Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, phanes, dost2011, BigBang, coskun, Ercan_Usta, strabon, protek, vatan61, sezgin64

Go Back   Farmet Forumları > Profesyonel Defineci Bölümü > Ölü Gömme Gelenekleri ve Mezar Çeşitleri

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-10-2011
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Red face Çatalhöyükte ölüler

trtde batıya doğru akan nehir adlı belgesel var... oradaki yabancı arkeolog çatalhöyük'te ölülerin hepsinin ev içinde hatta yataklarının altına gömdükleri söyleniyor... buna ait gerçek bir açıklama yapamıyorlar....atalarına saygıdan yapıyorlarmış güya.. hatta bazı evlerde kafatasları üst katta, beden alt katta çıkıyormuş.... adamlar kendi atalarının kafataslarını böyle süs eşyası gibi kullanıyorlarmış
Okunmamış 05-10-2011
zek1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

dogrusu çok etkileyici
Okunmamış 05-10-2011
labianus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
labianus
Ziyaretci

Onlarıda anlamak lazım afetlerin ne yapabileceğini bilemiyorlar.bir zamanlar bir kuyuda yüzlerce kafa tası çıkmıştı sonra mezarları bulunmuş kafalarının olmadığı görülmüş bi sürü yorum yapılmıştı inançları gereği falan diye.idam edilen(giyotinle) diğer kabile üyelerinin kelleri kuyuya cesetleride doğal boşluklara atılıp koku yapmasın diye üstlerine toprak örtülmüş olay bu bence
Okunmamış 05-10-2011
Gelişmiş Üye

senikide mantıklı ama bi arkeyolog arkadaşım bir hüyük açılımını derste görmüş bundan 4000 yıl önce beyin ameliyatı geçirmiş kafa tası bulmuşlar. innamadım.hem açılan hüyüklerin wc lerinden bile antik sikkelerden bulunmuş..
Okunmamış 05-10-2011
labianus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
labianus
Ziyaretci

Afetler sikkeyi ağaca çıkarıyoda wc ye düşüremezmi
Okunmamış 19-10-2011
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrator / Arkeolog

Wc de sikke.Epeyce güldüm.Evet belki yunan döneminde olabilir.Katıldıgım sarnıç kazılarındanda bir cok nesne cıkmıştı.Ancak çatalhöyükte ki mezarlar daha farklı.Ve bu dönemde henüz para kullanılmıyorud.Ölülerini acıkta bırakıyorlar ve yırtıcı kuşların ve diger canlıların et kısımlarını yimelerine göz yumuyorlardı.Tabi büyük yırtıcı hayvanlar hariç.Bu işlem sonucunda meydanda kalan iskeletin üstüne aşı boyaları ile kırmızıya boyayarak evlrinde bulunan (bu evler yanyana ve normal kapıları yok.Tavanda bulunan bir delikten girmekte idiler) seki seklindeki kısımların altına gömüyorlardı.Her ne kadar klasik arkeolog olsamda bir hocamız bunu derste hazırladıgı derledigi resim ve slaytlarla anlatmıştı.Ve bu gün kendi konusund sayılı prof lardan birisidir.Neyse konumuza dönelim sadece bi kısa bilgidüsyim ve konuyu bitireyim.Dısarda etlerini ve iç organlartını hayvanlara yedirmelerinin ana sebebi evin içinde meydana gelecek olan agır kokuyu giderebilmek içinmiş.Saygılarımla.dost2011.
Okunmamış 12-11-2011
Gelişmiş Üye

arkadaşım guldum derken bize p alavracıımı demek istedin yoksa salak yerinemi koydun kardeşim... ben defineciyim arkadaşım arkeolog istrsen tanıştrayım ama onun bizim gibi defineci degil wc deki parayı ona sorbi
Okunmamış 13-11-2011
solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Tarihin akışında insan yaşamını sosyal ekonomik kültürel olarak yönlendiren ağırlıkı olarak inançları başta gelirken diger etkenler olarakta yaşadıgı coğrafyada iklim şartları dogal yapı önceki yaşayan medeniyetlerin görsel kalıntıları insan yaşamını yönlendirmiş.

İnsan oglu gereksinim duydugu hayvanları bile ehlileştirip onların bir arada yaşaması onlardan faydalanması için ugraşıp ehlileştiremedikleri konusunda doganın dengesini sagladıgını kabullenmiş.MALESEF insanlar kendi içlerinde hayvanlarda bekledikleri özelliklede yaşadıgımız çagın geregi olması gereken sevgi saygı hoşgörü yerine hala kan kin göz yaşı içinde geçmişde kalan iç güdüsünü taşıyor.Günümüzde geriye dönüp baktıgımızda insanın iç güdüsü kan kin göz yaşıyla hiç bir medeniyet varlıgını sürdürememiş mutlaka zamanla yok olmuştur.Günümüzde duyum tahmin rivayet benzeri anılıyorlar.

Evet geçmişde yaşayan farklı medeniyetler içinde farklı zamanlarda yaşamış insanlar farklı inançları geregi yaşamlarındak sosyal ekonomik kültürel farklılıkları İnaçları geregi yapmışlardır. Ölü gömmede buna dahildir.tamamı hakkında var oldugu kabul edilir ancak gerçek nedenleri hakkında araştırmacılarda bir noktaya gelipyalan yanlış yanıltıcı bilgiden kaçınmak için susmayı tercih ederler.

Öncelikle ölüm nedeni bilinmeli bir medeniyetın yok olması yerine başka bir medeniyet aynı yerde kurulup yaşaması için oluşan sebepler koşullar nelerdir. ŞAVAŞLAR. DOGAL AFETLER. HASTALIKLAR. İNANÇLAR. benzeri bir çok faktör sayılır.

Bu konuda araştırmalarda ölülerin bir yerde toplanıp et kemikten ayrıldıktan sonra kemiklerin topluca tapınak sunak benzeri alanlarda toplanıp inançları geregi yaşayan medeniyetlerin var oldugunu araştırmacılar kabul ediyor.saygılar.

Konu solmaz tarafından (13-11-2011 Saat 09:38 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 13-11-2011
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Administrator / Arkeolog

Alıntı:
zek1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaşım guldum derken bize p alavracıımı demek istedin yoksa salak yerinemi koydun kardeşim... ben defineciyim arkadaşım arkeolog istrsen tanıştrayım ama onun bizim gibi defineci degil wc deki parayı ona sorbi
Değerli arkadaşım olurmu hiç yaf.Size neden palavracı diyeyim ki.Sadece içimden geldi güldüm.O dönemde sikke cok degerliydi ve alım gücü cok yüksekti.Bu yüzden adamı gözümün önüne getirdim.Adamın yüzündeki ifadeyi düsündüm ve güldüm.Diğer bir nok ta ise kendim zaten arkeologum.saygılarımla.dost2011.
Okunmamış 14-11-2011
Gelişmiş Üye

senin arkeolog oldugunu anlamıştım yzılından. bende senın gulmendekıifadein alaycı olmaıgııda farkındayım saygılar

Etiketler
Çatalhöyükte, Ölüler

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil