Yükleniyor...
Farmet Teknoloji, phanes, dost2011, BigBang, coskun, Ercan_Usta, strabon, protek, vatan61, sezgin64

Go Back   Farmet Forumları > İşaretler Bölümü / Signs and Explanations > Define İşaretleri-Genel Bilgiler

LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-04-2010
Ronin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Question Koltuk taşı işareti

Arkadaşlar madem Strabon ablam ve diğer ustalar arkeolojik olarak açıklamalarını yapıyorlar, hazır bu kadar araştırmacı kişileri bulmuşken ben de sorayım:
Bu koltuk taşı da neyin nesidir?
Bir sitede yazılan aşağıdaki gibi birşey midir?

"Definecilikte koltuk taşı güzel bir işarettir. Her şekilde kesin define işareti olarak kabul edilir.

Bazen basamakla çıkılır bunlarda Frig Kraliyetlerine gösterim alanlarıdır. Bazen mezar sembolüdür. Önemli olan şey, basamaklı koltuk taşarının karşısında duran yığma frig tümülüs olma ihtimali yüksektir. Bu yığma yamaçta ise su tuzağına dikkat etmelisiniz.

Koltuk Taşı :

1- Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşına otur karşına bak karşında bir tümsek görmen gerekir. define tümseğin içinde ana kaya içindedir

2- Koltuğun sadece sol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sol kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,

3- Koltuğun sadece sağ konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sağ kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,

4- Kol konulacak yerleri yoksa arkasındaki tepenin üstünde bir yığma tümsek bul define bu tümseğin içinde

5- Koltuğa çık düz olarak 15 20 mt civarında başka bir işaret kaya ara. Mal ne kadar derindedir şüphelidir. .
"

Yukarıdakiler uydurma mıdır yoksa gerçekliği var mıdır?

Saygılar..
Okunmamış 05-04-2010
strabon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator / Tarih Öğretmeni

Değerli Ronin.
Güzel bir soru sormuşsun.Koltuk Taşı.Yıllardır definecilerin üzerinde birbirini tutmayan yorumlar yaptıkları defineyle alakası olmayan işaret.Evet nedir bu koltuk taşı.Konuyu özetleyerek anlatalım.
Koltuk Taşı: Frig inanç sisteminin temelinde Ana Tanrıça Kybele motifi ağır basar.Ve bu inanç sistemine göre Tanrıça Kybele'nin dağlarda kayalarda gezindiğine inanılır.Bu yüzdendir ki Ana Tanrıçanın tapınım amaçlı kutsal alanları dağlardadır.Anadolu'da bu amaçla yapılmış pek çok sunak yerine rastlanmıştır.Ayrıca bu sunaklarda ve kayalarda Kybele heykelinin konulduğu nişlerede rastlanmaktadır.Bunlardan en önemlisi Midas Şehri Yazılıkaya civarındaki sunaklardır.Buralarda kayalara oyulmuş sunaklar ve özellikle basamaklarla çıkılan taht biçiminde oymalar buranın bir kült merkezi olduğunu göstermektedir.Anadolunun başka yerlerinde de bu tip sunaklara rastlanmaktadır.
Görüldüğü gibi koltuk taşı denilen işaretin defineyle uzaktan yakından alakası yoktur.Ve koltuk taşını baz alarak yola çıkıpta hazine bulan birine rastlanmamıştır.
umarım açıklayıcı olmuştur.
Okunmamış 05-04-2010
Gelişmiş Üye

Abla çok açıklayıcı oldu emeklerin harika... Bugüne kadar saçmalanan işaret yorum tabularını parçalıyorsun... Gerçekten muhteşem bilgiler...

Bir soru sorsam kızar mısın?

Peki koltuk taşının 15 adım önünde Kybele çıkar mı ?

