Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, Phanes, coskun, Ercan_Usta, sezgin64, caponali

Go Back   Farmet Forumları > İşaretler Bölümü / Signs and Explanations > Define İşaretleri-Genel Bilgiler

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 09-06-2010
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 1.360
Standart Üzüm, balık, kurt işaretleri(Eşkıya belgelerine göre)

Bu eşkıya belgelerinin doğruluğunu bilmiyorum ama ilginç şeyler yazmışlar. İşaretlerle ilgili de birkaç tüyo var gibi..

"DAĞARCIK değirmeninin altında bir şarlak var 5 arşın kadar yükseklikten şarlak var 5 arşın kadar yükseklikten şarlağın suyu havuza dökülür. Havuzun içinde bir demir kazık, demir kazıkta halka çakılıdır. Halkanın büyüklüğü bir karıştır. Bu halkadan sonra önünde bir koltuk bir oturak taşlarını yaptık. Bu taşların karşısında bir salkım ÜZÜM resmi yaptık. Bundan 30 adım altında bir istavroz üst kısmında bir mağarayı göreceğiz, yöredeki şelalede bir hakikat bulacağız. Alacağız ve göreceğiz ve derede hakikat bulunur. Bir şelaleden yukarı bir BALIK resmi yaptık. SAZAN balığıdır. ARKACIK DEĞİRMENİ buradan bulunur. İşaretleri bunlardır. Üçgen bir muska vari taş yaptık balığın önünde balığa bakar. Balıkta muskalı taşa bakar. Bunların önünde balığın önünde kroki taş var. Bu taş bakırdandır. Haritadır. 18 yerin parası AKKAYA buradan anlayacaksın ve balıkların altında bu bakır haritadadır. Sağ altında bir haritanın ve orada da bir binek taşı var ve yanında bir karpuz biçiminde yarık taş var. Bahçenin ortasında bir büyük kayada KURT resmi var. Taşın üzerinde ve iri bir kurt tek. Bu iri olan kurt değirmenin bir koyunda ve bu değirmenin sağ üstünden değirmene iner. KARA ORMAN mevkisinde ortalamasında tek bir kaya yakınında göreceğiz. Bir su kayanın dibinden kaynar ve batar. Bunun sol tarafında 34 kişi barınacak bir taş kavuğunu göreceğiz bu kavuk taşın orta altındaki kısmında İKİ ÖKÜZ yatacak kadar bir kavuk var. Kavuğun sağ tarafında bir cami mihrabına benzer yapma bir oyuk var"
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 09-06-2010
Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banned
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
Mesajlar: 441
Standart

ya arkadaşlar ben bu eşkiya işine hiçmi hiç inanmıyorum biri çıksın desinki ben eşkiya parasını ve verilen işarete göre buldum yok kardeşim yıllarca insanlar bir hayalin peşinde koşturup yllarını harcadılar paralarını harcadılar biri çıkıp yazmış bir roman onlarca insanın kanına emeğine girmiş vaziyette yok balık yok hac ya zaten bunlar litaritürelde varki mesela balık bir mezar sembolü bir hac mezar yada farklı amaçla kullanılan sembol yok değirmen yok kale değerli arkadaşlarım ben size kudret kalsenin açık adresini vereyim hadi buyrun
tarihte iki kudret kalesi geçer biri karaman ve mut yolu üzerindedir diğeride mersin silifke kızıl keçit vadisinin üst tarafındadır ve yazılanlarla bire bir tutuyor ama yok kardeşim yok böyle işler

adam diyorki kudret kalesini bul parasını alayım
sanki 100 metre karelik alandan bahsediyor binlerce metre kare alan dağlık ormanlık herşey deforme olmuş normal mezar işaretlerini dahi eşkiya işareti olarak görmeye başlıyorlar ya ona şaşıyorum

yani kısacası desinki ben yada falan eşkiya gömüsü buldu desin ben ona ve ailesine 6 ay tüm geçimini sağlayacak maddi manevi desteği sağlıyacam ama nerde
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 17-07-2010
oflu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 111
Standart

SA.sayın ustam çok kudret kalesi var sen o taraftakileri biliyorsun bu bizim marmaradada var kudret kalesi kudret kalesinden mudurnu oradanda aksu köyüne gittik diyor ama hangi kudret kalesi o bile belli deyil adamlar kafalarına göre bişeyler yazmış çizmişler hani bu eşkıya çapulcusu ya benimde çok altınım var hesabı ama ben şimdiye kadar kimsenin bu büyük eşkıyaların parasını bulduğunu duymadım mesela lefterin sakarya pamukovada gömdüğü 1.5 ton altın var dediler günlerce resmi kazı yaptılar elde var sıfır demekki bunlar hikayeden öte bişey deyildir yanlız şu bizim içimizden çıkan küçük gurup eşkıyların parasını bulan varsa ona bişey demem öteki adam 100 tane işaret veriyor bulan yok hiç öyle şey olurmu şahsıma ben inanmıyorum der saygılar sunarım.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 18-07-2010
izsürücü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırılmıştır
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 165
Standart

hundaı alemsin yaa,adam malı bulsa,senin onun ailesine 6 ay bakmana ne gerek var,neyse konumuza gelelim.bende bunca yıl bu işin içindeyim,eşkiya belgelerinde geçen namlı yerlere Türkiyenin her bölgesinde rastlamak mümkündür.benim memlekettede horan tepesi,sarı göl.şeytan deresi vs. var bizlerin bu isim üzerinde durmamız lazım,fakat bize gereken bu namlı yeri bulduğumuzda mal yeri nerede?? burada eşkiyanın sistemi devreye girer,eşkiya hangi sistemi kullanarak mal saklamışlar?
eşkiyanın sisteminde,kayaya işlenmiş figürle beraber genelikle doğada kaybolmayacak doğal ortamdaki oluşumları kullanıp mal saklamışlar.
sadece kayaya bir kaç işaret yapıp malı saklamamışlar,bu işaret zamanla kaybolur fakat doğal 2 dikli kaya,dere çatalı,derenin omegası,patika yolun kıvrımı,patikanın 4 yolun kesiştiği yeri,bu gibi doğal ortamlar kaybolmayacak nişanelerdir,eşkiya sistemini çözmek için öncelikle saydığım doğal oluşumların iç açılarını ve güneybatı yönünü gözardı etmemek gerekir.
türkiyede eşkiya sistemini bilen veya bulan bir elin parmağını geçemez sanırım.eşkiyanın mal yerini ve sistemini vatikan,cizvit papazları daha iyi bilir.

Konu izsürücü tarafından (19-07-2010 Saat 11:30 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 07-09-2011
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Üzüm salkımı Yunandır... Mermer üzerinde sütun başında vs.. bir kesme taş üzerinde üzüm salkımı görürseniz Yunan dönemine ait olduğunu anlayabilirsiniz... ve yüksek ihtimalle ( helen ) Balık Roma dır.. Her hangi bir taş,mermer veya kap,eşya üzerinde balık görürseniz Roma ya ait olduğunu anlayabilirsiniz... Eşkiya ile bunların alakası yoktur... Yumurta büzüğe gelmiş... Savaş kapısına dayanmış parasını saklayıp bide üzüm balık vs.. mi çizecek oldu olacak bir şişede rakı çizsin.. Hem nerde onu saklayacak şahısta o ustalık o sanat...
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 07-09-2011
serhadlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Edirne
Mesajlar: 416
Standart

hakikaten yav.düşman tepesine dikilmiş vuracak,bizim sanatkar eşkiya'da"-hocam bi dakka yaaa,bi dur yaa, şöyle ağız tadınca bi üzüm çizdirmedin ha.hem istersen yengeyle senin isminin baş harfini de çizeyim.hatıra kalsın ,gelip,gelip bakarsın”gibi.
Muhakka ki ,eşkiyaların haramilik yaptıkları doğru.ama zaten kalabalık olduklarından günümüze define kalırmı bilmem.illa bunların (gömenlerin) bir kaçı gelip çıkarmıştır.çünki eşkiyalık üj, bej kişiyle yapılacak iş değil.
__________________
Arzeyle bu pendi kendi özüne,
Dost addetme her güleni yüzüne,
İncinme dostunun her bir sözüne,
Doğru söz insana, batar demişler..
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 08-09-2011
mehmetikto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sıradan Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 99
Standart

üzüm salkımı resimleri genellikle romalılar döneminde mezar süslemesi olarak kullanışmıştır.resim kaya mezarlarının ya girişinde veya mezar odasının içinde duvarlarda süs olarak kullanılmıştır. mermer zemin üzerine itinalı bir işçilikle yapılmıştır.tabi her mezarda mermer olmayabilir.mermer olamayan mezarlarda düz kaya zeminlerine yapılmıştır.genelde bayan kaya mezarı girişlerine ve iç oda süslemelerinde kullanılmıştır...
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 08-09-2011
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Üzüm salkımı Roma mıdır ?
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 08-09-2011
mehmetikto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sıradan Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 99
Standart

en azından romalıların mezar süslemelerinde kullanışmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 08-09-2011
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Üzüm salkımı yunandır sevgili dostum... size roması denk gelmiş
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Okunmamış 08-09-2011
mehmetikto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sıradan Üye
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 99
Standart

herhalde öyle oldu
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Okunmamış 03-01-2012
niche - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2012
Mesajlar: 1
Standart

bunlar var bulabilene aşkolsun ya da alabilene
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Okunmamış 03-01-2012
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
Mesajlar: 1.097
Standart Üzüm salkımı

Degerli arkadaşlar.
Üzüm salkımı roma mıdır yunanmıdır?diye sormuş Apictea usta.Vede cevabını da vermis.Yunan diye.Evet bencede haklıdır.Öncelikle üzüm salkımı neyi simgeler?Neyi anlatmaya calısır bizlere?Üzüm salkımı ve asma yaprakları sarap ve eğlence tanrısı Dionysos un simgelerinden birisidir.Yunan döneminde agırlıklı olarak içki kaplarında ve bazı vazo formları üzerinde sıkca karşılaşırız bu motifle.Ve bu motiflerin oldugu sahnelerde genellikle satyr ve menad resimlerine rastlarız.Bunlar eglence ve sarap tanrısı dionysos un müritleridir yunan mitolojişsine göre.Bunlar normal insanlar gibi resmedilmelerine ragmen ek olarak kuyruklu resmedilmişlerdi.Kulaklarının ucları sivridir.Erkekleri kel olarak resmedilmislerdir.
Roma döneminde bu gelenek devam etmis ve agırlıklı olarak taş ve mermer işciliginde kendini göstermiştir.Yunan tanrısı dionysos roma döneminde bakhos olarak adlandırılmıstır.Yani dionysos un romadaki karsiligidir.İşte bu nedenledirki üzüm salkımı roma dönemindede kullanılmıştır.Yine üzüm salkımı ve üzüm yaprakları içeren girland motifi sıkca olarak lahitler üzerinde görülürler.Ayrıca bu motifler silindirik formdaki sunak taslarının yan yüzlerindede görülmektedir.
Tüm bu anlatıgım bilgiler cercevesinde sadece üzüm salkımı nı ele alarak yunan yada roma demek biraz zordur.Diğer detaylarıda göz önüne alarak tarihlendirmek daha dogru olacaktır.Saygılarımla.
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Okunmamış 04-01-2012
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Güzel bilgilendirme... Yani işin birazdaha bilimsel okullu formatı bu paylaşımlarla konulara desteğinizi çok beğeniyorum... Malum bizlerin üslubuyla sizin bilgi ve öğrenim ve öğretileriniz biraz fark edecektir.. Ancak..

