Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Ölü Gömme Gelenekleri ve Mezar Çeşitleri

Beğeni şeması21Beğeniler
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 21-01-2013
birdal65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart zemin altı oda mezarlar

zemin altı oda mezarları arazide ele veren bulgular nelerdir çökme mıcır anakaya yapısı bunlarda nelere dikkat etmemiz lazım
Okunmamış 21-01-2013
coskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrators

Selam birdal65 kardeşim....

Zemin altı mezarlar ilgi alanım tam ben kapsamlı bi konu açamyı düşünürken senin bu soruyu sorman güzel bi tesadüf oldu..

Zemin altı oda mezarlar için öncelikle bulucağımız ilk bulgular şu aşagıya atıcagım mezar oyması yada asıl adı mezar sunağı dediğimiz oyukları bulmamız lazım....

BU oyukların kare ve yuvarlak olanları mevcuttur..Bazen üçgen olanlarına da rastlanmaktadır...En yaygını genelde yuvarlak oymalardır.
Bu oyukları bulduktan sonra bakıcagımız en önemli şeyler;

1:Aynı kaya üzerinde kanal da varmı..(yagmur ve kar sularının mezara girmemesi için su kanalı yapılır.)

2:Kaya etrafında diğer toprak seviyesine göre herhangi bi çökme varmı..Çünkü sonradan dolgu toprak yıllar sonra az da olsa çökme yapar ve belli eder.

3:Bölgede yumruk kadar -kafa kadar-veya benzer büyüklük ve küçüklükte kaya ve mucur taşlar varmı..

4:Kaya etrafında diger taraflardaki otlara göre daha fazla büyüyen ot kümesi mevcutmu...Sonradan dolgu olan toprak daha yumuşak ve ellenmiş oldugundan otlar da fazla büyür hatta bazı grişlere çalı-özellikle kuşburnu veya benzer dikenli bitkiler de bilincli olarak dikilmiştir.

Bu saydıklarımıda örneklemeye çalısayım...

Zemin altı oda mezar oyma işlemi yapılırken cıkan harfiyat taşları mezar dışına atılmış bahsettigimiz mucur taşlık bölge.

Diğer yerlere göre oyma olan kayaya yakın yerde fazla büyüyen otlar.

Son resimde ise hem renk ve boy itibariyle otları aynı yerdeki hafifte olsa çökmeyi ve etraftaki mucur dedigimiz kaya parcalarını cok net görmekteyiz.
Eklenmiş Resmin önizlemesi
xkra85-jpg   20iuwpd-jpg   83072052-jpg  
ramazan34 kişi bunu beğendi.
Okunmamış 21-01-2013
Administrators

Bu bahsettigim su girmemesi için yapılan kanal...Zemin altı mezarları zengin mezarlardır...Bi çok insan bunlardaki parayı malzemeyi bilse tepe tümülüs kovalamayı bırakır...Mezar da ki işçilik ve sanat özellikle bu ilk bastaki mezarların ne kadar zengin kişiliklere ait oldugunun bi göstergesi...Digerlerinde işleme yok diye kimse yanılmasın onlarda fakir mezarı degil onlarda zengin ama sadece arada biraz statü ve para farkı var
definelerim5e-jpg   definelerim11-jpg   definelerim13-jpg   dsc06963-jpg  
birdal65 and ramazan34 like this.
Okunmamış 22-01-2013
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart ...

Değerli coşkun kardeşim.Sanırım bu mezarlar yöresel özellikler taşıyor.İşte bu nedenle,eğerki sana yakınsa oda lardan birisinin içini ,kapıdan girişte sol taraf sağ taraf ve karşısını resimlerseniz bizlerde dağarcığımıza birkaç damla daha bilgi eklemiş oluruz.Tabi yakınsa ve ve zamanın olursa diyelim.

Konu coskun tarafından (22-01-2013 Saat 06:23 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 22-01-2013
Administrators

Alıntı:
dost2011 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli coşkun kardeşim.Sanırım bu mezarlar yöresel özellikler taşıyor.İşte bu nedenle,eğerki sana yakınsa oda lardan birisinin içini ,kapıdan girişte sol taraf sağ taraf ve karşısını resimlerseniz bizlerde dağarcığımıza birkaç damla daha bilgi eklemiş oluruz.Tabi yakınsa ve ve zamanın olursa diyelim.
Abi bunları internetten buldum içleri varsa bakıyım resimlerini atayım...Bölgemde olanları da denk gelince resimlerim abim.Bu bilgiler de bi yanlışım varsa eksiğim varsa eklersen sevinirim abi..Senin engin bilgilerin çok daha önemli.
Okunmamış 22-01-2013
Administrators

