Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > Cihazlar Bölümü / Treasure Hunting Devices > Genel Cihaz Bilgileri

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 26-10-2010
asican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

Standart Yardım

Selamun Aleykum...
Değerli arkadaşlarım bir makine almak istiyorum amma karar kılamadım. Makineler hakkında tam bir bilgi birikimimde yok. Bilgi birikimi olan siz arkadaşlarımdan yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdi den Yapmış oldunuz yardımlardan dolayı teşşekürleri mi bir borç bilirim. Saygılarımla.
Okunmamış 26-10-2010
Gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

sn asican; derin arama mı? yüzey taramak tek para toplamak mı amacınız?
Okunmamış 26-10-2010
egeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel

evet ihtiyaca yönelik cihazlar seçmek gerekir derin aramalar için pulse sistem bir cihaz yüzey aramaları için ise vlf sistem bir cihaz yeterli olucaktır
Okunmamış 26-10-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74

Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Alıntı:
asican Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum...
Değerli arkadaşlarım bir makine almak istiyorum amma karar kılamadım. Makineler hakkında tam bir bilgi birikimimde yok. Bilgi birikimi olan siz arkadaşlarımdan yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdi den Yapmış oldunuz yardımlardan dolayı teşşekürleri mi bir borç bilirim. Saygılarımla.
Hoşgeldiniz. Öncelikle ihtiyacınızı ve makinalardan beklentinizi yazarsanız sizlere yardımcı olalım.

Hoşçakalın
Okunmamış 26-10-2010
Yeni Üye

Selamun Aleykum.
Değerli arkadaşlarım ilgi ve alakanız için içten teşşekür ederim. Söyle söyleyeyim.8-10 metre gibi bir arama yapsın.sayın gooldun dediği gibi. derin arama yapa bilsin.para toplamak da olsun ...
Okunmamış 26-10-2010
Gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

asican kardeş daha önce cihaz kullandınızmı?
Okunmamış 26-10-2010
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci

8-10 mt su mu arıyacaksınız hayırdır sevgili dostum hem 8-10 metre derin hem tek tek toplayacak başarılar
Okunmamış 26-10-2010
egeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesyonel

sn.Asican malesef istediğiniz türde bir cihaz şuan için olmamakla beraber dediğiniz derinliklere inebilen dedektör henüz yok varsa bile ben hiç rastlamadım siz en iyisi önce ihtiyacınızı belirleyin yapacağınız aramalara göre cihaz seçimi sizin için yerinde bir karar olucaktır cihaz konusunda sevgili metin bey size yardımcı olucaktır saygılar başarılar...
Okunmamış 26-10-2010
Yeni Üye

Selamun aleykum.
Üstatlarım daha önce hiç makine kullanmadım. ozaman söyle diyim derin arama makinası lazım.mevcut derin arama makinaları kaç metreye kadar çekiyor.ne tavsiye edersiniz saygılarımla
Okunmamış 26-10-2010
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Bir kere şunu aklından çıkarma:: 8m 10m'lerde mal yok... En kral malzemeler 1.5m'ye kadar çıkıyor... Mezar peşindeysen ki en fazla 3-4m derinliktedirler, dedektörler bir yere kadar işini görecektir.. Onların da 2m'ye kadar içinde özellikle tabak çanak gibi kapkacak veya tac vs olanlarını görmek için en az 1x1m kare başlıklı Pulse metal dedektörü kullanman lazım...
Daha derindeki mezarların içindeki malzemeleri tespit edebilecek dedektör mümkün değil...
Zaten daha derinlerdeki mezarlar ya tümülüstür ya da çok eski bir höyüğün ulaşılamayacak(SİT alanı olmasından dolayı) mesafesindedir...Bunlar hayalcilerin işidir...

Makina almadan önce senin yapman gereken önce definecilik diye tabir ettiğimiz hobiyi iyice öğrenmen gerekir... Yani bir arkeologtan daha fazla bilgi sahibi olman, bir mühendisten daha çok cihaz bilgisi tecrübe etmen gerekiyor..

Şu noktada önce bu forumun arkeoloji, numismatik, sanat tarihi, işaretler gibi bölümlerini bir gez ondan sonra bu hobinin farkına var.. Daha sonra Pulse sistem veya vlf sistem yüzeysel dedektörler konusuna geç.. Bu konularda yardımcı olmamız için önce senin bilinçli olman gerekir... Aksi takdirde yanlış cihazlar ve yanlış mekanlarda hayatını perişan edersin..
Kusura bakma bu kadar uzun yazdım ama bu işe yeni başlayanın yapması gerekenleri yazdım..

Kısaca özetlemek gerekirse, tek para aramaları ve yüzeysel aramalar için VLF sistem cihazlar, daha derinler için kare bobinli Pulse Sistem dedektörlere; boşluk bulmak içinse resistivite, gpr, emi gibi sistemleri araştırman gerekecek...

Profesyonelliğe hoşgeldin

Saygılar...
Okunmamış 26-10-2010
APICTEA
Ziyaretci

Benim ufak bir tavsiyem var.. Bu işe merak sarmışsınız öyleki yakın çevrenizde bu işle uğraşan birileri var sanırım... Ben öncelikle makine kullanan bu işte belli bir ustalığa erişmiş bir tanıdığınız varsa onunla bir müddet çalışın daha doğrusu bu hobinizi icra edin şimdi tekleme makinesi bile alsanız yerden bir para bulsanız ne olduğunu bilmedikten sonra onunda anlamı yok... Ronın e katılıyorum forumu birazdaha araştırın konulara göz atıp merak ettiğiniz şeylerin cevaplarını alın ve dediğim gibi yakın çevrenizde bu işle meşgul olan varsa bir müddet takılın... Makine almak sorun değil hangi araziye gideceksiniz ?? nerede arama yapacaksınız ?? vs.. vs... bir çok sorun
Okunmamış 27-10-2010
Yeni Üye

Selamun aleykum (uzun bir yazı olaçak affınızı diliyorum )
Öncelik le göstermiş olduğunuz iğliden dolayı müteşşekürüm. Ronin üstat tam içimi okumuş. Mesele höyük. Amma sit alanı olarak değil. Mevcut birkaç bir kaç yer varlığı içimdeki şeytanı dürttü. Ya bayadır forum sayfalarını geziyorum ( bilmiyoruz ya ) Orda yazıyor 8 metre 10 metre hatta hatta 50 metre olan makinelerden bahsedildiğini görünce o yüzden sordum.
Çevremde bu işi yapan insanlar mevcut hatta bulanlarda mevcut amma onlar şans deyin. Mevcut makine felan kullanan çok az insan vardır. o yüzden makineler yönlemek istiyorum. Memleket bu de bulunacak çok yer var amma yol gösteren olmayınca insan orman kanunları ile iş yapar oluyor.
Osmanlılar da bir uygulama vardı lonca uygulaması. zanat öğrenecek insanlar bir ustanın eteğine yapışırdı. Bir şey alırdı. Kapardı. bazen de 3-5 ustayla dolu bir derya ya düşer o zaman o zanatı iyi alırdı. bende kendimi su anda o 3-5 ustanın içine düşmüş gibi hissediyorum… E denize düşen mutlaka ıslanır ben ıslanmaklan kalmak istemiyorum illiklerime kadar suyu hissetmek istiyorum.
Terimsel anlamalara cok uzak bir insanım .O yüzden dir ki Yeni bir başlangıç için almam gerekenleri forumda okuyup inceleyip görkçeyiz.Yanlış makine ve cihazlar la hayatımı perişan etmek istemiyorum.Höyük olayını geçtim artık…
Ronin hocam dediği gibi (, tek para aramaları ve yüzeysel aramalar için VLF sistem cihazlar, daha derinler için kare bobinli Pulse Sistem dedektörlere; boşluk bulmak içinse resistivite, gpr, emi gibi sistemleri araştırman gerekecek...) bu makinelerin hepsini içinde barın tırtığı makine yok sanırım o zaman başlangıç olarak neyi önerirsiniz. Emeklemeden yürümek olmaz.

APICTEA üstat güzel bir şeye deyinmiş. Arazi yapısı %60 kayalık ( veya dağlık )bir alan diyebilirim.
Sorunlar cok gerçekden.umarım bir ilerleme kayt ederiz.
Saygılarımla.
Okunmamış 27-10-2010
Farmet Teknoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Site Sahibi / Tel: 0232 339 85 74

Farmet Teknoloji - MSN üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji - YAHOO üzeri Mesaj gönder Farmet Teknoloji isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Sevgili asican, özellikle yeni başlayacak olan kişilere şöyle bir tavsiyede bulunuyoruz:
Bu işe ilk aşamada çok büyük bir bütçe ayırmayın. Bu "mesleği" ve gerçek anlamda insanları tanımak için küçük başlayın. Çok fazla masraf etmeyin. İlk aldığınız düşük bütçeli cihazınız size bu "mesleği" öğretecektir. Bu sayede hem makinaları, hem bu mesleği hem de bu mesleğin içindeki insanları en az masrafla tanımış olacaksınız. Bu arada güzel yerlere denk geldiğinizde hedefinize de çoğunlukla ulaşmış olacaksınız. Bu "mesleği" iyice tanıdıktan sonra daha üst düzey cihaz ve beklenti içerisine girebilirsiniz. Ancak şu aşamada MESLEĞİ öğrenmek için size önerebileceğimiz cihazlarımız;

-Farmet X1 : 950 TL ve
- Farmet X1 Duo: 1200 olacaktır.

Bunun dışındaki cihazlarımız şu an itibariyle sizin için uygun olmayacaktır.

Hoşçakalınız
Okunmamış 27-10-2010
APICTEA
Ziyaretci

Sevgili dostum... Ben nacizane fikirlerimi ve sana yardımcı olabilmek için izlemen gereken yolu ve başlangıcını tamamen kendi fikirlerim ve tecrübelerim doğrultusunda paylaşmak isterim... Bu işe gönül veren ama acemi ama profesyonel ama işaretçi ama mezarcı ama makineci bir çok insanın ortak tutkusunu ve bilgilerini paylaştıkları bir platform burası... Seninde bu aileye katılmış olman senin merak ettiklerine vede yardım ve ilgi beklediğin bu konuya ilgi ve alaka göstermemiz için yeterli bir sebeptir.. Bakıyorumda konuyu laf olsun diye açmamışsın gerçekten alakalı ve isteklisin... Lafı uzatmadan ben kendi düşüncelerime geçeyim..

Şimdi söyleyeceklerimden lütfen bu siteye üye olan veya üye olmayıpta misafir olarak forumumuzu takip eden hiç bir arkadaş alınmasın... Yani bahsettiğim şeylerle uğraşan arkadaşlar..

Bu işi yapmak istiyor öğrenmek istiyor çabalarının sonucunda emeklerinin karşılığında sonuca ulaşmak istiyor elle tutulur bir şeyler elde etmek istiyorsan öncelikle ( işaret,eşkiya parası,harita,varmış,öyle duydum,10 ton,8 ton,at izi,it izi,mezar,tümülüs ) Bunların arkadaş ortamında kahvede vs... yerlerde sohbeti bile açılsa arkadaşlar bana müsade deyip kalkıp gideceksin şahsen ben öyle yapıyorum... vaktini paranı emeğini boşa harcamak istemiyosan bunları unut.. Bu hayal işlerinin peşinden koşup evini damını karısını kaybedenler biliyorum sözüm meclisten dışarı kimse kusuruma bakmasın !!!

Mezarcılık : Bu işin peşine koşmak istersen yine akıllı koşacaksın... Öyle mezarcılar vardırki işinin ehli evini arabasını alan çoluğunu çocuğunu okutan evlendiren... Ama işi bilen yaşantıdan iyi anlayan sistemi bilen zengin mezarların nerelerde olacağını ve nasıl bulacağını bilen arkeoloji ve arazi bilgisi oldukça yüksek insanlardır... Şiş sistemi kullanırlar düz arazide günde 10 tane şişle mezar bulup 5 tanesinden küpe yüzük vs.. takı ve bunun yanında 4-5 para bularak çok güzel ev geçindirenler vardır.. Ama kayada nal izi yerde at izi şurda şu burada bu diye koşturup duranlar elinde olandanda oldular...
Yaşantıyı dönemleri nerede ne çıkar nerede ne çıkmaz iyi bileceksiniz... haaa bir ufak dip not : şişle mezar tespit edip açan bu usta arkadaşlar kimi açtıkları mezardaki malzemeyi dedektör yardımıyla bulur kimi dedektör bile kullanmaz ELEK yardımıyla mezardaki çıkardıkları kumu elekte eleyerek tüm malzemeleri ayırıp alırlar buda bir sistemdir...