Bilgilendirme yaparken bence şunu göz önünde bulundurmaktada fayda vardır.... Yani Roma kimdir hangi tarihte Roma var olmuş hangi tarihte parçalanmış Yunan dediğimiz dönem nezaman Sona ermiş.. Helenistik dönem ile Roma nın bağlantısı nedir ? Roma nın zengin ve gösterişli dönemi hangi dönemdi... Yunan diye tabir edebileceğimiz üzüm salkımı romada kullanıldı ama hangi döneminde ? Ona bakarsanız Karya kuruluşlu bazı yerleşimlerde şehirlerde sonradan yaşamış olan Romalılar karya ya olan saygılarından ve geleneğini sürdürmek isteyen bazı romalılar Karya nın mezar sitilini kullanmadılarmı ?? Roma kimdir Yunan kimdir.. Dönemler neyi ifade eder.. vede en önemlisi Dönemler arasındaki asıl önemli ve bilinmesi gerekenler GEÇİŞLER dir.. Buradaki bir çok kişi bunların hiç birini tam bilmez... Üstelik Üzüm salkımı Roma mıdır Yunan mıdır diye sormuş apictea usta demişsin ben sormadımki öyle bişey... Yunan olduğunu kabul etmeyen ısrarla roma dır diyen arkadaşa ........

Üzüm salkımı roma mıdır ??? Diye şaşkınlık ifademi belirtmek istedim... Ben eksik bilgisi olduğunda rahatsızlık duyan derhal öğrenen bu işlere çok yıllardır kafa patlatan ve farklı dünyalarda olan bir arkadaşınızım Bir tuğla parçasına baktığımda Yunanmı Roma mı Bizansmı nedir diye bile biliyorsam bırakında Bir mermer parçasının veya bir sütun un yada bir işlemenin bir motifin hangi döneme ait olduğunuda bileyim... Ben bildiğimi söylerim bilmediğim hakkında yorum yapmam okurum dinlerim öğrenmeye çalışırım... Bildiğimide Direk anlatırım.. Biraz Alaylı diliyle... Okullu diliyle olmasada

Sağlam dayanaklı ve tutarlı bilgilerden dolayı ayrıca tekrar teşekkürler dost2011

Sonuç olarak.......... Yunan medeniyetinde kullanılmış bir çok ifade.. yapı.. gelenek vs.. Elbetteki Romada da yaşanmış yaşatılmıştır... Ancak Üzüm salkımı Asıl olarak Yunan dır... 2 farklı mermer sütun veya sütun başı düşünelim şimdi..... Biri Yunan biri de Roma dönemine ait olsun.. Her ikisinde de Üzüm salkımı kullanılmış olsun... Bu iki ayrı mermeri baktığında bu yunan buda Roma ya ait diyebiliyorken ben üzüm salkımı kime ait diye tartışması içinde değilimki

İnce ayrıntılara takılmıyorum Saygılar
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Okunmamış 05-01-2012
dost2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
Mesajlar: 1.097
Standart değerli Apictea..