İçinden tek foto var abi ama içinde de emek var.
definelerim1-jpg   definelerim2p-jpg   definelerim7-jpg  
Okunmamış 22-01-2013
zetman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

yuvarlak oyma olur tamamda mesele şurda yukarıda yazan arkadaş..sene 1998 o yıllarda kapadokyada bunlardan çok gördüm açılmış olanıda.köylünün dediği içinden kol saati çıkıyor dedi.yani fakir fukara mezarı.
en ihtilşamlısından çıksa çıksa roma dönemi mavi cam bilezik çıkar yada kıytırk toprak eser.onuda müzeye ver sana 100-200 TL değer biçsinler.İşte her bölgede farklı demek dediğim bölge kapadokyada genelde kol saati fazla veriyor.
Okunmamış 22-01-2013
Administrators

Alıntı:
zetman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yuvarlak oyma olur tamamda mesele şurda yukarıda yazan arkadaş..sene 1998 o yıllarda kapadokyada bunlardan çok gördüm açılmış olanıda.köylünün dediği içinden kol saati çıkıyor dedi.yani fakir fukara mezarı.
en ihtilşamlısından çıksa çıksa roma dönemi mavi cam bilezik çıkar yada kıytırk toprak eser.onuda müzeye ver sana 100-200 TL değer biçsinler.İşte her bölgede farklı demek dediğim bölge kapadokyada genelde kol saati fazla veriyor.
Kol saatimi zetman köylünün lafına bakmazdım senin yerinde olsam internetten ansiklopediden arar bulur araştırırdım kimlerin mezarıymş bunlar nasıl yapılırmış neler çıkarmış içinden...Senin bahsettigin cam bilezikler bunlardan cıkmaz bunlardan çıkan mazleme değerini ben burda yazmıyım şimdi...

Topraktaki mezarlar gariban mezarıdır..Cam eşya-çanak çömlek toprak malzemeler v.b dandik şeyler bu topraktaki mezarlardan cıkar genelde.Aratşrımanı tavsiye ederim.saygılar.
Okunmamış 22-01-2013
Gelişmiş Üye

Standart ...

Yooo öle deme coşkun.Ya mezarı soyan olduysa?İşte o kol saati kesin o mezarı soyan bizanslı ya aittir.
coskun, krezus35 and ramazan34 like this.
Okunmamış 22-01-2013
Administrators

Alıntı:
dost2011 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yooo öle deme coşkun.Ya mezarı soyan olduysa?İşte o kol saati kesin o mezarı soyan bizanslı ya aittir.
Abi hiç o açıdan düşünmemiştim Bi mezar yada tümülüste de açtıkdan sonra daha önceden açanların bıraktıkları 1 cent bulunmuştu ama hangisiydi tam hatırlayamadım
Okunmamış 22-01-2013
zek1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel Üye

geçenlerde bende zemin altı açılmış kaya mezarları gördüm kaçakçılar yeni açmıştı 1.50 cm kada yumuşak toprak ondan sonra girişleri vardı makınayı içeri soktum ama makına bısey almadı torakları kum gibi ve kalın cam kırıkları gibi parlaklıklar vardı burada sadece bir vazo vardı bu bir hakım tepe noktasındaydı.. odalar 3 er kisilik mukemmell oyulmuş ..ve5 oda vardı hepsının kapısıda batıya bakıyordu resimleme fırsatım olursa atacagım..

Konu coskun tarafından (23-01-2013 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 23-01-2013
Administrators

Alıntı:
zek1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
geçenlerde bende zemin altı açılmış kaya mezarları gördüm kaçakçılar yeni açmıştı 1.50 cm kada yumuşak toprak ondan sonra girişleri vardı makınayı içeri soktum ama makına bısey almadı torakları kum gibi ve kalın cam kırıkları gibi parlaklıklar vardı burada sadece bir vazo vardı bu bir hakım tepe noktasındaydı.. odalar 3 er kisilik mukemmell oyulmuş ..ve5 oda vardı hepsının kapısıda batıya bakıyordu resimleme fırsatım olursa atacagım..

