Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Para Bilimi / Numismatics

Para Bilimi / Numismatics Bu bölümde uzmanlarımız, Greek, Roma ve diğer medeniyetlerin bastıkları paralar üzerine bilgilerini paylaşacaklardır

Beğeni şeması9Beğeniler
  • 6 Post By dost2011
  • 1 Post By dost2011
  • 1 Post By dost2011
  • 1 Post By dost2011
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08-02-2013
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart Antik paraların degerlerini belirlemede dikkat edilen noktalar nelerdir?

Değerli arkadaşlar.Bir antik döneme ait paranın değerlendirilmesinde bir çok nokta vardır.Bunları elimden geldiğince bilebildiğim kadarıyla bu başlık altında sizlere sunmaya çalışacağım.
Öncelikle en önemli olan nokta bir paranın enderliği ile ilgilidir.Antik dönemde ne kadar miktarda basılırlarsa basılsın bü gün için kaç tanesi ele geçmiştir en önemli nokta budur.Bundan sonra gelen ikinci dikkat edilcek nokta ise paranın kondüsyonu ile ilgilidir.Paranın ne kadar yıpranmış olup olmadıgına dikkat ediilir.
Bir diğer nokta ise paranın konturmart olup olmadıgıdır.Konturmart nedir?
Konturmart dediğimiz paralar bir kralın öldügünde yerine gecen oğlu yada başka bir şahıs,kendisinden önceki kralın yada sehir yöneticisin bastırmış oldugu paraların kullanıma devam edilmesini ve onay verdiğine dair para üzerine mercimek tanesi yada az büyük bir çapa sahip bir zımba ile noktalamasıdır.Bu zımba neticesinde para üzerinde bir oyuk olusur.Bu oyuk içersi incelendiğinde bazen bir figür bazen bir isim i simgeleyen haf yada harfler(monogram)bulunur.Bir sonraki yazımda bu konturmarkt larla ilgili bulabildigim resimleri sunmaya çalısacagım.Saygılarımla.
Okunmamış 08-02-2013
egeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel

antik paralar gibi bilgilerinizde nadir teşekkürler
Okunmamış 09-02-2013
Gelişmiş Üye

Standart ....

Değerli arkadaşlar.Kontrmark ile ilgili raştırma yaparken bir parada kondüsyon ve nadirlik ile ilgili güzel bir örnek olabilecegini düşündüğüm örneklere rastladım.Sizlerle paylaşmak istedim.

Estimate:1500 Euro

Estimate:2500 Euro
Yine paranın nadirliğini anlatan güzel bir yazıda sitemizde; Elmalı sikkeleri(dekadrahmi-tedrahmi) ;başlığı altında coşkun arkadaşımız anlatmış.arama kısmına bu başlığı yazdığınızda paranın ender olması ile fiyat endeksi arasındaki bağı daha kolay anlayabileceginizi düsünerek buraya konu başlığını yazma ihtiyacı hissettim.
coskun kişi bunu beğendi.

Konu dost2011 tarafından (09-02-2013 Saat 03:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi için başlık
Okunmamış 09-02-2013
AlpTigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

güzel konu ustacım
devamını bekleriz ve isteriz
Okunmamış 10-02-2013
Gelişmiş Üye

Standart ....

Konturmarkt olarak buldugum bir örneği buraya ekliyorum.bazen kullanılan dile bağlı olarak ismi değişebişliyor.Burda countermark olarak geçmiş.

Description

Side, Pamphylia, c. 220 - 190 B.C., Apamea Phrygia Cistophoric Countermark

Interesting countermark applied c. 180 B.C. with the introduction of the Cistophoric coinage. On our coin the countermark reads APA (Apamea, Phrygia). Other cities that applied similar countermarks to Attic weight coins are Ephesos, Laodikea, Pergamon, Sardes and Tralles.

29561. Silver tetradrachm, SNG von Aulock 4790; c/m: Bauslaugh, "Cistophoric Countermarks and the Monetary System of Eumenes II," NumChron 1990, aVF, Side mint, 16.026g, 29.9mm, 0°, obverse head of Athena right in a crested Corinthian helmet, round countermark of bow in case and A-ΠA legend on left; reverse Nike advancing left, wreath extended in right, pomegranate in left field, ΔIO below (magistrate's name); SOLD
coskun kişi bunu beğendi.
Okunmamış 11-02-2013
Gelişmiş Üye

Standart ....