Değerli Apictea arkadaşım.
Bi şekilde konuya giris yapmam gerekiyordu o ifadeyi kullandım.Elbette biliyorumki bu konuları coktan aşmışsınız.Gerçi aşmasanızda ne değisirki?.İyi bir makin ustası ve cok cok iyi bir gözlemcisiniz.Sonuçta alaylı yada mektepli olmak o kadarda önrmli degil.Önemli olan bilgi bikimini paylaşabilmektir.Gördügüm kadarıyla bunu da fazlasıyla yerine getiriyorsunuz.Bu konuda asıl ben size teşekkür ederim.Konulara girerken asıl niyetim diger okuyan arkadaşlara elimden geldigince bilgi aktarmaktır.
Roma konusuna gelirsek.
Anadoluda romalılar hiçbir zaman yaşamadıki.Sadece roma egemenliği altına giren eski halklar varlıklarını sürdürmüslerdir.Bunların başına vali vb yöneticileri atayan roma vergilerini almış ve romadan önceki halklar yasamına devam etmislerdir.Roma,helenistik yunan,klasik yunan,arkaik yunan gibi terimler arkeologlar tarafından verilmislerdir.Tabiiki önceki halklar ile gelen askerler valiler etkilesimde bulunmuslardır.Bunlar ister istemez kültür alışverişinde bulunmuslardır.Arkeologlar dönemlereadları verirken önemli olayları mihenk almışlardır.Örnegin iskenderin sahneye cıkmasıyla helenistik dönem baslar.Yine augustusla(cokda emin degilim)
roma dönemi baslar.Bunun gibi olayları dönem gecisi olarak kabul eden arkeologlar bunlara göre terminolojik isimlendirmeler yapmışlardır.Ancak halkların geleneklerini bir anda değiştirmesi mümkün degildir ve olmamıştır da.Ve bazı şehirler geleneklerine sıkı sıkıya baglı kalmışlardır.Bunun en güzel örnegine Aydın ili çine ilçesi sınırları içersinde kalan Gerga antik kentinde görebilmekteyiz.Gerga yada gergas sanırın yunancada köylü(Yada köy) anlamına gelmekte.Aklımda öyle kalmış.Cok büyük bir alana yayılan bu yerlesme dagların zirvesinde ovaya hakim bir durumdadır.Buranın ahalisi dısa kapalı geleneklerine sıkı sıkıya baglı olarak yasamışlardır.Bunların gergas adını verdikleri kült heykellerine baktığımızda roma döneminde yapılmıs olmalarına ragmen arkaik heykel özellikleri taşımaktadırlar.AncakBu hewykelllerin üst kısmı arkaik özellik taşımasına ragmen ayaklarındaki sandaletler roma özelliği taşımaktadırlar.Yine gögüsleriinin üstündeki gergas yazısına baktıgımızda grek harfleri ile yazılı olmasına ragmen a harfinin karakteristik gelisimine baktiğimizda roma dönemine isaret etmektedir.Bütün daglara taşlara gerga yada gergas yazmistir burada yasayanlar.Yzey malzemelerine baktiğinizda roma canak cömlek kırıkları gözükmektedir.Ancak garip bir sekilde duvar işciliginde arkaik ve klasik hatta helenistik dönemin bosaj lı duvar yapıları görülmektedir.Cok ilginc bir kültürdür.Dıstan gelen yenilikleri kabul etmemis kendi içine kapalı bir yasantı sergilemislerdir.Bütün bunları bir ek bilgi olarak anlatmak istedim umarım ilgilenen arkadaslara bir kaynak olustrur.Saygılarımla.
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Okunmamış 05-01-2012
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci
 
Mesajlar: n/a
Standart

Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Okunmamış 24-04-2012
TROYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Apr 2012
Mesajlar: 13
Standart

bunlar şimdi eşkıyamı yoksa heykeltraşmı.oturmuşlar kurtlar kuşlar balıklar yapmışlar.yok bakırdan levhalara haritalar yapmışlar.bizden sonra gelen nesil bulsun diyemi yapmışlar mesela.ben eşkıya olsam zaten bütün dağı taşı ezbere bilirim.paramı gömeceksemde anında alabileceğim çok basit bir şekilde gömerim.zamanı geldiğindede alır geçerim.sanki mason ritüelleri gibi ritüeller seramoniler,bilmem neler.nedense bu tür hikayelere hiç inanasım gelmiyor.benim elimede geçti böyle birkaç yazı ve harita esasında.ama gazetelerdeki burç yorumları gibi.ulu çınarın altında bilmem hangi tepenin ardında.yer isimlerindede dikkat ederseniz şurası diye kesin bir isim yok.genelde her yörede bulunabilecek isimler nedense hepside.kudret kalesi,yok rüzgarlı bayır yok kara taş.bu gibi tabirlerden dünyada binlercesine rastlamak mümkün gibi geliyor bana.bilmem siz ne dersiniz.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
balık, belgelerine, göre, işaretlerieşkıya, kurt, üzüm

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Eşkıya belgelerine göre aranan yerler Ronin Eşkıya Definesi & Eşkıyalık 14 20-06-2016 12:34
Karadeniz'de Eşkıya definesi aranacak yerler! Ronin Eşkıya Definesi & Eşkıyalık 11 24-08-2012 08:48
sivil'in anlattığına göre Akcakaya Profesyonel Defineci Sorumlulukları 14 10-08-2012 03:16
Üzüm İşlikleri: Farmet Teknoloji Define İşaretleri-Genel Bilgiler 6 24-08-2010 06:28

Farmet Teknoloji Sistem Bilgisi Site Bilgileri (Alexa)
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 RC 2
www.farmet.net - Tüm Hakları Saklıdır.
kiralık dedektor | Farmet

İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan Farmet Forumları 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Farmet hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Farmet yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.
!-- Yandex.Metrika counter -->