3 odalı yada birden çok sedir dedigimiz daha dogrusu benim sedir dedigim ölünün yatacagı yerlerden varsa muhtemelen aile kaya mezarlarıdır.Yalnız şöyle bi durum söz konusu bölgenizde kaç tane açıldı bilmiyorum ama tek olmazlar...Bilginiz olsun.
Okunmamış 23-01-2013
birdal65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart ...

coşkun ustam çok güzel anlatmışsınız oymalarla çok karşılayoz ama işaretin olduğu an kayada sizin dediğiniz gibi drenaj kanalları olmuyo genelde ben pek rastlamadım kanal zaten mezarı ele veriyo toprakdaki mezarlar sizinde dediğiniz gibi genelde sıradan insanların mezarı oluyo. sadece oymada oldumu yada kare biraz tereddütte kalıyo insan boşluk tespiti konusunda ama sizin söylediğiniz faktörlere yoğunlaşmak lazım.
sayın dost sizdende bu konuda paylaşım bekliyoruz coşkun ustam iyi anlatmış ama sizin yorumlarınız başka oluyo.
coskun and ramazan34 like this.
Okunmamış 23-01-2013
ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

bu mezarları bulmak için boşluk çeken bir cihaz kullansak işe yararmı acaba, bir jeosonar 3d sistemin buna gücü yetermidirsizce
Okunmamış 23-01-2013
Administrators

Alıntı:
ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu mezarları bulmak için boşluk çeken bir cihaz kullansak işe yararmı acaba, bir jeosonar 3d sistemin buna gücü yetermidirsizce
Bu bahsettiğin cihazı sana bedava verseler alma kardeşim başına bela alırsın....Anlattıkları gibi boşluk bulan 8-12 metre inen metal ayrımı yapan bi cihaz degil onlar...Araziye cıktıgın zaman heryered boşluk sinyali veriyor hele mineral varsa susmak bilmiyor deli ediyor kullananı da yanındakiyide...

Bu mezarları en hızlı ve kolay bulma yöntemi gpr sistemler...Bunun yanında daha önce bölgede açık olan 1-2 mezar varsa orda bulunan diger oymaları gördügünüzde digerleri gibidir giriş yöntemleri buna göre mantık yürütülürse girişler bulunabilir...Bu mezarlara yogunlasan insanlar makinasız da bu saydıgım cevre etkenlerini bularak girişeri bulabiliyor...Ama bazen oymaları da toprak kapatıyor ve hicbirşey görünmüyor bu yzden gpr sart.Çok iyi cubuk kullanan arkadaslar-dayılar-amcalar var boşlugu bulabiliorlar ama giriş kısmını tesbit edemedikleri icin yukardan bazen 40-50 cm topraktan sonra kayaya gelince mecburen bırakıyorlar kırılması imkansız cünkü ana kayaya oyuldugu icin...Yada kist topraga oyulanları var o topragı kazmak da zulum resmen..

Bu yüzden hem mezar boşlugunu hemde giriş azını tesbit etmek icin en gvenilir hızlı ve net sistem gpr ler.
Okunmamış 25-01-2013
Administrators

Standart Bu kadar sunak olurmu dememek lazım

Normalde bu tür mezarlarda böyle büyük sunaklara pek rastlanmaz ama bu kadar büyük sunak da oluyor...Rastlarsanız böyle büyük sunaklara mezarını arayın..
6946_10151286876914939_181774116_n-1-jpg   6946_10151286876914939_181774116_n-jpg  
krezus35, birdal65 and ramazan34 like this.
Okunmamış 25-01-2013
Gelişmiş Üye

Standart ...

Oldukça güzel resimlerden kolaylıkla ne oldugu anlaşılan bir mezar odası tekniği.Mezar odasına ait kapının üstündeki bu kısım bana kalırsa mezar kitabesi için yapılmış olmalııdır.Bu tür büyük boyutlarda olan kör pencere gibi gözüken bu tür oyuklar mezar steli içindir ve hemen mezar odası kapısının üstünde olurlar.Ancak zaman zaman resimlerine rastladığım akdeniz bölgesine ait olanlarda kitabenin solunda yada sagındada olabiliyor odalar.Bu tür mezar kitabeleri ilşe ilgili çalışmalarda bölge özellikleri kesinlikle göz önüne alınmalıdır.
coskun, birdal65 and ramazan34 like this.
Okunmamış 28-12-2014
onak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart kaya mezar bu mudur

Bir resim paylasayim acaba bu mudur kaya mezar
Okunmamış 28-12-2014
Yeni Üye

Standart resim yükleyemiyorum

Coskun kardeş resim yukleyemiyorum bana [email protected] adresindrn ulaşabilirmisin ordan size ulastirsam.
Okunmamış 28-12-2014
Yeni Üye

O arkadaş bayadir bi bakmiyor heralde yada dost2011 siz ulasabilirmisiniz

Etiketler
altı, mezarlar, oda, zemin

Seçenekler
Stil