir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ades usta olsaydı, daha geniş çevre ve detaylı fotoğraflar isterdi, yorum yapmak için..

ben de ades ustanın bu muhtemel muhayyel yorumuna katılıyorum..

mesela; teker benzeri şekilli yapının kayası, çevresindeki karo taşlara çok benziyor.. ikisi de aynı ellerden mi çıkmışlar..

aynı kayadan ve aynı sistemin birbirini tamamlayan parçaları ise, o zaman ne olabilir?

bildiğimden değil, zihin cimnastiği olsun diye, diyorum ki o yapının ortasındaki şekil, bir çeşit kilit yuvasıdır, harici o kalıba uyan bir büyük metal aparatta bir çeşit anahtardır..

yaptığım bu yoruma pek inanamasam da, defineci düşünce hazinesine bir katkı sağlayabilir diye yazdım..

işçilik gerçekten süper..bu resimde fotoya pek gerek yok çünkü işaret dediğimiz olay hareket ettirilemeyecek kaya üzerinde olur çoğunlukla bana kalırsa daha cok bir ermeni mezarına ait sandık kapağıdır veya kaya mezarına ait kilit kapı olabilir zemin altı kaya mezarlarına sürgülü kapı yapılır gören bilir bana bu tarz bişey gibi geldi ama sadece tahmin ben yapmadım yapanıda tanımıyorum valla değirmen taşı olamaz birazdan biyere gidecem çekecem değirmen taşını gec saatde de olsa burada paylaşacam ustalarım...

buna benzer mezar üstünde sal gördüm üstünde balık vardı ve dikdörtgendi kenarlarında yıldızlar vardı resmi vardı bulamadım ama bulunca onuda eklerim..

Saygılarımla..

Konu AdeS tarafından (16-06-2012 Saat 10:50 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 17-06-2012
caponali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator

Bence bişey öütülmek için yapılmış.Ortadaki dikine kanalın çapraz kenarları yüksek diğer tarafları engin.Resme göre sağdan sola döndüğünde öğütülen malzeme kanalların yüksek kenarlarına takılarak ortadaki deliğe ilerliyor.Öğütülecek malzemede üstte olduğunu varsaydığım taşın en kenarlarındaki çukur bölgeye doldurulup burdaki deliklerden alttaki taşın kenarındaki çizik bölgeye giriyor.Taşın hafif iç bükey yapısı malzemenin içe doğru ilerlemesini sağlıyor.Öğütme sistemlerinde ulaşılan son nokta.Taşın aşınmamış yapısı çok eski olmadığını gösteriyor.
Okunmamış 06-08-2012
sako_2388 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

iyi günler uzman arkadaşlar edirnenin keşan ilçesi taraflarına geleniniz oldumu bana verebileceğinz önemli bilgiler varmı bu kesimlerde banada sormak istediginiz şeyler olursa yardımcı olabılırım saygılar...

Etiketler
bir, ilginç, işçilik

Seçenekler
Stil