Saygılar...
Okunmamış 05-04-2010

çıkar canım çıkar.sen kazmaya devam et.
Okunmamış 05-04-2010
Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Banned

Alıntı:
strabon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Ronin.
Güzel bir soru sormuşsun.Koltuk Taşı.Yıllardır definecilerin üzerinde birbirini tutmayan yorumlar yaptıkları defineyle alakası olmayan işaret.Evet nedir bu koltuk taşı.Konuyu özetleyerek anlatalım.
Koltuk Taşı: Frig inanç sisteminin temelinde Ana Tanrıça Kybele motifi ağır basar.Ve bu inanç sistemine göre Tanrıça Kybele'nin dağlarda kayalarda gezindiğine inanılır.Bu yüzdendir ki Ana Tanrıçanın tapınım amaçlı kutsal alanları dağlardadır.Anadolu'da bu amaçla yapılmış pek çok sunak yerine rastlanmıştır.Ayrıca bu sunaklarda ve kayalarda Kybele heykelinin konulduğu nişlerede rastlanmaktadır.Bunlardan en önemlisi Midas Şehri Yazılıkaya civarındaki sunaklardır.Buralarda kayalara oyulmuş sunaklar ve özellikle basamaklarla çıkılan taht biçiminde oymalar buranın bir kült merkezi olduğunu göstermektedir.Anadolunun başka yerlerinde de bu tip sunaklara rastlanmaktadır.
Görüldüğü gibi koltuk taşı denilen işaretin defineyle uzaktan yakından alakası yoktur.Ve koltuk taşını baz alarak yola çıkıpta hazine bulan birine rastlanmamıştır.
umarım açıklayıcı olmuştur.
daha ne olsun ronin
Okunmamış 12-12-2010
kuzgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

selam sayın ustalar anlatmış oldugunuz gibi ben bir koltuk taşı gördüm anlatayım tam manasıyla inşallah birkaç güne kadarda resmini yüklerrim koltut taşının 100 metre kadar güneyin de olduk ça büyük bir tümülüs var her ikisinin arsında da bir kaya toplulugu var kayaların her biri nerden baksanız 30 40 ton gelir koltuk taşının tam karşısın da 100 metre kadar ilerisin de bir dere var derenin diger tarafında bir mezarlık var mezarlık belli daha önce bazı define ciler tümülüsün içine güney cep hesin den bir tünel kazmış lar tünelle zemine kadar inmişler orda bir taşlardam yapma bir su yolu bulmuşlar tabi başka birşey bulamaşışlar acaba bu kunu hakkında ne düşünürsünüz
Okunmamış 12-12-2010
kuzgun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye

anlattıgım tülülüs avatarım daki tümülüs bir uydu rasmi ne kadar yardımcı olur bilmiyorum
Okunmamış 12-12-2010

resmini çekmeniz iyi olur.En azından ne olduğunu biliriz.Ama ben koltuk taşının herhangi bir mezar yada defineyi işaret etmediği konusunda ısrarcıyım.Belki kült alanıdır.Zaten yakınlarında mezarlık ve tümülüs var diyorsunuz.Tümülüsün kazı işini yapanların su yolu ortaya çıkardıklarını yazmışsınız.Kanaatimce o su yolu değil dromos'tur.Yani ana mezar odasına giden tünel.Yakınlarında dere olması tümülüslerin olmazsa olmazlarındandır.Çünkü tümülüs yapılırken inşasında inanılmaz su kullanılmakta. En kısa zamanda resimleri bekliyoruz.
Saygılar
Okunmamış 12-12-2010
Gelişmiş Üye

Abla koltuk taşı hakkında farklı bir hikaye daha duydum.. arkeolojik bir açıklama değil ama, defineolog açıklaması...
- kral kendi tümülüsü yapılıp, hazinesi içine konurken bu koltuk taşına oturur seyreylermiş ... .çözümü: koltuğa otur,sağ elini sol elini koy, gölgenin düştüğü yerde hazine vardır....

var mı yorumu olan??
Okunmamış 12-12-2010

bu hikayeyi uyduranlar tümülüs yapılırken kralın saray efradından olup,kral koltuğa oturup izlerken hemen sağ tarafında duranlardır kesin
Okunmamış 13-12-2010
efe75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bi açıklama iyi bir bilgi ve tecrube oldu. bir soru da benden ben işaretlerle hiç uğraşmadım hiçte kafa yormadım ama maalesef ki gidip gezdigimiz yerlerde mutlka bi işaretlere rastlıyoruz görüyoruz ve duyuyoruz ben daha hiç bi resim görmedim fakat dikdörtgen oyma , yuvarlak oyma , tek parmagı olan cocuk ayak izi bu işaretler mezar yerlerimidir define işaretimidir ne olabilir bilgi alabilirmiyim.
Okunmamış 13-12-2010
Gelişmiş Üye