Gelelim makineciliğe : Hiç bir dedektör sistemi kullanmadan yada bilmeden pulse sistem daha kapsamlı büyük başlıklı cihazlar kullanmak sizi hem zorlar hemde yorar... Zorlama sebebi kavramanız ve hakimiyetiniz daha uzun zaman alır yorma sebebiyse pulse sistem makineler ekip işidir tek başınıza bir yere gitseniz yel değirmenleriyle savaşır durursunuz...
boşluk bulmak için, resistivite, gpr, emi gibi sistemler içinse gerek yok uğraşmayın derim... Hele hele yolun başında hiç uğraşmayın... Sil baştan yapmış olursunuz sözlerimin hepsi havada asılı kalır hayale koşarsınız...

Höyük tende bahsetmişsiniz o konuya şu başlıkta hiç girmek istemiyorum nedeni ise görüyorumki hala kimse höyüğün ne olduğunu tam anlayamamış gereksiz yere bir karmaşa devam ediyo o konuda...

Size ilk ve en önemli tavsiyem yüzeysel 35-40 cm de rahatlıkla tek paraları toplayabilecek örneğin ( X1 ) gibi bir cihaz almanız.. ve sonrasında yaşantıyı iyi öğrenmeniz... öncelikle yaşantı yerine gittiğinizde yerdeki kiremit tuğla ve küp kırıklarından ören taşlarından vs.. lerden yaşantının hangi döneme ait olduğunu nasıl tespit edeceğinizi öğrenmeniz... Ve sonrasında cihazınızla bulduğunuz paranın hangi döneme ait olduğunu kime ait olduğunu öğrenmeye çalışmanız... Arazi öğrenmek yaşantıyı çözmek birazdaha basit olabilir ama sikke olayı elbetteki öyle değil yıllarını bu işe veren ustalar dahi zaman zaman bazı paraları bilemedikleri olabilir çok geniş kapsamlı bir iştir zaman ister sabır ister...

doğru zamanda doğru yerde doğru yaşantıda tek para bularak bu işe başlamanız bulduğunuz paraların hangi döneme ait olduğunu ve kimin parası olduğunu internetten faydalanarak gramajı baskısı vs.. özelliklerine dikkat ederek fikir ve bilgi sahibi olmanızı bula bula sora sora öğrenmenizi tavsiye ederim... Ve size en önemli tavsiyelerimden biride bulduğunuzu yaptığınızı gittiğinizi geldiğinizi kimseyle paylaşmayın dikkatli sabırlı akıllı teknik araştırarak ve çalışarak bu işi en kestirme ve en doğru öğrenme yoludur... Çapacılık dahi bir meziyettir.. Tekleme bir makinenin usta bir makinecinin ardında bile her kişi çapacılık yapamaz... sinyali nasıl noktalayacağınızı nasıl kazacağınızı kazdıktan sonra o metali topraktan nasıl ayıracağınızı vs... bilip bilmediğinizi bilmiyorum ama her türlü konuda elimizden geleni yapıcaz artık

Selam ve saygılar..
Okunmamış 28-10-2010
Yeni Üye

APICTEA hocam söylemlerinizi kulağıma küpe olarak aldım. Bu yolda ki en büyük destur yaptım. ilk fırsat dediğiniz gibi emekleyip sonrasında yürümeyi öğrenmek olaçak. İnşallah Metin hocamızın dediği Farmet X1 Duo makineyi en kısa zamanda alıp yolumuza devam etmek. Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler.
Saygılarımla.
Okunmamış 28-10-2010
APICTEA
Ziyaretci

Haydi bakalım bol şans

Etiketler
yardım

Seçenekler
Stil