Yukarıda filip ll ye ait paralar ve degerlerini vermistik(altın).Yine filip ll ye ait bir para ve paraların degerleri arasındaki farka dikkat ediniz.Gerek daha az bulunması ve gerekse temizligi acısından diğerlerinden daha yüksek bir fiyata sahiptir.

Source
The Bru Sale

Auction Auction 6 (09.12.2011)
Lot 75 ( « | » )
Estimate 5000 EUR
Price 9000 EUR (~12044 USD)
Description

Macedon. Philip II. Stater (AV, 8.51g, 12h). Kolophon. Posthumous issue, 323-319. Laureate head of Apollo right, with the features of Alexander III. Rev. Charioteer driving biga right, holding kentron and reins; tripod below horses. ANS 309. Thompson 12. Scarce. With an extraordinarily realistic head of Apollo, surely with the features of Alexander the
Great. Virtually as struck.

Dr. K. collection; with Tradart, Geneva
Okunmamış 11-02-2013
AlpTigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

usta bazı paralar
yamuk yumuk
kırpık çıkıyor
aynı serinin paraları
farklı gramajlarda
bu neden?
Okunmamış 11-02-2013
Gelişmiş Üye

Standart ...

Aynı serinin paraları farklı gramajlarda cıkıyor dediğiniz zaman figür büyüklüğü aynı ise birebir uyuyor ise aşındıgını yada zaman içersinde kenarlardan kopma oldugunu düsünebiliriz.Ancak para üstündeki figürler küçük yada büyük ise o zaman da o gün kullanılan paranın alt yada üst degerdeki farklı basımları olabilir.Eğer ki iki resim vererek bana bunu sormuş olsaydınız daha güzel ve daha açıklayıcı bilgi verebilirdim.Saygılarımla.
Okunmamış 08-09-2013
dede1131 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

Konturmarkt oluşu paranın değerini düşürürmü artırırmı
Okunmamış 12-04-2014
bar59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart konturmart

elimde konturmart olduğunu sandığım bir para var.dediğiniz gibi 3 adet mercimek büyüklüğünde baskı var.biri net bişekilde ayak izi diğerleri belli olmuyor.diğer yüzeyi hiç belli değil.
Okunmamış 13-04-2014
Gelişmiş Üye

Standart ....

Konturmark olmasının yanında paranın temiz olmasıda önem arz eder.erken dönem yada geç dönem olusu kaç adet ele gectiği gibi konularda burda önemlidir.Üzerinde üç adet damga varsa benim kanımca önemli olmalıdır.Çünki üç ayrı yönetim süresince tedavül de kalmış olduğunu göstermektedir.Doğal olarakda bu para az yada çok aşınmış olmalıdır.Burda değerini belirleyecek olan şey nadirliği olacaktır sanırım.Birde aynı tür paranın ne kadar sayıda ele gectiğini araştırmak gerekir.Saygılarımla.
vatan61 kişi bunu beğendi.
Okunmamış 29-11-2014
Wounda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

hizliresimyukle.com/image/P3In
hizliresimyukle.com/image/P3I5
hizliresimyukle.com/image/P3IY
hizliresimyukle.com/image/P3Iy
hizliresimyukle.com/image/P3Iv

Elimde 1970 basım çok temiz paralar vardır. Araştırdığım halde değerliler mi değiller mi tam anlayamadım. Acaba bunların fiyatları ne kadardır yardımcı olur musunuz? (Bunu sormak için üye oldum link koyamıyordum.Yukardakiler paraların fotoğrafıdır inceleyebilirsiniz)
Okunmamış 30-11-2014
vatan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Abanoz üye

Wounda resimler yüklenememiş
Okunmamış 20-06-2017
Climber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart aynısı bunların kımlere ait oldugunu bilen varmı degeri nedir

Okunmamış 23-06-2017
Atmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

dönemi roma silver ama fiyat konusunda bırsey dıyemem
Okunmamış 4 Hafta önce
oguzyavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Bir para var bütün interneti taradim ama benzerinin fotosunu bulamadım. Bu yüzden hangi krala ait olduğunu bilmiyorum. Cok çok merak ettim. Vallahi cildircam. Bronz para nin bir yüzünde Athena var bir yüzünde mızrak tutan atlı var.atlinin altında eyvvah gibi bir yazı var. Ortası çukur çok eski bir Yunan parası.sizce nedir arkadaşlar

Etiketler
antik, belirlemede, degerlerini, dikkat, edilen, nelerdir, noktalar, paraların

Seçenekler
Stil