Alıntı:
efe75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel bi açıklama iyi bir bilgi ve tecrube oldu. bir soru da benden ben işaretlerle hiç uğraşmadım hiçte kafa yormadım ama maalesef ki gidip gezdigimiz yerlerde mutlka bi işaretlere rastlıyoruz görüyoruz ve duyuyoruz ben daha hiç bi resim görmedim fakat dikdörtgen oyma , yuvarlak oyma , tek parmagı olan cocuk ayak izi bu işaretler mezar yerlerimidir define işaretimidir ne olabilir bilgi alabilirmiyim.
Hepsi nekropol alanını ifade ederler...

Saygılar...
Okunmamış 13-12-2010
Kayıtlı Kullanıcı

tşkl uğraşmaya degermi hangi dönemdir yok butün dönemlerde kullanılmışmıdır.şu kadar mesafe içindedir veya belli olmaz bilgin varmı. şimdiden tşkl
Okunmamış 13-12-2010
Gelişmiş Üye

Alıntı:
efe75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
tşkl uğraşmaya degermi hangi dönemdir yok butün dönemlerde kullanılmışmıdır.şu kadar mesafe içindedir veya belli olmaz bilgin varmı. şimdiden tşkl
Frigler ve Urartular'dan sonra Bizans'a kadar tüm Anadolu'da kullanılan mezar işareti sembolleridir...Bazı uygarlıklarda farklılaştırılarak kullanılmasına rağmen genel olarak mezar sunu oymalarıdır diyebiliriz...

Saygılar...
Okunmamış 14-12-2010

Bu işaret sorununu yakında halledeceğim arkadaşlar merak etmeyin.Bir hocam var (diplomalı gerçek hoca) şu an yurt dışında.Geldiğinde kendisinden rica edeceğim.Karşısına geçip röportaj kıvamında bir sohbet edelim diye. işaret nedir,neye denir,niye yapılırdı,ölçüsü varmıdır bunların.Her işaret define yada mezarı gösterirmi?En azından bilinçsizce yapılan kazılarla tahrip edilen eserlerimizi dolaylıda olsa korumuş oluruz diye düşünüyorum.Uzun zamandır aklımda ama hocamı bir türlü denk düşüremiyorum.Soracağım soruları hazırlamaya başladım.Sizde, olaki benim unuttuğum ama merak edilen şeyler varsa belirtin (lütfen mantık çerçevesinde olsun ama) onlarıda sorayım.
Saygılar.
Okunmamış 14-12-2010
Kayıtlı Kullanıcı

valla çok iyi olur en azından bizlerde öğrenecegiz sayenizde
Okunmamış 14-12-2010
Gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Çok güzel.Mesela kral mezarlarının işareti varmıdır?Varsa hangisidir?Define işareti diye birşey varmıdır?Kare ve oyma işaretlerin ölçümü varmıdır?
Benden bu kadar
Okunmamış 14-12-2010
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci

Adam sakladı sonrada taştan koltuk yapıp oturup karşısına geçip baktı heralde bide sigara yakıp dertlenmiştir.....
Boş işler !!!
Okunmamış 14-12-2010
beritan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelişmiş Üye

Standart koltuk ve matkap deligi?

Arkadaşlar bende biraz yazayım yakında resimlerini çeker siteye eklerim iki mağaranın ortasında koltuk var koltuğun sırt kısmında matkap deligi var
Mağaranın ön kısmında ise dere var derenin öbür kısmı ise yamaç peki matkap deligi neyi temsil ediyor …
Okunmamış 14-12-2010
APICTEA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
APICTEA
Ziyaretci

matkap deliğini duymamıştım hiç ilginç... Yorumları merak ediyorum üstadlardan

Etiketler
altın nerede, define, define nerede, defıne, işareti, koltuk, koltuk taşı işareti, taşı

Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Stil